Γενικά Απελευθέρωση φλώρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NP81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NP81

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
122
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα στους ερταζομενους...ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι που με απασχολει... Εχω ενα φλωρο που ειχα μαζεψει σε ασχημη κατασταση μεσα απο μια ταβερνα υπαρχουν φωτο σε ποιο παλιο θεμα, σκεφτομαι να τον ελευθερωσω ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο οτι ηταν το θεμα ειναι να απευθυνθω καπου η να παω στο βουνο και να τον αφησω... Τον αγαπαω τον μπαγασα κελαηδαει και ολας αλλα μου φαινεται οτι μαραζωνει μεσα στο κλουβι... (σε70αρη κλουβι τον εχω)... Τα καναρινια που εχω ειναι ποιο δραστηρια αυτος καθεται και αγναντευει την θεα και ειναι κοντα στα γκαγκελα σαν να θελει να φυγει... Τι προτεινετε;
 
Θα μπορεί όμως να πετάξει καλά; Πως τον βλέπεις;
Τόσο καιρό τον έχεις βρε συ..
Κανονικά εκεί ανήκει..στη φύση!
αλλα δεν ξέρω... Μετα απ'όλα αυτά που πέρασε ο καημενουλης εγώ δε συμφωνώ, αλλά
ας τοποθετηθούν και οι υπόλοιποι...
 
Αν δε θέλεις να γίνει άμεσα τροφή αρπακτικών πάρε τηλέφωνο στο ΕΚΠΑΖ να σου δώσουν οδηγίες για το πως θα το στείλεις εκεί.
Αυτοί έχουν ιδανικό τρόπο επανένταξης των πουλιών στο περιβάλλον σταδιακά και ακίνδυνα...
https://www.facebook.com/ekpaz.gr/
 
τα καναρινια που εχω ειναι ποιο δραστηρια αυτος καθεται και αγναντευει την θεα και ειναι κοντα στα γκαγκελα σαν να θελει να φυγει... Τι προτεινετε;
Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος για τον οποίο θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε μια από τις οργανώσεις που αναφέρει ο Γιάννης. Εκεί είναι σε θέση να εκτιμήσουν καλύτερα την κατάσταση του πουλιού και να αποφασίσουν με βάση τις εμπειρίες τους, αν πρέπει να απελευθερωθεί το πουλί και αν ναι, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να απελευθερωθεί.

τον αγαπαω τον μπαγασα κελαηδαει και ολας αλλα μου φαινεται οτι μαραζωνει μεσα στο κλουβι
Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Κάνε όμως αυτό που πρέπει και θα αποζημιωθεί το συναίσθημα σου από το ότι θα πάψει πλέον να μαραζώνει.
 
Θέλεις να δεις και αν η ΑΝΙΜΑ έχει αναλογα προγράμματα επανένταξης;
 
Παιδια καλησπερα μια ενημερωση να κανω σχετικα με το φλωρο αυριο τον παω στην ανιμα μου ειπαν οτι θα τον δουνε σε τη κατασταση ειναι και θα τον απελευθερωσουν μαζι με αλλους φλωρους που εχουν...👍
👍Πιστευω να ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω για το φιλαρακο μου☹...
 
Απ' όσο γνωρίζω μέχρι πρότινος, η ΑΝΙΜΑ δεν είχε εγκαταστάσεις προετοιμασίας επανένταξης. Αν αυτό έχει αλλάξει και το πουλάκι μπει σε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα καλώς να το παραδώσεις.
Αν σκοπεύουν να το κρατήσουν στο κλουβί και απλά να το απελευθερώσουν όταν έχουν προγραμματισμένες εκδηλώσεις, εγώ προσωπικά δεν θα το έδινα. Μην ξεχνάμε είναι ένα πουλάκι που το βρήκες στο κλουβί. Γνωρίζεις τον χρόνο του εγκλεισμού του; Από αυτό θα εξαρτηθεί η δυνατότητά του να τραφεί, να αντιμετωπίσει θηρευτές και να επιβιώσει έξω στην ελευθερία.
Θα εμπιστευόμουν περισσότερο έναν χειρισμό και μια γνωμάτευση του ΕΚΠΑΖ.
 
Αν δεν κάνω λάθος, ο φλώρος αυτός δεν ήταν τραυματισμένος στη φτερούγα του με τη πληγή του συνεχώς να ερεθίζεται και να ματώνει;
Αν μιλάμε για την ίδια περίπτωση δεν νομίζω το πτηνό να έχει δυνατότητα επανένταξης.
(Παρουσίαση Ο νεος φιλος μας
Καλησπερα αυτο ειναι το πουλακι που μου φερανε... Να πω μονο οτι ηταν μεσα σε μια ταβερνα με πολυ φασαρια αλλα και το κλουβι τους ειχε πεσει δυο...
Thread by: NP81, 3 Δεκ 2016, 44 replies, in forum: Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια )
 
Νίκο, μετά τα δύο τελευταία μηνύματα έχω προβληματιστεί πολύ. Δεν ξέρω, δεν είμαι σίγουρος, για το τι θα έκανα στη θέση σου. Μάλλον θα πήγαινα με το πουλί, κυρίως για να το δουν και να μου πουν τι προτίθενται να κάνουν, αλλά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός να το αφήσω στις εγκαταστάσεις τους.
 
Μάλλον θα πήγαινα με το πουλί, κυρίως για να το δουν και να μου πουν τι προτίθενται να κάνουν,

Θα έλεγα ότι δεν υπάρχει λόγος να μπει κανεις σε αυτή τη διαδικασία.
Το φτερό δεν είναι απλά χτυπημένο αλλά εν μέρει ακρωτηριασμένο.
.
Με τα όσα μπόρεσα να δω μάλλον λείπει μεγάλο κομμάτι της και πιθανόν να έχει χάσει και την πτητική του ικανότητα.
Και πράγματι βάσει της ακόλουθης εικόνας, αυτού του είδους οι ισχυρισμοί φαίνεται να επαληθεύονται.
rsz_cam00602-1-jpg.47117

Έχει χαθεί η αρτιότητα άρα και οι πιθανότητες ενδεχόμενης επιβίωσης στη φύση.
 
Καλημερα παιδια.. Ειμαι πολυ μπερδεμενος... Θα παω σημερα στην ανιμα να δω τη παιζει αλλα δεν προκειται να τον αφησω θα παω για να τον δουνε... Εξαλου περιμενω μυνημα και απο εκπαζ...
 
Φαίνεται ψυχολογικά να έχει αποκατασταθεί από τα μαρτύρια των προηγούμενων ιδιοκτητών.
Παρόλα αυτά επιμένω στην άποψη ότι:
Έχει χαθεί η αρτιότητα άρα και οι πιθανότητες ενδεχόμενης επιβίωσης στη φύση.
 
Εγώ θα πρότεινα να μπεις στη διαδικασία και να τον υιοθετήσεις εσύ.
Στη φύση να επιστρέψει είναι αδύνατο και πιστεύω πως αποκλείεται να περνάει καλύτερα κάπου αλλού εκτός από σένα που έμπρακτα έδειξες την αγάπη σου στο πτηνό.
 
Back
Top