Ασθένειες Αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον ζακο μου που είναι άρρωστος

Καλημερα. Εγω πιστευω οτι μολιs δειτε το παραμικρο στο μικρο σαs να τρεξετε αμεσωs! TO ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ! Ματι κλειστο, πρησμενο εστω και λιγο, ανορεξεια, εβηξε, φτερνιστηκε, δεν εφαγε,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! Καντετο. Η ζωουλα του ειναι στα χερια μαs. Eστω και το 1-100%... Εαν ειχα γραψει αμεσωs το Σαββατο και μου ειχε απαντησει ο Ανεστηs, οπωs μου απαντησε ο ανθρωποs τη Δευτερα, θα τον ειχα παει αμεσωs! Θα ειχα αυτη τη 1-100%. Εστω και στιs 1000! Πηρα τηλ/νο αυτη την τοσο υπεθηνη ιατρου που μου εδωσε ο ανθρωποs που μου εφερε το πουλι, αμεσωs το Σαββατο που ειδα το ματακι του και απλα μου ειπε ΦΕΡΤΟ ΚΑΠΟΙ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ! Τι να πω; Τελειωσε...
 
Μην κατηγορεις τον εαυτο σου. Η ολη σταση σου δειχνει υπευθυνοτητα. Που να ξερεις κι εσυ... κτηνιατροι δυστυχως δεν ειμαστε... Εκανες οτι θεωρουσες καλυτερο...
Ηταν για να γινει - αν υπαρχει κατι τετοιο...
 
α ρε γιαννη.. Εγω μολις διαβασα το μηνυμα σου ολο το βραδυ δε κοιμηθηκα..
καθε λιγο πηγαινα στο πιπικο να δω αν ειναι καλα..
 
Καλημερα. Εγω πιστευω οτι μολιs δειτε το παραμικρο στο μικρο σαs να τρεξετε αμεσωs! TO ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ! Ματι κλειστο, πρησμενο εστω και λιγο, ανορεξεια, εβηξε, φτερνιστηκε, δεν εφαγε,ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ! Καντετο.
Γιαννη, επειδη ζουσα 24 ωρες το 24ωρο εκεινο το διαστημα (για 25 περιπου μερες) μαζι του, το πηγα στον γιατρο, μετα απο λιγες ωρες, οταν διαπιστωσα μια μικρη 'ακεφια'. Δεν προλαβα τιποτα δυστυχως!☹απλα εζησε 5-6 μερες αρρωστο απο κει και περα (παιρνοντας φαρμακο)
 
Εκτοs απο το ματακι του που ηταν κλειστο δεν ειχε τιποτα αλλο. Το Σαββατο απογευμα και τη Κυριακη αυτο. Τη Δευτερα απλα ειχε ενα μικρο πρηξημο κατω απο το ματι. Τιποτα αλλο! Και μεσα σε κατι ωρεs... Ετρωγε, επαιζε, πεταξε(ξεχασα να σαs το πω!). Κριμα...
 
Γιαννη ειλικρινα ειναι απο τις στιγμες που ευχομαι να μην τις ζησει κανεις! ☹

Οπως σου ειπανε και οι αλλοι, δεν πρεπει να κατηγορεις τον εαυτο σου. Εκανες σιγουρα οτι μπορουσες. Και η φροντιδα που του εδειξες ολο αυτο το διαστημα δειχνει εναν ανθρωπο πολυ υπευθυνο.
 
Καταλαβαινω, ξερω πως αισθανεσαι Γιαννη, αλλα απο την δικη μου περιπτωση καταλαβα καλα οτι δεν 'προλαβαινεις' τιποτα!☹
Ασε που ο θανατος του Φιτζι μου, υπηρξε η αφορμη, να μου αποκαλυψει ο κτηνιατρος οτι σταματησε να συνεργαζεται με πολυ μεγαλο και γνωστο πετ!Η αφορμη; Εξακολουθουσαν να φερνουν τοσα πολλα μωρα προς πωληση (ενω οι ηλικιες τους ηταν απαγορευτικες) και με αθλιες συνθηκες διαβιωσης στους χωρους οπου τα ειχαν.
 
Γιαννη ειλικρινα ειναι απο τις στιγμες που ευχομαι να μην τις ζησει κανεις! ☹

Οπως σου ειπανε και οι αλλοι, δεν πρεπει να κατηγορεις τον εαυτο σου. Εκανες σιγουρα οτι μπορουσες. Και η φροντιδα που του εδειξες ολο αυτο το διαστημα δειχνει εναν ανθρωπο πολυ υπευθυνο.

Παιδια κι εγω κατηγορω τον εαυτο μου για τον χαμο του Πελοπιδα. Οταν χανεις ετσι ξαφνικά ενα ζωο που αγαπας ειναι δυσκολο να πιστεψεις οτι εγινε τυχαια...
 
αφορμη, να μου αποκαλυψει ο κτηνιατρος οτι σταματησε να συνεργαζεται με πολυ μεγαλο και γνωστο πετ!

Κι'εγώ κατάλαβα ότι σχετίζονται ο πτηνίατρος με τον καταστηματάρχη που μας σύστησε & το αγοράσαμε, δεν αποκαλύπτει από την αρχή κατάσταση, αλλά προλέγει.. υψηλή θνησιμότητα μικρών...
 
Ξαναγυριζω σε αυτο το θεμα γιατι απλα ακομα ψαχνομαι... Μπορει η καπνα απο το τζακι να επηρεασει το πουλακι; Βεβαια η πορτα του δωματιου ηταν κλειστη αλλα οσο να ειναι κατι περναει... Μηπωs ηθελε στη κρεμα του νερο εμφιαλωμενο; Μου ειπανε οχι, γιατι ετσι δεν δημιουργει αντισωματα. Εχω σκεφτει τα παντα, αλλα...
 
Φυσικα οταν υπαρχει καπνα για αρκετη ωρα σ'ενα δωματιο και δεν ανανεωθει ο αερας, λογικο ειναι να επηρεαστει το πουλακι. Δεν νομιζω ομως πως ειναι προβλημα αν στο διπλανο δωματιο με κλειστη την πορτα καποια στιγμη υπαρξει λιγη καπνα. Οσο το νερο, ειναι καλο να ειναι απο την βρυση, αλλα να το εχεις βαλει απο το βραδυ σ'ενα μπωλ ωστε να φυγει το χλωριο.
 
Γιάννη μου μην ρίχνεις στον εαυτό σου ευθύνες. Εκανες ότι μπορούσες καλύτερο για εκείνον. Τον φρόντιζες και τον αγαπούσες πολύ. Δε νομίζω να φταίνε αυτά που λες. Οταν η Κούκυ ήταν μωρό την κρέμα της, της την έκανα με νερό βρύσης. Και εμείς τότε είχαμε τζάκι. Απλά το πουλάκι αρρώστησε...
 
Γιάννη μου μην ρίχνεις στον εαυτό σου ευθύνες. Εκανες ότι μπορούσες καλύτερο για εκείνον. Τον φρόντιζες και τον αγαπούσες πολύ. Δε νομίζω να φταίνε αυτά που λες. Οταν η Κούκυ ήταν μωρό την κρέμα της, της την έκανα με νερό βρύσης. Και εμείς τότε είχαμε τζάκι. Απλά το πουλάκι αρρώστησε...
Eγώ εκτιμώ ότι ήταν άρρωστο από τότε που το πήρε. Δεν αρρώστησε στο σπίτι του Γιάννη. Είχα προσέξει την καθαριότητα που επικρατούσε σε όλες τις φωτο/ες, και την τάξη! Όσο για το νερό της βρύσης, αυτό του δίνουμε κι'εμείς!
 
Eγώ εκτιμώ ότι ήταν άρρωστο από τότε που το πήρε. Δεν αρρώστησε στο σπίτι του Γιάννη.
Γιαννη, το ιδιο μου ειχε πει ο γιατρος τοτε (7 χρονια πριν) και για το δικο μου μωρο. Ηταν αρρωστο απο πριν! Αργουν να φανουν οι ενδειξεις και οπως φαινεται οταν εμφανιστουν συνηθως ειναι πλεον αργα. Να εισαι σιγουρος πως δεν φταις εσυ για κατι.
 
Κοριτσια ο Αχιλλεαs στη νεκροψια ειπε οτι δεν ηταν ιογενεs. Ηταν κατι που ΚΟΛΗΣΕ! Και γι'αυτο ψαχνομαι. Και να σαs πω εδω την λαχταρα μου, ο νεοs "μικρουληs" θα ειναι στα χερια μου στιs 29/12/08. Γ'αυτο ειμαι τρομοκρατημενοs... Θα ειναι 5 μηνων...
 
Back
Top