Αναπαραγωγή Αν η κανάρα κάθεται στο 3ο αυγό, γιατί βγαίνει από 1 πουλάκι τη μέρα;

alligator

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2011
Μηνύματα
343
Πόλη
Αταλάντη
παιδια εχω μια απορια οπως εχω διαβαση σε διαφορα post του pb οι καναρες οπως γραφεται συνηθως κλωσανε απο το τριτο αυγο και μετα το 1και2 απλος τις πρωτες μερες τα γυρνανε, αν δεν εχουμε αντικαταστηση τα αυγα και ερθει η μερα που σκανε τα αυγα για να βγουνε πουλακια γιατι καθε μερα βγαινει και απο ενα; Ενω η εκολαψη εχει γινει απο το 3 και μετα που σημαινει τα 2 πρωτα επρεπε να βγουν μαζι
γιατι;
 
παιδια εχω μια απορια οπως εχω διαβαση σε διαφορα post του pb οι καναρες οπως γραφεται συνηθως κλωσανε απο το τριτο αυγο και μετα το 1και2 απλος τις πρωτες μερες τα γυρνανε, αν δεν εχουμε αντικαταστηση τα αυγα και ερθει η μερα που σκανε τα αυγα για να βγουνε πουλακια γιατι καθε μερα βγαινει και απο ενα; Ενω η εκολαψη εχει γινει απο το 3 και μετα που σημαινει τα 2 πρωτα επρεπε να βγουν μαζι
γιατι;
Δεν υπάρχει κανόνας..
Συνήθως κάθονται στο τρίτο, αλλά μπορεί άνετα να αρχίσει την επώαση νωρίτερα.. ακόμη κι από το πρώτο ή αργότερα μετά κι από το τέταρτο.
 
εκανα την ερωτηση γιατι εχω μια καναρα που κλωσαει, τη δευτερα θα κανω την παρουσιαση των καινουργιων πουλιων πρωτα ο θεος και εχθες το μεσημερι που κοιταξα τη φωλια γιατι ειχαν ερθει η ημερες ειχαν βγει 2 πουλακια μαζι
 
Οταν στη δευτερη ωοτοκια εκανα αλλαγη αυγων στο τεταρτο της τα εβαλα ολα. Αυτη εκανε αλλα 2 μετα, το συνολο 6. Οντως, 4 πουλακια βγηκαν την ιδια μερα και τα δυο τελευταια την επομενη. Δεν ειναι στανταρ οτι θα βγουν ολα μαζι, απλα μειωνεις τις πιθανοτητες να εχουν μεγαλη διαφορα ημερων αν πχ καθισει η καναρα απο το 1ο.
 
παιδια εχω μια απορια οπως εχω διαβαση σε διαφορα post του pb οι καναρες οπως γραφεται συνηθως κλωσανε απο το τριτο αυγο και μετα το 1και2 απλος τις πρωτες μερες τα γυρνανε, αν δεν εχουμε αντικαταστηση τα αυγα και ερθει η μερα που σκανε τα αυγα για να βγουνε πουλακια γιατι καθε μερα βγαινει και απο ενα; Ενω η εκολαψη εχει γινει απο το 3 και μετα που σημαινει τα 2 πρωτα επρεπε να βγουν μαζι
γιατι;
Γιατί το 3ή4 αυγό δεν μπορεί να σκάσει πρώτο;
 
Γιατί το 3ή4 αυγό δεν μπορεί να σκάσει πρώτο;
Μπορεί να σκάσουν αυτά πρώτα.
Αφού όλα τα αυγά είναι ίδια και δεν ξεχωρίζουν μεταξύ τους, πως μπορείς να είσαι σίγουρος πιο αυγό σκάει πρώτο.
 
Μπορεί να σκάσουν αυτά πρώτα.
Αφού όλα τα αυγά είναι ίδια και δεν ξεχωρίζουν μεταξύ τους, πως μπορείς να είσαι σίγουρος πιο αυγό σκάει πρώτο.
Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά. Για να βγάλουμε και συμπέρασμα...
Μπορείς να σημαδέψει κάποιος τα αυγά...
Κάποιοι γράφουν και το αριθμό γέννησης των αυγών πάνω τους.
Κάποιοι άλλοι πειραματίζονται με τη σχέση που έχει το σχήμα των αυγών και το φύλο των νεοσσών, σημαδεύοντας αντίστοιχα τα αυγά.
Μάκη όσο κι αν σου φανεί παράξενο υπάρχει ενδεχόμενο το τέταρτο αυγό να βγει πρώτο.
Αν για παράδειγμα επιστρέψεις τα αυγά στη φωλιά μετά τη γέννηση του τέταρτου αυγού και η κανάρα κλωσά με θερμοκρασίες επώασης... Τότε στο "ζεστό" τέταρτο αυγό έχει ξεκινήσει η διαδικασία και προηγείται για κάποιες έστω ώρες από τα "κρύα" αυγά που επιστρέψαμε στη φωλιά.
Μάλιστα γνωρίζω ανθρώπους που απομακρύνουν και το τέταρτο αυγό από τη φωλιά και τα επιστρέφουν όλα μαζί το απόγευμα της πέμπτης ημέρας, άσχετα αν θα γεννηθεί ή όχι πέμπτο αυγό, το οποίο επίσης απομακρύνουν.
 
Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά. Για να βγάλουμε και συμπέρασμα...
Μπορείς να σημαδέψει κάποιος τα αυγά...
Κάποιοι γράφουν και το αριθμό γέννησης των αυγών πάνω τους.
Κάποιοι άλλοι πειραματίζονται με τη σχέση που έχει το σχήμα των αυγών και το φύλο των νεοσσών, σημαδεύοντας αντίστοιχα τα αυγά.
Μάκη όσο κι αν σου φανεί παράξενο υπάρχει ενδεχόμενο το τέταρτο αυγό να βγει πρώτο.
Αν για παράδειγμα επιστρέψεις τα αυγά στη φωλιά μετά τη γέννηση του τέταρτου αυγού και η κανάρα κλωσά με θερμοκρασίες επώασης... Τότε στο "ζεστό" τέταρτο αυγό έχει ξεκινήσει η διαδικασία και προηγείται για κάποιες έστω ώρες από τα "κρύα" αυγά που επιστρέψαμε στη φωλιά.
Μάλιστα γνωρίζω ανθρώπους που απομακρύνουν και το τέταρτο αυγό από τη φωλιά και τα επιστρέφουν όλα μαζί το απόγευμα της πέμπτης ημέρας, άσχετα αν θα γεννηθεί ή όχι πέμπτο αυγό, το οποίο επίσης απομακρύνουν.
Γιάννη άμα γράψεις τον αριθμό του αυγού, δεν περνάει μέσα το μελάνι;

τελικα παιδια μετα τα 2 που εσκασαν μαζι σημερα βγηκε το 3 στις 9 το πρωι και εχει μεινει αλο ενα μαλον για αυριο πρωτα ο θεος
Καλώς τα δέχτηκες λοιπόν και με το καλό και το 4 αύριο.
 
Με μαρκαδόρο να υποθέσω.
Στυλό δεν νομίζω, εκτός και αν είναι αυτοί που η μύτη τους είναι ψιλή.
Και έχω ένα ζευγαράκι που φτιάχνουν την τελευταία τους φωλιά για φέτος.Λες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Με μαρκαδόρο να υποθέσω.
Στυλό δεν νομίζω, εκτός και αν είναι αυτοί που η μύτη τους είναι ψιλή.
Και έχω ένα ζευγαράκι που φτιάχνουν την τελευταία τους φωλιά για φέτος.Λες;
Ναι... με μαρκαδόρο και πολύ προσοχή να μην πληγωθεί το κέλυφος του αυγού.
 
Αν χρησιμοποιείτε μαρκαδόρους, καλύτερα τους παιδικούς, τους υδατοδιαλυτούς που δεν έχουν οινόπνευμα.
Σίγουρα είναι καλύτερα... όμως έχω δοκιμάσει κι ανεξίτηλους... χωρίς επιπτώσεις (φανερές)... με πολύ μικρά όμως τα σημάδια.
 
τελικα το τελευταιο αυγο ενω ηταν γονιμο δεν εσκασε το εχω αφηση 2 ημερες παραπανω αλλα τιποτα μαλων θα το βγαλω τι λετε
 
Back
Top