Γενικά Απελευθέρωση φλώρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NP81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ παιδιά επιμένω πάντως ότι η φτερουγα του δεν εχει κατι και νομίζω ότι αυτο φαίνεται και από τις νέες φωτογραφίες τώρα που βγήκαν τα καινούργια φτερά. Ένα βιντεάκι θα βοηθούσε να σιγουρευτούμε
 
Πρέπει να συνεξεταστούν και οι άλλοι παράγοντες @kostas karderines , του χρόνου εγκλωβισμού του και της ηλικίας του.
Έχεις απόλυτο δίκιο Μαρία.σε αυτό που αναφέρθηκα είναι άσχετο με την απελευθέρωση του φλωρου! Στην ουσία απάντησα σε κάποιο σχόλιο ενός παιδιού για την κατάσταση τις φτερουγας
 
Από τη στιγμή που θα το δουν οι ειδικοί, θα εκτιμήσουν τα δεδομένα και τη φυσική του κατάσταση και θα κρίνουν. Έχουν αρκετή εμπειρία και από τραυματισμούς και πάνω στην επανένταξη των πουλιών στο φυσικό τους περιβάλλον.
 
Έχεις απόλυτο δίκιο Μαρία.σε αυτό που αναφέρθηκα είναι άσχετο με την απελευθέρωση του φλωρου! Στην ουσία απάντησα σε κάποιο σχόλιο ενός παιδιού για την κατάσταση τις φτερουγας
Μακάρι οι πρώτες ''διαγνώσεις'' να μην ισχύουν για αυτή τη περίπτωση αλλά υπήρξαν πολλές και ιδιαίτερα καλά τεκμηριωμένες απαντήσεις στο προηγούμενο σχετικά με το πτηνό αυτό θέμα.
 
Παιδια καλησπερα και παλι.. Ο φιλαρακος ειναι ακομη μαζι μας πηγαμε στην ανιμα τον ειδαν και μου ειπαν οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα εχει προβλημα με το φτερο, δεν μπορει να πεταξει καλα πεταει λιγο και πεφτει κατω... Μου ειπαν να τον κρατησουν και θα τον ελευθερωναν ποιο μετα αλλα δεν τον αφησα... Θα μιλησω και με την εκπαζ... Ανεβαζω φωτο απο την φτερουγα...
 
Παιδια καλησπερα και παλι.. Ο φιλαρακος ειναι ακομη μαζι μας πηγαμε στην ανιμα τον ειδαν και μου ειπαν οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα εχει προβλημα μ
 
Δεξια φτερουγα.η καλη...rsz_1img_20170528_154256.webp Αριστερη φτερουγα...
rsz_1img_20170528_154220.webp
rsz_1img_20170528_154211.webp
Και εδω ειναι το προβλημα λειπουν φτερα απο εδω που ηταν κομμενο δεν βγαζει φτερο εκει...η πληγη εχει κλεισει...IMG_20170528_160944_042.webp Πιστευω να βοηθησουν η φωτο..
 
Τελικά όντως μέρος της φτερούγας λείπει άρα και η αρτιότητα που αποτελεί συνιστώσα της επανένταξης/ελευθερίας στη προκειμένη περίπτωση.
Παιδια καλησπερα και παλι.. Ο φιλαρακος ειναι ακομη μαζι μας πηγαμε στην ανιμα τον ειδαν και μου ειπαν οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση αλλα εχει προβλημα μ
Του στερήθηκε η ελευθερία αλλά όχι η δυνατότητα να ζήσει αξιοπρεπώς.
Να τον χαίρεσαι και να εξακολουθήσεις να τον φροντίζεις. Του αξίζει.
 
Νίκο και γω αυτο που βλέπω είναι ότι είναι σε καλή κατάσταση η φτερούγα δίχως να λείπει κάτι αλλά στο σημειο που ηταν τα μεγάλα φτερά πτήσεις ματωνε συνέχεια όταν το είχε ο προηγούμενος γι αυτο και δεν έχει βγάλει ακόμα φτερά,ίσως και να μην βγάλει γι αυτό σου είπαν ότι θα το απελευθερώσουν πιο μετά. Η γνώμη μου είναι ότι ίσως πρεπει να το κρατήσεις! Μπράβο σου για ότι του έχεις προσφέρει
 
Γιάννη εννοείς ότι είναι ακρωτηριασμένο; Γιατί εαν είναι έτσι πως θα το απελευθέρωναν αργοτερα που είπαν στον νικο;
Επειδή τα αγριοπουλα με το παραμικρό, τον φόβο τους και το στρες χάνουν τα φτερά τους πολύ εύκολα σε αυτό το σημείο εαν δεν τους παρέχουμε την φροντίδα που πρέπει και χωρο ματώνει συνεχώς μπορεί να βγούνε τα φτερά στραβά και πολλές φορές καθόλου λόγω οτι καταστρέφονται οι θύλακες των φτερών. Τώρα αν κάνω λάθος...
 
Δεν έχω τέτοια εμπειρία με τα αγριοπούλια...
Από αυτό που είδα και από όσα διάβασα υιοθετώ πως δεν μπορεί να ζήσει ελεύθερο "επί ίσοις όροις" με τα άγρια του είδους του.
Αν ζήσει...
Δε θα έχει αποδοχή από τα άλλα μέλη του είδους του που απομακρύνουν κάθε "ανάπηρο" μέλος τους για να μη γίνει στόχος θηρευτών όλο το κοπάδι τους.
Κάτω από αυτό το πρίσμα και με γνώμονα πως όπου κι αν πάει δε θα βρει πουθενά καλύτερα από τον Νίκο @NP81 πρότεινα αν θέλει και μπορεί... Να τον υιοθετήσει...
 
Παντως σε σχεση με τοτε που τον μαζεψα εχει φτιαξει κατα πολυ η φτερουγα του... Εγω παντως δεν θελω να το αφησω απλως ελεγα τη θα ηταν καλυτερα για τον φιλο μου. Για αυτο και το εψαξα...
 
Γιάννη εχω μια θυλικια καρδερινα η οποία αυτή την στιγμή κλωσσαει, αυτό το πουλάκι έχει πάθει κάτι παρόμοιο. Πριν 2 χρόνια έκανε έναν σεισμό το βράδυ και τα μισά πουλιά έγιναν στην κατάσταση που μας έδειξε ο Νίκος την πρώτη φορά και άλλα ακόμα χειρότερακαι στις 2 φτερούγες! Εκεί που είχαν βγει τα φτερά κατά το ήμισυ ξανακάνει σεισμό και πάλι τα ίδια! Πάλι αίματα, πάλι χωρίς φτερά! Τελικά έγινε άλλος ένας σεισμός και στο σημειο που έβγαιναν τα καινούργια φτερακια πρηστηκε και πλέον δεν εχει ξανά βγάλει φτερά! Και εκανα οτι καλυτερο μπορουσα! Παρόλο που δεν μπορεί να πετάξει, είναι το καλύτερο θυλικο μου!
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι μάλλον πρεπει να το κρατησει
 
Νίκο, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να το δώσεις για απελευθέρωση. Αυτό που ίσως θα είχε νόημα - για εμένα - είναι να ψάξεις από τώρα να του βρεις μια θηλυκιά για του χρόνου, και να ξεκινήσεις εκτροφή φλώρων.
 
Αυτό που ίσως θα είχε νόημα - για εμένα - είναι να ψάξεις από τώρα να του βρεις μια θηλυκιά για του χρόνου, και να ξεκινήσεις εκτροφή φλώρων.
Πράγματι, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να νοηματοδοτήσει τη καθημερινότητα του πτηνού.
Έχασε την ελευθερία του-την οποία φυσικά δεν μπορεί να ανακτήσει-αλλά έμμεσα θα συμβάλλει στην καταπολέμηση αυτής της μάστιγας.
Θα δώσει απογόνους και ελπίδες για την ενίσχυση μιας ασθενούς εκτροφής εξαιτίας της φύσης της οποίας σκλαβώνονται πουλιά της ελληνικής και όχι μόνο πανίδας.
Άλλωστε, «ουδέν κακόν αμιγές καλού».
 
Παιδια να σας πω οτι αυτο σκεφτομουν μολις τωρα... Θα το ψαξω το θεμα αρκει να βρω ατομο που να εκτρεφει...
 
Παιδια να σας πω οτι αυτο σκεφτομουν μολις τωρα... Θα το ψαξω το θεμα αρκει να βρω ατομο που να εκτρεφει...
Μήπως οι καρδερινάδες της παρέας γνωρίζουν κάποιον που να εκτρέφει φλώρους;
 
Back
Top