Φροντίδα Αντιπαρασιτικό για το κλουβί ή το πουλί

εχω ακουσει κ για την αρμπαροριζα.. Ξερεις κατι;
Η αρμπαρόριζα, η λεβάντα, ο βασιλικός, η σιτρονέλλα είναι φυσικά αντικουνουπικά. Αλλά πρέπει να έχεις μεγάλα και πολλά φυτά, δεν γίνεται δουλειά με ένα -δύο γλαστράκια.

Όπως λέει και η Ελένη παραπάνω, ενα ψέκασμα με "ζουμί" δάφνης θα είχε αποτέλεσμα αποτρεπτικό;
Δεν το ξέρω, δεν έτυχε να το διαβάσω μέχρι στιγμής κάπου. Τα πουλιά τα ψεκάζουμε με ξύδι για πιο αποτελεσματικό καθαρισμό του πτερώματος.
Αποτρεπτικό των εντόμων είναι αν τους δίνουμε που και που σκόρδο ή σκορδόνερο.
 
Οντως στα αλογα παντα βαζαμε στον καρπο σκορδα στον ομιλο αλλα κ στον δικο μας οταν τον ειχα εδω για τις μυγες κ τα κουνουπιααα 😛 αρμπαροριζα εχω πολυ κ εφτιαχνα αντικουνουπικο για τον σκυλο μου απλα λεω μηπως δουλευε κ για τα αλλα ζιζανια😛😡😛
 
Δλδ Ελένη φορούσατε στον καρπό του χεριού σας σκόρδο και αυτο απωθουσε τις αλογόμυγες;
 
Εγώ ρωτώ γιατι την τελευταία βδομάδα με έχουν ρημάξει κάτι σαν αλογόμυγες στην παραλία, που μου πίνουν το αίμα (ειναι βέβαια και το τελευταίο γεύμα που κάνουν σε αυτην τη ζωη τουλάχιστον) και μου προκαλούν αλλεργία και τουμπανιασμα.
Εκτός Μαρία κι αν φορέσω περιδέραιο απο Δάφνη σε στυλ χαβανεζικο - τι λες; 😉
 
Δεν το έχω αντιμετωπίσει και δεν το έχω ψάξει, βέβαια δύσκολο να αλείφεσαι με σκορδόζουμο γιατί θα φεύγουν όλοι από κοντά όχι μόνο οι μύγες. 🙂
Το μόνο που ξέρω γιατί ζω μαζί του είναι για την φαγούρα από τσιμπήματα, τρίψιμο με μπλε οινόπνευμα. Περνάει αμέσως η φαγούρα και δεν πρήζεσαι επίσης.
 
😀χα βρε οχι τον καρπο το ποδι δλδη! Καρπο εννοω ενα μιγμα που ταιζαμε το αλογο ριχναμρε μεσα σκορδο κ εκεινο τοετρωγρε μετα εβγαζε μυρωδια το δερμα του κ αποθουσρε τις μυγεςμυστικο απο τον ομιλο που το σταυλιζαμε. Επισης κανει καλο κ σε ενδοπαρασιτα :)

@maria p 😀 μαρακι μου ουτε του χεριου μου ουτε του αλογου... Μιγμα με καρπους βρωμη σιταρι κ αλλα απλα το λεμε καρπο 😛
 
@Sissy Το προϊόν της repeli αναγράφει ψεκασμό από 30cm απόσταση... Πώς καταφέρνουμε να προστατέψουμε τα μάτια ?!🤔
Πρόσφατα το απέκτησα και όντας φυτικό όπως λέει σκέφτομαι απευθείας ψεκασμό στο πτηνό
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
@Sissy Το προϊόν της repeli αναγράφει ψεκασμό από 30cm απόσταση... Πώς καταφέρνουμε να προστατέψουμε τα μάτια ?!🤔
Πρόσφατα το απέκτησα και όντας φυτικό όπως λέει σκέφτομαι απευθείας ψεκασμό στο πτηνό
Μπορώ σου περιγράψω πως το χρησιμοποίησα εγώ:
Κράτησα στο χέρι μου το πουλάκι ακινητοποιώντας το κεφάλι του και με κλίση από το κεφάλι προς την ουρά ψέκασα αρχικά τη πλευρά της ράχης του.
Μετά κρατώντας και καλύπτοντας με το χέρι μου το κεφάλι-ράμφος-μάτια, επανέλαβα το ψέκασμα από τον πρόλοβο έως την ουρά (από την πλευρά στου στήθους).
Με τον ίδιο τρόπο ψεκάζεις μια μια (ανοιχτές) τις φτερούγες.
 
Back
Top