Γενικά Απέκτησα ένα αρσενικό Gouldian Finch

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Giannis79
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ωραια! Μηπως να σχεδιαζες και την ευρεση συντροφου του; Ή εστω ενος ακομη πουλιου που να ειναι "συμβατα" για παρεα; Απ'οσο ξερω δεν ειναι μοναχικα τα γκουλντιανς. Ας μιλησει βεβαια και κανεις εμπειρος με το ειδος...
 
Ναι, όντως πολύ ωραίο πουλάκι και το κλουβάκι του αλλά μια παρεούλα την θέλει.
 
ψάχνω νύφη αλλά θέλω να έχει κόκκινο κεφάλι!

ποιο είδος θα μπορούσε να συμβιώσει μαζί του;
Τα Ζεβράκια μπορούν;
 
Τα Ζεμπράκια μπορούν να συμβιώσουν αλλά είναι νευρικά πουλάκια και θέλει παρακολούθηση. Οι κοινωνικοί σπίνοι είναι πιο συμβατοί. Επίσης, όπως είπαμε, ένα δεύτερο αρσενικό γκούλντιαν (σπάνια δημιουργείται πρόβλημα).

Το κλουβί είναι καλό. Οι πατήθρες όμως πολλές και λάθος τοποθετημένες για γκούλντιαν.
 

καποια πρόταση για τις πατήθρες;
Ευχαριστώ πολύ!

Να σας ρωτήσω...
Αν βάλω δύο ζευράκια μαζί με το δικό μου θα πρέπει να ακολουθήσω καραντίνα για ένα μήνα ή δεν χρειάζεται;

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ο μικρός μου δεν πολυτρώει τις βιταμίνες του. Πρέπει να κάνω κάτι; (πχ να τις βάζω μέσα στην τροφή του και όχι ξεχωριστά; )
 
καποια πρόταση για τις πατήθρες;
Ευχαριστώ πολύ!

2 πατήθρες αντικριστά στα άκρα του κλουβιού σε τέτοια απόσταση απο τα κάγκελα ωστε να μην ακουμπάει η ουρά του. Το ύψος τους (σε αυτό το κλουβί) από την μέση και κάτω. Το πολύ πολύ να βάλεις και μια τρίτη πατήθρα στην μέση και πολύ χαμηλά.

Τα γκουλντιαν έχουν διαφορετικό τρόπο πετάγματος. Πολύ συχνά όταν απογειώνονται αρχικά πετάνε προς τα πάνω και στην συνέχεια κατά μήκος. Το ίδιο κάνουν και όταν προσγειώνονται, δηλαδή φτάνουν πάνω από την πατήθρα και κατεβαίνουν (σχεδόν κατακόρυφα). Αυτά δεν μπορούν να τα κάνουν όταν υπάρχουν εμπόδια μπροστά τους ή όταν οι πατήθρες είναι πολύ κοντά στην οροφή του κλουβιού.

Να σας ρωτήσω...
Αν βάλω δύο ζευράκια μαζί με το δικό μου θα πρέπει να ακολουθήσω καραντίνα για ένα μήνα ή δεν χρειάζεται;

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι ο μικρός μου δεν πολυτρώει τις βιταμίνες του. Πρέπει να κάνω κάτι; (πχ να τις βάζω μέσα στην τροφή του και όχι ξεχωριστά; )

Καραντίνα πάντα στα καινούρια πουλιά.
Για την διατροφή των γκουλντιαν παρακαλώ άνοιξε καινούριο θέμα στο αντίστοιχο φόρουμ.
 
να σας κάνω μια ερώτηση...
παρατήρησα ότι ξεράθηκε το ράμφος του και ξεφλουδίζεται.
τι μπορεί να είναι;
 
Οπωσδήποτε κάποια διατροφική έλλειψη ή έλλειψη έκθεσης στον ήλιο.
Πρέπει να περιγράψεις την διατροφή του και τις συνθήκες διαμονής του.
Επίσης βάλε μία φωτογραφία μήπως πρόκειται για ακάρεα. Δεν ξέρω αν και πόσο συχνά μπορεί να παρουσιάζοντα σ' αυτά τα πουλάκια.
 
Bαλε σουσαμι στη διατροφη του, βοηθαει πολυ στην καλη υγεια του ραμφους.
 
Τα gouldians συχνά παρουσιάζουν την εικόνα ''ξερού ράμφους" αλλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
Βάλε μια καθαρή φωτό.
 
η διατροφή του είναι η κλασική τροφή σπόρων, κόκαλο σουπιάς και βιταμίνες.
επίσης τελευταία έχει έντονη πτώση πούπουλων (θα έλεγα τριχόπτωση αλλά δεν ταιριάζει)

View media item 630
 
Ναι το πρόσεξα και στα media που είδα την φωτογραφία, δεν γνωρίζω από gouldians αλλά το μυαλό μου πάει σε ακάρεα. Δεν του κάνεις επάλειψη με epithol; Epithol - Bogena Beaphar
 
από τι μπορεί να προκλήθηκε; Που να μην ήμουν και σχολαστικός με την καθαριότητα... 😵
 
Back
Top