Αναπαραγωγή Αν βγουν νέα πουλάκια, πώς θα καθαρίσω τη φωλιά;

ELENI PAG

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
162
Πόλη
Κέρκυρα
Πριν απο ενα μηνα η καναρα μου για πρωτη φορα εκανε 4 αυγα.Βγηκαν και τα τεσσερα. Το λαθος μου ηταν οτι την πειραζα συνεχεια απλα απο χαρα και οταν ειδα τη φωλια λερωμενη απο τα μικρα της αλλαξα νημα. Ενω τα ταιζαν κανονικα μετα απο αυτο σταματησαν. Πεθαναν απο πεινα. Προσπαθησα νατα ταισω με συριγγα αλλα ηταν δυσκολο. Δεν προλλαβαν να περασουν λιγες μερες και η καναρα εκανε 5 αυγα και τωρα τα κλωσαει. Τωρα πια δεν πειραζω τιποτα την εχω αφησει. Μονο φαι τους βαζω. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα παρατησαν. Ηθελα να ρωτησω αν βγουν τα νεα πουλακια πως θα τους καθαρισω τη φωλια. Επισεις ξεχασα να βαλω τσοχα απο κατω και μου ειπαν τωρα να μην πειραξω τιποτα.Ισχυει αυτο; Μετα απο ποσο καιρο μπορω να καθαρισω τα μικρα και το κλουβι; Φοβαμαι για ψειρες γιατι τα εχω μεσα στο σπιτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα παρατησαν
Γι αυτούς ακριβώς τους λόγους
Το λαθος μου ηταν οτι την πειραζα συνεχεια απλα απο χαρα και οταν ειδα τη φωλια λερωμενη απο τα μικρα της αλλαξα νημα. Ενω τα ταιζαν κανονικα μετα απο αυτο σταματησαν. Πεθαναν απο πεινα.

Τωρα πια δεν πειραζω τιποτα την εχω αφησει. Μονο φαι τους βαζω.
Και πολύ καλά κάνεις!

Ηθελα να ρωτησω αν βγουν τα νεα πουλακια πως θα τους καθαρισω τη φωλια. Επισεις ξεχασα να βαλω τσοχα απο κατω και μου ειπαν τωρα να μην πειραξω τιποτα.Ισχυει αυτο; Μετα απο ποσο καιρο μπορω να καθαρισω τα μικρα και το κλουβι; Φοβαμαι για ψειρες γιατι τα εχω μεσα στο σπιτι.
Από την στιγμή πού τώρα "βιδώθηκε" στη φωλιά δεν την πειράζεις και δεν μετακινείς το κλουβί. Συνεχίζεις το μοτίβο ανανέωση νερού και φαγητού καθημερινά και με διακριτικότητα χωρίς πολλές ενοχλήσεις και πειράγματα.
Δυστυχώς τα ζωάκια μας και αυτά θέλουν το χρόνο τους για να μας εμπιστευτούν και έχουν και αυτά τον χαρακτήρα τους. Προφανώς το θηλυκό σου δεν θέλει πολλά πολλά οπότε θα πρέπει να υποχωρίσεις εσύ.
Δεν βάζεις τώρα τσόχα ούτε πειράζεις καθόλου τα αυγά. Περιμένεις να βγουν τα μικρά και αφού μεγαλώσουν αρκετά (10 ημερών) μπορείς να καθαρίσεις το υπόστρωμα του κλουβιού πάλι με πολύ απαλές και ήρεμες κινήσεις. Όσον αφορά τη φωλιά και το νήμα θα το δεις τότε. Κατά πόσο χρειάζεται αλλαγή και καθάρισμα. Μια καλή θηλυκιά κρατάει καθαρή και τη φωλιά.

Ότι άλλο χρειαστείς μας λες. :)
 
Κριμα για τα πουλακια. Για να μαθαινουμε τα παλια μαλια απο της φωλιες τα βγαζουμε παντα μετα την 12-13 μερα της ζωης των νεοσσων πιο νωρις υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα η μανα να τα παρατηση τα πουλια οπως επαθες εσυ Ελενη. Ευχομαι η επομενη γεννα να σου παει καλυτερα. Καλη αναπαραγωγη.
 
σας ευχαριστω ελπιζω και γω τουτη τη φορα να ζησουν.στεναχωρηθηκα παρα πολυ γιατι ηταν 14 ημερων και αντι να μεγαλωνουν μικρεναν. Δυστυχως το καταλαβα αργα. Εκεινο που εχω ακομη απορια ειναι οτι αν βγουν τελικα τι γινεται το βραδυ. Θελουν φως; Πως θα τρωνε;η μηπως δεν χρειαζεται;
 
εκεινο που εχω ακομη απορια ειναι οτι αν βγουν τελικα τι γινεται το βραδυ. Θελουν φως; Πως θα τρωνε;η μηπως δεν χρειαζεται;
Αν α εχεις σε εσωτερικο χώρο θα μπορουσες να αφησεις ενα λαμπακι σαν αυτα που αφηνουμε στα μικρα παιδια το βραδυ. Αν τα εχεις εξω δεν χρειαζεται. Θα τα ζεσταινει και θα τα ταιζει η μανουλα τους! Εσυ απλα πρεπει καθημερινα να δινεις φρεσκο φαγητο και φρεσκο βραστο αυγο (το απομακρυνεις μετα απο 4-5 ωρες) και νερακι, και για ολα τα υπολοιπα αφηνεις την φυση και εσυ απλα παρατηρεις!
 
Εδω γελαμε. Τα εχω στο σαλονι. Δεν εχω αλλο χωρο εχω βαλει ενα επιπλο στο παραθυρο και απολαμβανουν θεα.Απο την μερια μας για να μη ενοχλουνται εχω βαλει ενα διατρυτο υφασμα. Εξω δεν τα ξαναεβγαλα γιατι ενα αλλο ζευγαρι που ειχα μου τα εφαγε το γερακι.Αλλο χαλι εκει. Οσον αφορα το αυγο τωρα που κανει κρυο το αφηνω δυο μερες στο κλουβι αν και το τρωνε.υπολογιζω οτι θα βγουν αρχες Μαρτη εκει χρειαζετε 5ωρo;η αλλαγη; Επισεις τι εννοεις οταν λες φρεσκο φαγητο;
 
Για σου Ελένη.
Και εγώ την πρώτη αναπαραγωγή καναρινιών την έκανα μέσα στο σαλόνι.
Πολλά λάθη πολλές παραλήψεις πολλά φώτα, φασαρίες άστα σαν να γεννούσα εγώ ήταν.
Ελένη το σαλόνι δεν είναι το σωστό μέρος για αναπαραγωγή των καναρινιών αλλά τώρα
μην μετακινήσεις τίποτα σε παρακαλώ. Αν το κανείς η καναρα
θα εγκαταλείψει τα αυγά. Προσπάθησε όσο γίνεται να μην τα ενοχλείς μόνο για τροφή και νερό.
Τώρα όσο αφορά αυτό
Οσον αφορα το αυγο τωρα που κανει κρυο το αφηνω δυο μερες στο κλουβι αν και το τρωνε
Το αυγό το βράζουμε για 20 λεπτά και το δίνουμε αφού κρυώσει το πολύ για 2 ώρες.
Μετά το πετάμε. Τώρα που έχει αυγά η καναρα θα δίνεις 2-3 φορές την εβδομάδα το πολύ.
Όταν θα βγουν με το καλό τα μικρά θα προσφέρεις σχεδόν κάθε ημέρα.
 
Οσον αφορα το αυγο τωρα που κανει κρυο το αφηνω δυο μερες στο κλουβι αν και το τρωνε.υπολογιζω οτι θα βγουν αρχες Μαρτη εκει χρειαζετε 5ωρo;η αλλαγη;
Γενικά καλό είναι να τους δίνουμε τοση ποσοτητα ωστε να την καταναλωσουν μεσα σε 2-3 ώρες. Άρα βράζεις ένα αυγό, το κόβεις στην μέση, το τοποθετείς σε 2 αυγοθήκες και το αφήνεις για 3 ώρες max. Πέρα από φρέσκο αυγό θα πρότεινα να αγοράσεις και μαλακή αυγοτροφή έτοιμη για εκείνες τις μέρες.

επισεις τι εννοεις οταν λες φρεσκο φαγητο;
Φρέσκους σπόρους. Ανανέωση καθημερινά γιατί θα πρέπει να ταιζει και τα μιρκα της περα απ τον εαυτο της.
 
Το αυγο αφου το βρασης θριβε το τσοφλι κ μετα με ενα πυρουνη λιωνε το μεχρι να γινη μικρα μικρα μπαλακια. Μετα βαζε μεσα στην αυγουλιερα ενα κουταλακι του γλυκου, αυτη η ποσοτητα ειναι κ αρκετη για να τους δωση πρωτεινη κ δεν προλαβαινη να χαλαση. Το υπολοιπο βαζε το στο ψυγειο μεχρι την επομενη φορα που θα το ξαναδωσης. Ετσι κανης κ οικονομια κ το αυγο που θα δινης δεν θα ειναι εκτεθειμενο για ωρες.
 
Μια μικρή λεπτομέρεια στο παραπάνω, δλδ στο λιώσιμο του αυγού...
Όσο αυξάνει η "ελεύθερη επιφάνεια" ενός τροφίμου, π.χ. λιωμένο αυγό, κιμάς κλπ, τόσο αυξάνει η ευαλωτότητα του τροφίμου σε μολύνσεις, και επομένως τόσο αυξάνει η πιθανότητα να προσβληθεί από έναν παθογόνο παράγοντα και να αλλοιωθεί σε μικρότερο χρόνο. Αυτό συμβαίνει διότι με το λιώσιμο, τρίψιμο, κλπ η επιφάνεια προσβολής αυξάνεται και καθώς η συνοχή του τροφίμου μειώνεται οι αποικίες των παθογόνων πολλαπλασιάζονται πιο εύκολα / γρήγορα κλπ.
Συνεκδοχικά, με αύξηση της επιφάνειας του αυγού από λιώσιμο, θα μειώνεται και ο χρόνος παραμονής του στο κλουβί.
 
Όσο αυξάνει η "ελεύθερη επιφάνεια" ενός τροφίμου, π.χ. λιωμένο αυγό, κιμάς κλπ, τόσο αυξάνει η ευαλωτότητα του τροφίμου σε μολύνσεις
Να προσθέσω και την οξείδωση.
 
Ευχαριστω πολυ για ολα. Το εχω καταλαβει οτι ειναι λαθος στο σαλονι. Ομως δεν εχω αλλο χωρο και εξω δεν νομιζω τετοια εποχη να μπορουν να μεινουν γιατι ο καιρος εδω ειναι πολυ χαλια και στο μπαλκονι φυσαει παρα πολυ.Αναγκαστηκα και εφτιαξα μια ντουλαπα γιατι εχω και κατι παπαγαλους αλλα οταν φυσαει ολα πετανε στο μπαλκονι. Ελπιζω ολα να πανε καλα σημερα που σηκωθηκε κοιταξα απο μια γωνια εχει πεντε αυγα πραγματικα ειναι σα να εχει βιδωθει δε το κουναει ρουπι απο τη φωλια. Την προηγουμενη φορα εκανε 4 και τωρα εχω την απορια θα μπορει να ταιζει 5 στοματα;
 
Ωραια ελπιζω τουτη τη φορα να τα καταφερω αν και δεν εχω καθολου χρονο λειπω ολη μερα απο το σπιτι και με τη βοηθεια σας να πανε ολα καλα. Θα σας ενημερωνω και παλι ευχαριστω
 
Μαλλον καπως ετσι θα γινει γιατι χρονος σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει καθολου.Ας δουμε πρωτα τι θα γινει και οταν με το καλο θελησουν να βγουν πιστευω να εχω τη βοηθεια σας☹D
 
Έχεις σκεφτεί να αγοράσεις μία έτοιμη αυγοτροφή όπως η cede-morbido-egg-patee
Συμφωνώ απόλυτα και στην πρόταση. Η αυγοτροφή αυτή είναι μαλακη και από το κουτί τους τη δινεις απευθειας για καταναλωση.
Μαλλον καπως ετσι θα γινει γιατι χρονος σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει καθολου.Ας δουμε πρωτα τι θα γινει και οταν με το καλο θελησουν να βγουν πιστευω να εχω τη βοηθεια σας☹D
Είτε βγουν καναρινακια ειτε οχι εσυ θα πρεπει να εισαι ετοιμη, όπως και τα καναρινακια σου. Και για να ειναι ετοιμα πρεπει ηδη να εχουν μαθει και συνηθισει την αυγοτροφη. Γι αυτο σημερα κιολας πηγαινε αγορασε μια μαλακη αυγοτροφή και δώσε στο ζευγαρι να μαθουν τη γευση της ετσι ωστε να ειναι η πρωτη τους επιλογη οταν θα σκασουν τα μπομπιρακια. :D
 
Αυτο το εκανα πριν λιγο τους παραγγειλα ενα σωρο πραγματα για να δω τι τελικα θα τους αρεσει.Αν εχετε καμια ιδεα για το τι θα πρεπει να τους βαζω καλοδεχουμενη.🙂
 
Αν εχετε καμια ιδεα για το τι θα πρεπει να τους βαζω καλοδεχουμενη.🙂
Επειδη εισαι τοσο γλυκια δεν μπορουμε να σου αρνηθουμε!
Λοιπον, τωρα ειστε στη φαση της λεγομενης εκκολαψης (η κυρια βιδωμενη στη φωλια ζεσταινει τα αυγουλακια της). Οπότε δίνεις καθε μερα σπόρους (φυσας τσοφλια και ανανεωνεις) και μονο μια φορα την εβδομαδα την καινουργια αυγοτροφη που τους αγορασες ετσι ωστε οταν σκασουν τα μικρα να την εχουν μαθει.. Απο λαχανικα, φρουτα και βοτανα, θα ελεγα πως ναι μπορεις να δωσεις 2-3 φορες μεχρι να σκασουν οι νεοσσοι στο ζευγαρι σου μπροκολο, κουνουπιδι ή ο,τι αλλο σου βρισκεται απο την λιστα των επιτρεπτων λαχανικων, φρουτων κτλ.
Αν εχεις σημειωσει την μερα που γεννησε το τελευταιο αυγο, τοτε απο εκεινη την ημερομηνια υπολογιζεις περιπου 12 μερες. Στις 12 μερες ξεκινας καθε μερα αυγοτρφοη και βαζεις ταπρωινα και μπανακι στο κλουβι μεσα ή ακομα καλυτερα μια βρεγμενη πετσετα κοντα στη φωλια για να ανεβασει την υγρασια του χωρου και να βοηθησει τα μικρα να βγουν απ το αυγο.

Αυτα πανω - κατω. Αν εχεις οποιαδηποτε απορια, εδω ειμαστε!
 
Back
Top