Γενικά Απελευθέρωση λούγαρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Καλησπέρα. Βρέθηκε πρόσφατα στην κατοχή μου ένα λουγαρακι, και αποφάσισα να το απαλλάξω απο την αιχμαλωσία. Μπορώ αύριο το πρωΐ να το απελευθερώσω; Ρωτώ, γιατί τα λούγαρα δεν αναπαράγονται στην Ελλάδα. Έχει κάποια σχέση αυτό? Θα μπορέσει να επιβιώσει; Να αναφέρω πως είναι σε άριστη κατάσταση από ότι είδα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω πόσο καιρό είναι πιασμένο.
Ευχαριστώ.
 
Τα λουγαρα αναπαραγονται και στην Ελλαδα αλλα το θεμα ειναι οτι τυγχανει να ειναι ισως το πιο προσαρμοσιμο ειδος μετα απο αιχμαλωσια καθότι ειναι πολυ κοινωνικο πτηνο.

Αν ειναι καιρό στο κλουβι ενδεχεται να ειναι δύσκολη η επανένταξη.
 
Δυστυχώς δεν γνωρίζω πόσο καιρό είναι πιασμένο.

Δυστυχώς είναι απαραίτητη προϋπόθεση να το γνωρίζεις αυτό...
Δεν μιλάμε φυσικά για ακρίβεια ημερών, εβδομάδων ή λίγων μηνών...
 
Αν ειναι καιρό στο κλουβι ενδεχεται να ειναι δύσκολη η επανένταξη.

Δυστυχώς είναι απαραίτητη προϋπόθεση να το γνωρίζεις αυτό...
Το είχε ο θείος μου, και μου το έφερε προχθές. Το έβαλα στην κλούβα που έχω τα καναρίνια. Πράγματι πολύ κοινωνικό.
Φένεται σε πολύ καλή κατάσταση, καθώς πετούσε συνέχεια μέσα στην κλούβα. Θα ακουστεί χαζό, αλλά δεν θέλω να τον ρωτήσω πότε πιάστηκε, για ευνόητους λόγους. Ίσως να του φανεί... Προσβλητικό. Δεν το έχει πιάσει αυτός, του το έφεραν. Η δυσκολία στην επανένταξή του, είναι πως ίσως δεν θα μπορεί να πετάξει, ή πως δεν θα μπορεί να βρει τροφή στην φύση;
 
Έχεις δίκαιο. Θα το απομονόσω. Δεν ξέρω πώς μου διέφυγε, πως μπορεί να μεταφέρει κάποια αρρώστια, απλά στην σκέψη ότι θα απελευθερωθεί σύντομα το έβαλα μέσα στην κλούβα. Λάθος μου. Τι να κάνω λοιπόν; Να μην το αφήσω;
 
Ναι καταλαβαίνω. Ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να του προσφέρω όσα του πρόσφερε η φύση, αλλά προκειμένου να γίνει τροφή για γάτες, θα το κρατήσω.
Ευχαριστώ.
[automerge]1589395041[/automerge]
Λιάκο ανέβασε αν θες μία φωτο του μόλις μπορέσεις.
Θα ανεβάσω τώρα.👍
[automerge]1589395332[/automerge]
20200513_213802__1589395267_23358.webp
Δεν είναι καθαρή, το ξέρω απλά δεν ήθελα να τα ενοχλήσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top