Φροντίδα Αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τις γάτες

euaggellos28

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2017
Μηνύματα
37
Πόλη
Ορεστιάδα
Καλησπέρα παπαγαλοπαρεα... Αντιμετώπιζω ενα μεγαλο πρόβλημα με τις γάτες... Μένω στην Ορεστιάδα σε μονοκατια στο κεντρο, γύρω γυρω είναι ο ακάλυπτος των γύρω πολυκατοικιών... Κάθε μέρα στην αυλή μου που βγάζω το. Πρωι τα 3 καναρινακια μου και σε λίγο τη ζακο μου γίνεται χαμός απο τα γατια.. Μέχρι τώρα που χουν φαει 2 καναρίνια(όχι δεν τις ταιζω όχι δεν αφήνω τα καναρίνια παρατημενα εξω έγινε σε διαστημα 5 λεπτών)παρακαλω μπορείτε να μου βρείτε τροπο να τις διωξω εκτός απο την εμφανή(φολα); Ευχαριστώ...
 
εκτός απο την εμφανή(φολα)
Δεν θα έλεγε ποτέ κάποιος εδώ μέσα μια τέτοια λύση. Πέραν του εγκληματικού, είναι και ψιλοχαζό. Πάντα θα υπάρχουν γάτες που θα έρχονται, γιατί θα επεκτείνουν άλλες "συμμορίες" την κυριαρχία τους, που απωθούσαν οι "συγχωρεμένες".
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι προστασία για τα κλουβιά σου.
Τι προστασία, εξαρτάται από τον χώρο και τα χρήματα που θα διαθέσεις.
Μπορείς να κλείσεις μεγάλο τμήμα με πέργκολα ή μικρότερο με μια σιδηροκατασκευή. Δηλαδή κλούβα γύρω από τα κλουβιά.
Αν το αποφασίσεις, βάλε φωτογραφίες του σημείου με διαστάσεις, για να συζητήσουμε διάφορες ιδέες.
Βέβαια και ένα σκυλάκι θα σου έλυνε το πρόβλημα με τις γάτες αλλά υπάρχουν και τα από αέρος αρπακτικά.
 
Εχω πέργκολα μαρακι κάτω απο την πέργκολα τα βάζω σε καρφακια και τα κλουβιά εωρουντε δεν είναι το καρφί σε τοίχο... Πανω στην πέργκολα είναι καρφωμένο, σκύλο δεν μπορω πάρω λόγω της γυναίκας(φοβάται)και να κάνω κατασκευή ειδική δεν γίνεται λόφω τν συχνών μεταθέσεων δεν γίνεται να ξοδευω τισα λεφτά και να μν μπορω να το παώ αλλου
 
Περα το οτι αυτο δεν σου "δουλευει" μιας και ηδη εχεις απωλειες ειναι και ακαταλληλη τοποθετηση των κλουβιων για τα πουλια σου

Πρεπει τουλαχιστον η μια πλευρα να ακουμπαει τοιχο ή σταθερη επιφανεια
 
δεν γίνεται να ξοδευω τισα λεφτά και να μν μπορω να το παώ αλλου
Γιατί δεν θα μπορείς να το πας αλλού; Αν είναι σιδερένιο να μην το κάνεις με ηλεκτροσυγκόληση αλλά με βιδώματα, ώστε να μπορείς να το μεταφέρεις.
Και οι πέργκολες μεταφέρονται. Εγώ λέγοντας πέργκολα, εννούσα στυλ περίπτερο. Με χωμένα τα πόδια στο έδαφος. Αφού όπου πας θα έχεις τα πουλιά.
Μα δεν είναι μόνο οι γάτες είναι και τα αρπακτικά πτηνά.
Αν έχουμε ζώα, πρέπει να τα προστατεύουμε, δεν γίνεται αλλιώς.
Έχε υπ' όψιν σου, η φόλα δεν είναι "εκπαιδευτική". Άλλες γάτες θα έρχονται και τι θα γίνει; Θα επιβαρύνεις την ψυχή σου με τέτοια κρίματα;
Αν δεν βρίσκεις λύση που να μπορείς να την υποστείς, πρέπει να δώσεις όσα έχεις και να μην πάρεις τον παπαγάλο.
 
Πρεπει τουλαχιστον η μια πλευρα να ακουμπαει τοιχο ή σταθερη επιφανεια
Στηνναρχη σε τοίχο τα ειχα το πρώτο και πατούσαν στο πολύ δίπλα δέντρο και έφταναν εκεί...ΑΣΕ φιλαρακο εχω βρει Μπελα..

Αν δεν βρίσκεις λύση που να μπορείς να την υποστείς, πρέπει να δώσεις όσα έχεις και να μην πάρεις τον παπαγάλο.
έχεις δίκιο αλλά λύση μάλλον είναι να μν βγάζω τα πουλάκια μου εξω παραμονή νο απο μέσα. Πλευρα απο το τζαμί το πρωί και θα χω το κεφάλι Μου ήσυχο...
 
έχεις δίκιο αλλά λύση μάλλον είναι να μν βγάζω τα πουλάκια μου εξω παραμονή νο απο μέσα. Πλευρα απο το τζαμί το πρωί και θα χω το κεφάλι Μου ήσυχο...

Κι αυτό μια χαρά είναι ως λύση. Αλλά δες στις Ιδιοκατασκευές το πώς έχουν άλλα μέλη τροποποιήσει ντουλάπες ή φτιάξει με πλαίσια ντέξιον μέσα στις οποίες βάζουν τα κλουβιά τους. Ο μεγάλος παπαγάλος δεν κινδυνεύει. Τα δικά μου ζουν σε κλουβιά έξω με γάτες ημιαδέσποτες να κοιμούνται πάνω στα κλουβιά τους χρόνια τώρα.
 
Τα δικά μου ζουν σε κλουβιά έξω με γάτες ημιαδέσποτες να κοιμούνται πάνω στα ει κλουβιά τους χρόνια τώρα.
Αν την αρπάξει όμως τι θα κανω; Ενώ δει κατασκευές αλλά δυστυχώς εκεί που είμαι και με τις μεταθέσεις μου δεν βολευει κάτι..
 
Εφ' όσον από τα εναέρια αρπακτικά είσαι καλυμμένος θα σου πω τι θα έκανα εγώ αν ζούσα
σε μονοκατια στο κεντρο, γύρω γυρω είναι ο ακάλυπτος των γύρω πολυκατοικιών...
Θα υιοθετούσα ένα σκυλάκι, ξέρεις... αυτά τα τρελά κουταβάκια που πετάνε από δω κι από κει οι "άνθρωποι".
Και φίλο κολλητό θα είχα... και μακρυά τις γάτες θα κρατούσα... αλλά κυρίως θα έσωζα μια ζωούλα...
Το σκέφτεσαι να ξαμοληθούμε να σου βρούμε ένα;
 
Βεγγέλη έτοιμος ήμουν να σου πω εκείνο που έγραψε ο Γιάννης. Εάν δεν τα βρεις με ένα σκυλάκι, για μένα όσο πιο μικρό τόσο πιο θαυματουργό με τις γάτες, που θα σου λύσει δύο προβλήματα δηλαδή την προστασία και την αντιπάθεια σ΄αυτά της γυναίκας σου η μόνη λύση είναι το νερό. Οι γάτες δεν γουστάρουν το νερό, εάν πάρεις φόρα και όποια βλέπεις την καταβρέχεις σε λίγες μέρες θα είναι μια κακή ανάμνηση.Καλή συνέχεια.
 
Οι γάτες δεν γουστάρουν το νερό, εάν πάρεις φόρα και όποια βλέπεις την καταβρέχεις σε λίγες μέρες θα είναι μια κακή ανάμνηση
Δεν παίζει το σενάριο αυτό Γιάννη. Έτσι έκανε ένας γείτονας εδώ και ο γάτος δεν έφευγε και αρρώστησε με ρινοβροχίτιδα και γέμιζε μύξες την πιλοτή και αναγκάστηκα να μάθω ενέσεις για να του κάνω αμοξίλ 2 φορές την ημέρα.
Να μάθουμε να συμβιώνουμε με τα πλάσματα της γης.
Τι αντίληψη είναι αυτή ότι μας ενοχλεί να το πατάμε ή να το κλωτσάμε; 2017 έχουμε παιδιά.
 
Υπάρχουν μεταλλικά πλέγματα (σαν 2ο κλουβί ) με κοστος περίπου 15 ευρώ για να τα βαζεις πάνω από τα κλουβια σου. Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις με κουνελοσιρμα για να μειωσεις το κόστος. Βάλε τα κλουβιά σε σταθερό σημείο και μετα το πλέγμα.
 
Δύο λύσεις υπάρχουν.
Η ακριβή: Μετακόμισε ξανά όσο προλαβαίνεις
Η φτηνή : Ζήτα απο τον ιδιοκτήτη να κάνει το όνειρό σου πραγματικότητα. Περίφραξη. Έχεις να σκεφτείς μόνο τις δικαιολογίες.
 
μάλλον δεν θα ξαναβγαλω τα πουλάκια μου εξω..
Εντάξει, αλλά επειδή έχουν ανάγκη από τον ήλιο, θα πρέπει να φροντίζεις να περνάς λίγο χρόνο μαζί τους έξω κάποιες ημέρες της εβδομάδας για να λιάζονται υπό επίβλεψη.
 
Καλησπέρα παπαγαλοπαρεα... Αντιμετώπιζω ενα μεγαλο πρόβλημα με τις γάτες... Μένω στην Ορεστιάδα σε μονοκατια στο κεντρο, γύρω γυρω είναι ο ακάλυπτος των γύρω πολυκατοικιών... Κάθε μέρα στην αυλή μου που βγάζω το. Πρωι τα 3 καναρινακια μου και σε λίγο τη ζακο μου γίνεται χαμός απο τα γατια.. Μέχρι τώρα που χουν φαει 2 καναρίνια(όχι δεν τις ταιζω όχι δεν αφήνω τα καναρίνια παρατημενα εξω έγινε σε διαστημα 5 λεπτών)παρακαλω μπορείτε να μου βρείτε τροπο να τις διωξω εκτός απο την εμφανή(φολα); Ευχαριστώ...
Ξεκινά να ταιζεις αδέσποτα και θα μαζεύονται σπίτι σου και οι γατες θα πάρουν δρόμο
 
Εντάξει, αλλά επειδή έχουν ανάγκη από τον ήλιο, θα πρέπει να φροντίζεις να περνάς λίγο χρόνο μαζί τους έξω κάποιες ημέρες της εβδομάδας για να λιάζονται υπό επίβλεψη.
Το αναλαμβάνει η συζηγος τα. Πρωινά αυτό μαρακι...
 
Συμφωνώ να οτι δεν φταίνε οι γάτες αλλα η φύση τους αλλά σε λίγο για να βγάζουμε έξω ένα κλουβί με καναρίνι θα φτιάχνουμε ολόκληρο φρούριο.. Εγώ έχω μια ευρύχωρη κλόυβα πάντως έξω και οι γάτες δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, απλα κοιτάνε..
 
Back
Top