Αναπαραγωγή Αντικατάσταση αυγών το απόγευμα

Επίσης κι αυτό ενέχει κινδύνους...
Οι σπόροι είναι εντελώς ξηροί και αντλούν πολύτιμη υγρασία από το εσωτερικό του αυγού..
Ειδικά αν παραμείνουν με τους σπόρους αρκετά.
Που θα ήταν καλό να αφήνουμε τα αυγά σε βαμβάκι ίσως;
Όταν λέτε πως υπάρχει κίνδυνος αν τα αφήσουμε για πολύ εννοείται αν τα αφήσουμε εκεί μέχρι το τέλος της ωοτοκιας;
 
Που θα ήταν καλό να αφήνουμε τα αυγά σε βαμβάκι ίσως;
Όταν λέτε πως υπάρχει κίνδυνος αν τα αφήσουμε για πολύ εννοείται αν τα αφήσουμε εκεί μέχρι το τέλος της ωοτοκιας;
Σε ένα πανάκι διπλωμένο δυο τρεις φορές για ασφάλεια ίσως είναι καλύτερα μια και το βαμβάκι προσωπικά το αποφεύγω ... ίσως και λάθος.
 
Σε ένα πανάκι διπλωμένο δυο τρεις φορές για ασφάλεια ίσως είναι καλύτερα μια και το βαμβάκι προσωπικά το αποφεύγω ... ίσως και λάθος.
Ωραία θα ακολουθήσω και εγώ την ίδια τακτική και κάτι ακόμα τα αυγά που έχουμε πάρει τα επιστρέφουμε όταν γεννήσει το 5ο αυγό ή πιο πριν;
 
τα αυγά που έχουμε πάρει τα επιστρέφουμε όταν γεννήσει το 5ο αυγό ή πιο πριν;
Ανάλογα τη θερμοκρασία...
Αν η θερμοκρασία φύλαξης είναι κοντά στους είκοσι που έχει τώρα... καλύτερα να τα επιστρέφουμε με το δεύτερο ή το πολύ τρίτο αυγό.
 
Ανάλογα τη θερμοκρασία...
Αν η θερμοκρασία φύλαξη είναι κοντά στους είκοσι που έχει τώρα... καλύτερα να τα επιστρέφουμε με το δεύτερο ή το πολύ τρίτο αυγό.
Ωραία επειδή έχω μια κανάρα που από ότι φαίνεται θα γεννήσει αύριο και δεν ήμουν σίγουρος λόγο θερμοκρασίας τι να κάνω αλλά από ότι φαίνεται θα επιστρέψω τα 2 πρωτα αυγά όταν γεννηθεί το 3ο... Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και τις συμβουλές.
 
Back
Top