Αναπαραγωγή Αντικατάσταση αυγών το απόγευμα

dimitrios.f

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2017
Μηνύματα
217
Πόλη
Βόλος
Καλημερα.

Γεννησε σημερα το πρωτο αυγο ενα απο τα ζευγαρια μου και οπως εχω διδaχθει πλεον απ ολους σας εδω,
αντικατεστησα το αυγο με ψευτικο και απο χθες επειδη φαινοταν η θηλυκια οτι
θα γεννησει της εβαλα υγρο ασβεστιο και θα συνεχισω μεχρι το τελευταιο αυγο.
θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Σημερα ημουν στο σπιτι πρωι και μπορεσα να αντικαταστησω το αυγο,της επομενες
μερες που (πρωτα ο θεός)θα γεννηθουν τα επομενα αυγα, λογω δουλειας, δεν θα
ειμαι πρωι στο σπιτι αλλα θα γυριζω στις 16.00.
Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση. Επειδη συνηθως οι καναρες γεννουν απο 7.00 εως 9.00
το πρωι, το αντικαθιστω το αυγο η το αφηνω;
 

Συνημμένα

  • thumbnail_20170508_125650.webp
    thumbnail_20170508_125650.webp
    43,1 KB · Προβολές: 23
..όταν με το καλό γυρίζεις σπίτι, με απαλές και ήρεμες κινήσεις ''σηκώνεις'' το κορίτσι από τη φωλιά ή περιμένεις να κάνει την έξοδό της από μόνη της, και προχωράς σε αντικατάσταση με ψεύτικο.
 
..όταν με το καλό γυρίζεις σπίτι, με απαλές και ήρεμες κινήσεις ''σηκώνεις'' το κορίτσι από τη φωλιά ή περιμένεις να κάνει την έξοδό της από μόνη της, και προχωράς σε αντικατάσταση με ψεύτικο.


α... μάλιστα. Δηλαδη δεν πειραζει που θα καθετε καποιες ωρες η καναρα και
η αντικατασταση θα γινει μετα...
ευχαριστω για τις απαντησεις...
 
. Τόσο εγώ όσο και πολλοί άλλοι, λόγω δουλειάς, αυτό κάνουμε.👍
σωστή φύλαξη σε δροσερό και σκιερό μέρος, σε μπολάκι με σπόρους και..όλα καλά θα πάνε..
 
Aυτός δεν είναι φυσικά ο σωστός τρόπος. Αυτή την εποχή μάλιστα που η θερμοκρασία ανεβαίνει και πάνω απο τους 22β πρέπει να απομακρύνονται απο το πρωί και να φυλάσσονται σε σχετικά δροσερό μέρος. Αν η αλλαγή δεν μπορεί να γίνεται το πρωί είναι πολύ καλύτερα να παραμένουν στην φωλιά ώστε να περάσουν όλα την "ίδια δοκιμάσία" απο άποψη θερμοκρασίας.
 
, σε μπολάκι με σπόρους
Επίσης κι αυτό ενέχει κινδύνους...
Οι σπόροι είναι εντελώς ξηροί και αντλούν πολύτιμη υγρασία από το εσωτερικό του αυγού..
Ειδικά αν παραμείνουν με τους σπόρους αρκετά.
 
εξηγηστε μου κατι αν θελετε.
Βλεπω οτι πριν το τριτο αυγο η καναρα μπαινοβγαίνει στην φωλια, αρα δεν
εκκολάπτει. Ποιος ο λογος λοιπον να παιρνουμε τα 3 πρωτα αυγα αφου στην ουσια
δεν αναπτυσσει θερμοκρασια εκκολαψης;
 
Δεν έχουν όλοι ένα θηλυκό με υψηλό ένστικτο σαν το δικό σου. Υπάρχουν κάποια που κάθονται αμέσως. Αλλά ακόμα και απο αυτό το θηλυκό, είναι προτιμότερο να τα παίρνουμε και να τα φυλάμε σε ένα ΔΡΟΣΕΡΟ - ΚΑΘΑΡΟ περιβάλλον 12-18β . Ωστε να μπαίνουν στην φωλιά κάτω απο τις καλύτερες κατα το δυνατόν προυποθέσεις, για εκκόλαψη. 😉
 
Δεν έχουν όλοι ένα θηλυκό με υψηλό ένστικτο σαν το δικό σου. Υπάρχουν κάποια που κάθονται αμέσως. Αλλά ακόμα και απο αυτό το θηλυκό, είναι προτιμότερο να τα παίρνουμε και να τα φυλάμε σε ένα ΔΡΟΣΕΡΟ - ΚΑΘΑΡΟ περιβάλλον 12-18β . Ωστε να μπαίνουν στην φωλιά κάτω απο τις καλύτερες κατα το δυνατόν προυποθέσεις, για εκκόλαψη. 😉

ευχαριστω για τις επεξηγησεις σας. Ειναι για μενα πολυτιμες γνωσεις. 🙂
 
Καλησπερα σε ολους.
λοιπον...''alea jacta est''
πριν απο λιγο που γυρισα απο την δουλειά βρηκα το 3ο κατα σειρα
αυγο απο το πιο πανω ζευγαρακι. Επειδη βλεπω την θηλυκια και μπαινοβγαινει
στην φωλια, (δεν γνωριζω αν αυτο ειναι καλο η κακο) θεωρησα οτι δεν εχει
νοημα να περιμενω το τεταρτο αυγο (αν ερθει) και της επεστρεψα και τα αλλα
δυο που ειχα παρει τις προηγουμενες μερες.
Eπειδη η πειρα μου ειναι μηδενικη, οτι διαβαζω εδω κανω και καποια συμφωνα
με την κριση μου, μπορειτε να μου απαντησετε στα εξης:

α) βλεπω τα αυγα να ειναι λιγο πιο μικρα σε ογκο και μεγεθος απο το αλλο μου ζευγαρι
(που παρεμπιμπτοντως τα εκανε ασπορα)

β)τεσσερις μερες πριν κανει το πρωτο αυγο εως και το δευτερο εβλεπα ζευγαρωματα...
μετα δεν ξερω γιατι δεν μπορουσα να παρακολουθησω.
ξερετε να μου πειτε αν υπαρχουν πιθανοτητες τα αυγα να ειναι ενσπορα;
 
Μια χαρά όλα όσα έκανες. Ισως να υπάρξει μια διαφορά 24ωρου στην εμφάνιση των νεοσσών, αλλά κανένα πρόβλημα δεν πρόκειται να δημιουργηθεί απο αυτό. Οι πιθανότητες για "πιασμένα" αυγά είναι ακέραιες. Τώρα υπομονή :)
 
Μια χαρά όλα όσα έκανες. Ισως να υπάρξει μια διαφορά 24ωρου στην εμφάνιση των νεοσσών, αλλά κανένα πρόβλημα δεν πρόκειται να δημιουργηθεί απο αυτό. Οι πιθανότητες για "πιασμένα" αυγά είναι ακέραιες. Τώρα υπομονή :)

ευχαριστω πολυ...
 
καλησπερα και παλι.
Την βοηθεια σας γιατι δε μου φαινονται φυσιολογικα τα πραγματα.
Η καναρα της παραπανω φωτογραφιας εκανε τρια αυγα οπως ειχα γραψει παραπανω
στις 11-12 και 13 του μηνα. Σταματησε για μια μερα και στις 15 εκανε αλλο ενα.
Βιδωμα δεν ξερω τι θα πει γιατι ειναι η πρωτη αναπαραγωγη. Την βλεπω να καθεται
αλλα ριχνει που και που καμια βολτα για ενα λεπτο τρωει κατι και ξανακαθεται,
αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι καμια φορα ζευγαρωνει οταν βγαινει
για να φαει η να πιει νερο.
Ειναι φυσιολογικη εξελιξη αυτη; Επρεπε ακομα να ζευγαρωνει;
 
Την βλεπω να καθεται
αλλα ριχνει που και που καμια βολτα για ενα λεπτο τρωει κατι και ξανακαθεται,
αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι καμια φορα ζευγαρωνει οταν βγαινει
για να φαει η να πιει νερο.
Ειναι φυσιολογικη εξελιξη αυτη; Επρεπε ακομα να ζευγαρωνει;
Ασφαλώς και είναι φυσιολογικά όλα όσα περιγράφεις...
Καλά κάνεις και ρωτάς για να μην υπάρχουν σκοτεινά σημεία και απορίες...
Πρόταση... Τα αφήνεις στην ηρεμία τους και είμαι σίγουρος πως θα δεις τα επιθυμητά αποτελέσματα σύντομα.
 
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που θα σου πω, αλλά έτσι έχω ακούσει, ότι είναι φυσιολογικό το να ζευγαρώνει έστω και αν κλωσσά. Εμένα με τα δικά μου καναρίνια, τόσα χρόνια δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
Είναι και νωρίς για ωοσκόπηση. Προφανώς δεν έχει ολοκληρώσει τη γέννα της και για αυτό συμβαίνει αυτό. Στη θέση σου θα ανέμενα και άλλο αυγό αύριο ας πούμε. Επίσης στη θέση σου θα σημάδευα τα πρώτα 3 αυγά, με ένα ελαφρύ στίγμα, ώστε να διαπιστώσω στη συνέχεια αν είναι άσπορα, και ειδικά στην περίπτωση που η κανάρα σου κάνει πολλά ακόμα αυγά σε αυτήν τη γέννα, οπότε θα πρέπει να επιλέξεις ίσως ποια θα κρατήσεις.
Βίδωμα στη φωλιά, σημαίνει ότι το πουλάκι κάθεται συνέχεια πάνω στα αυγά, και ότι έχει ανεβάσει θερμοκρασία ώστε να ξεκινήσει την επώαση. Για το θέμα της θερμοκρασίας, ούτε συζήτηση, δεν μπορείς να το ξέρεις και να το μετρήσεις. Όμως αυτό που περιγράφεις πιο πάνω, ότι δηλαδή σηκώνεται για πολύ λίγο χρόνο (1 λεπτό) μερικές φορές, σημαίνει βίδωμα, γιατί όπως καταλαβαίνεις πρέπει και να φάει και να κουτσουλήσει και να πιει και προφανώς να ζευγαρώσει.
 
Ευχαριστω αγαπητέ μου Γιαννη.
...η ανασφαλεια του πρωτάρη. 🙂

Επίσης στη θέση σου θα σημάδευα τα πρώτα 3 αυγά, με ένα ελαφρύ στίγμα, ώστε να διαπιστώσω στη συνέχεια αν είναι άσπορα, και ειδικά στην περίπτωση που η κανάρα σου κάνει πολλά ακόμα αυγά σε αυτήν τη γέννα, οπότε θα πρέπει να επιλέξεις ίσως ποια θα κρατήσεις

μα αυτο ακριβως θεωρω μη φυσιολογικο. Οτι γενναει διακεκομμενα.
οποτε κατι της λειπει. Πιθανον να ειναι το ασβεστιο αλλα και σουπιοκοκκαλο
της εχω και σταγονες στο νερο βαζω...
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μπορεί να είναι πολλά τα αίτια για τη διακεκκομένη γέννα. Όμως είπες ότι είναι και η πρώτη σου αναπαραγωγή, οπότε αν είναι και εκείνης, δεν φαίνεται και τόσο απίθανο. Ασβέστιο θα δίνεις, σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος και για λίγες ημέρες. Δεν υπάρχει - τουλάχιστον δεν γνωρίζω να υπάρχει - κάποια απόδειξη ότι η χορήγηση ασβεστίου σε κανάρες που δεν έχουν δυστοκία επιφέρει τα βέλτιστα αποτελέσματα σώνει και ντε.
 
μα αυτο ακριβως θεωρω μη φυσιολογικο. Οτι γενναει διακεκομμενα.
οποτε κατι της λειπει. Πιθανον να ειναι το ασβεστιο αλλα και σουπιοκοκκαλο
της εχω και σταγονες στο νερο βαζω...
ή μπορεί πολύ απλά να οφείλεται στο ότι ειναι πρωτάρα. Συνέχισε να δινεις ασβεστιο σε σταγονες και κοκκαλο σουπιας και ολα θα πανε καλα. Αν εχεις και αλλη ανασφαλεια μπορεις να δωσεις λιγο ωμο σουσαμι και αν τα εχεις μεσα σε εσωτερικο χωρο με καποιο τροπο να την "δει" λιγο ο ηλιος χωρις να μετακινησεις το κλουβι.
 
Ευχαριστώ για τις απαντησεις και τις προτασεις.
Παντα τις λαμβανω υπ οψιν μου.

Σε εξωτερικο χωρο τα εχω γι αυτο επειδη σημερα ειχε ηλιο
μετα απο δυο μερες κακοκαιριαςτα αφησα να τα χτυπησει για κανενα μισαωρο ο ηλιος
και μετα τους εβαλα τέντα.
Σήμερα είναι η 4η μέρα που θεωρώ ότι είναι ''βιδωμενη'' η θηλυκια.
Τους βαζω αυγο, μηλο, μπροκολο αναλαξ και τα κερναω με καναβουρι, περιλλα
σουσσαμι, νιζερ, κια.
Ολα αυτα τα ειδα που τα γραψατε εσεις προσωπικα
στο αρθρο σας '''προετοιμασια καναρινιών μου πριν την αναπαραγωγη'''
Ωοσκοπηση λεω να μην κανω, γιατι απο λαθος επιλογη μου τα εχω βαλει σε τετοιο
σημειο που θα τα ενοχλησω...10 μερες ακομα... Θα δουμε🙂
 
Τους βαζω αυγο, μηλο, μπροκολο αναλαξ και τα κερναω με καναβουρι, περιλλα
σουσσαμι, νιζερ, κια.
Εκτός από αυγό μία στο τόσο, διαφωνώ με τα υπόλοιπα κεράσματα στη φάση κλωσσήματος. Θεωρώ ότι μόνο λίπος μπορεί να προκαλέσουν, και ίσως μια ανεξέλεγκτη τάση του αρσενικού να ζευγαρώσει σύντομα, το οποίο μπορεί να σημάνει και βιαιότητα προς τα μικρά του.
 
Back
Top