Γενικά Απλώς ... απαραδεκτο!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatselo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatselo

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2009
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους σας! Ανηγω αυτο το post μετα απο την επισκεψη του Ringneck μου στον πτηνιατρο. Μετα απο εξεταση του πουλιου μου ειπε οτι ειναι πανω απο 1,5 ετους και οχι 6 μηνων που μου το ειχαν πουλησει(ΔΕΝ ειχε δακτυλιδι)... Το πιο απιστευτο ειναι οτι η ουρα του ηταν κομμενη με ψαλιδι! Κι εγω νομιζα οτι ηταν μικρο γι'αυτο ειχε μικρη ουρα... Τα φτερα της ουρας του ηταν κομμενα συμμετρικα με τεχνητο τροπο και φαινοταν με γυμνο ματι! Δεν μπορω να το χωνεψω απο το πρωι και δεν μπορω να φανταστω τι αλλο θα κανουν αυτοι οι ελεϊνοι οι petshopαδες για να μας κοροιδεψουν ταλαιπορωντας αυτα τα ζωακια! Ο γιατρος του εβγαλε τα κομμενα φτερα απο την ουρα(σχεδον ολα) αλλα μου ειπε οτι θα ξαναβγουν σε 20 μερες. Οταν τα εβγαζε δεν εβγαζε καθολου αιμα και μου ειπε οτι ειναι νεκρα! Του εκοψε και τα φτερα πτησης! Μου ειπε οτι ειναι θηλικο (κατι κοιταξε στα γεννητικα του οργανα). Την ηλικια του την καταλαβε απο το ματι και τα φτερα στο πισω μερος της ουρας (μπλε). Μου ειπε οτι το πουλακι εχει ταλαιπωρηθει παρα πολυ και μου εδωσε βιταμινη! Απλως απαραδεκτο και ακομα δεν ξερω πως κρατιεμαι και δεν ανεβαινω προς... ΑΘΗΝΑΣ να τους κραξω μεχρι αηδιας! ΕΛΕΟΣ!
 
Τι αλλο να πει κανεις για τα πετσοπ πια...Toυλαχιστον εσυ το πηγες σε κτηνιατρο και το φροντισες, μπραβο σου!
 
Για τα πετ σοπ νομίζω πως δε χρειάζεται να σχολιάσω, τα έχουμε χιλιοπεί... Ντροπή τους! 😡 Πάντως μπράβο και σε σένα και στον πτηνίατρό σου. Μου φαίνεται πως έκανε καλή δουλειά...
 
Νίκο μήπως θα ήταν σκόπικο - χρήσιμο να μας πεις το Petshop προς αποφυγήν, αλλά και το γιατρό που επισκέφθηκες & σε βοήθησε; Εύχομαι από εδώ και πέρα να πάνε όλα καλά και να μην ταλαιπωρηθείτε περισσότερο!
 
Ειναι τα γνωστα πλεον ελεϊνα πετ στην ΑΘΗΝΑΣ! Απο το δεξι οπως ανεβαινεις το πηρα... Ο γιατρος βρισκεται στο κερατσινι και εχει και ο ιδιος πετσοπ αλλα καμια σχεση ειναι στη σαλαμινος αλλα τον αριθμο δεν τον θυμαμαι! Πολυ καλος παιδια του εβγαλε και βιβλιαριο υγιας...
 
αυτα τα πετ σοπ στην οδος Αθηνας στο κεντρο στην Αθηνα ειναι τρισαθλια και διαμονη ολων των ζωων απο σκυλο-κουνελι-πτηνο ειναι χαλια, θα μου πεις γιατι τα αλλα ειναι καλυτερα, παντως αυτα εκει ειναι για κλεισιμο με λουκετο!
 
Νίκο συγνώμη που επεμβαίνω αλλά στον συγκεκριμένο κτηνίατρο όχι πτηνίατρο δεν του ξαναπάω όχι περιστέρι ούτε σκίτσο από περιστέρι.
Το μόνο που ξέρει από πτηνά είναι ότι έχουν δύο φτερά και δύο πόδια.
Είπες ότι του έβγαλε την ουρά, γιατί την έβγαλε την ουρά;
Ας ήταν κομμένη τι έγινε.
Τι είναι περιστέρι και δεν θα πετάει καλά.
Σου είπε ότι θα βγει σε 20 μέρες, στα περιστέρια βγαίνει σε 35-40 ημέρες θα ήθελα ένα παιδί που ασχολείται με παπαγάλους να μας πει σε πόσες μέρες βγαίνει.
''Οταν τα έβγαλε δεν βγήκε αίμα και μου είπε ότι είναι νεκρά.''
Ποιός του είπε ότι τα φτερά βγάζουν αίμα;
 
Να ηταν μονο τα πετ της Αθήνας στην Αθηνάς καλα θα ηταν. Στον Πειραια που υποτιθεται οτι υπαρχουν ''πουλαδες'' μονο εναν εχω βρει που να τηρει τις απαραιτητες συνθηκες υγειηνης, αλλα και αυτος δεν κοβει ουτε δυο ευρω... Πλακα κανω.
 
Τι εννοεις δηλαδη να του αφηνα την ουρα κομμενη; Δεν πιστευω να ειναι σωστο ουτε για την ψυχολογια του πουλιου ουτε για τη δικη μου. Γιατι λες οτι δεν ξερει τιποτα; Παντως γνωριζει πολλα για το ειδος και εχει ενα ζευγαρι που θα ζευγαρωσει και θα τα ταιζει αυτος τα γεννητουρια... Ξερει γενικως πολλα πραγματα που τον ρωτησα ''αναγνωριστικα''! Εδειξε μεγαλη προσοχη στο πουλι και μου ειπε καποια πραγματα να προσεχω! Εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος...
 
και εμενα χαζο μου ακουγετε το να ξεριζωσε τα φτερα...
το πουλι ειναιλογικο να πονεσε με το να του ξεριζονανε τα φτερα...
 
Νίκο μακάρι να μην τον χρειαστείς για πιο σοβαρό λόγω γιατί τότε θα θυμηθείς τα λόγια μου.
Όταν τον έχω φωνάξει να δει τα περιστέρια γιατί δεν τα έβλεπα καλά και μου λέει έχουν σαλμονέλα και έρχεται ο ίδιος και μου κάνει εμβόλιο παραμυξοίωσης και από τα 50 πουλιά μένω με 10 εσύ θα είχες σχηματίσει καλή γνώμη.?
Όταν ρωτάω άλλον ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ και μου λέει ότι όταν έχουμε διαπιστωμένη σαλμονέλλα δεν κάνουμε εμβόλιο με τίποτα, εσύ θα είχες σχηματίσει καλή γνώμη;
Καταπολεμάμε την αρρώστια όσο μπορούμε και μετά κάνουμε το εμβόλιο και πάλη ρισκάρουμε γιατί θα έχουμε και πάλη απώλειες αλλά του πελάτη του το λέμε αν προχωρήσουμε ή όχι.
 
Τι να σου πω κατι θα ξερεις παραπανω αλλα για το επιπεδο που χρειαστηκα μια χαρα μου φανηκε... Τωρα θα δουμε στη συνεχεια... Ειναι σιγουρο οτι μιλαμε για τον ιδιο;
 
Είπες ότι του έβγαλε την ουρά, γιατί την έβγαλε την ουρά; Σου είπε ότι θα βγει σε 20 μέρες, στα περιστέρια βγαίνει σε 35-40 ημέρες θα ήθελα ένα παιδί που ασχολείται με παπαγάλους να μας πει σε πόσες μέρες βγαίνει.
''Οταν τα έβγαλε δεν βγήκε αίμα και μου είπε ότι είναι νεκρά.''
Ποιός του είπε ότι τα φτερά βγάζουν αίμα;
To Ringneck xriasete peripou 8-10 ebdomades na einai ta ftera pali kala. Afto einai 56 eos 70 meres. Me tin epomenei pteroria etsi kai alios alaksane xoris na tous trabas. Nekra einai ta ftera mono sto akri, ekei pou einai meza sto derma pote den einai nekra. O kiniatros mou fenete den kserei toso poli apo afta ta poulia.

Τι εννοεις δηλαδη να του αφηνα την ουρα κομμενη; Δεν πιστευω να ειναι σωστο ουτε για την ψυχολογια του πουλιου ουτε για τη δικη μου...
Tora na ksekiniso na gelao, na einai komena ta ftera tou oura einai psyxologiko trabma gia to pouli kai giasena, ala na to kobeis - i finis ton kiniatros na kobei - ta ftera stis fterouges, den einai psychologiko trabma ; Afto einai pio poli Stress gia to pouli otan den bori na petai pia, pou einai ena basiko enstinkto.


aaaaaxxxxx ksexasa telos, pos to brike einai arseniko i thiliko, kitakse ta organa ; Malon einai kai ektos kiniatros MEDIUM, giati se afta ta poulia den blepeis diafora sta organa.
 
Καταλαβαινω πληρωσ πωσ νιωθεισ! Αλλα πιστεψε με, οσο+να τουσ κραξεισ δν κτλβαινουν. Μονο τα λεφτα τουσ νοιαζουν! Εδω πουλανε εν γνωση τουσ ετοιμοθανατα πουλακια.. Τι να πω.. Καλα πυ το πηγεσ στο γιατρο. Τουλαχιστον τωρα εχεισ τισ σωστεσ πληροφοριεσ+το γλιτωσεσ απ τα χερια τουσ🙂
 
Νίκο το όνομα του δεν είναι Ιωάννης Γ.
Αν δεν θυμάσαι κοίτα το βιβλιάριο που σου έβγαλε.
 
Μπορει να ειναι και μεντιουμ... Εγω παντως θα κανω τα παντα για να βοηθησω αυτο το πουλακι! Μακαρι ολα να πανε καλα...
 
Γειά σου Νίκο και να χαίρεσαι το πουλάκι σου!
Πιστεύω ότι θα τα πάτε μια χαρά οι δυό σας, αφού νοιάζεσαι πάρα πολύ.

Ο καθένας εδώ μέσα προσπαθεί για το καλό των φίλων μας και δίνει μια δυο συμβουλές παραπάνο γι'αυτό.

Γενικά εσύ για πιό λόγο τον πήγες στον κτηνίατρο;

Αυτό με την ουρά με προβλημάτισε πιο πολύ από όλα, τι πείραζε να ήταν και κομμένη;
 
Πιστευω πως ο γιατρος το εκανε για να επιταχυνει τη διαδικασια της αλλαγης.
Για να μην περιμενει την πτερορροια
 
Το πηγα γιατι δεν τον ειχα ξαναπαει ποτε.Ανυσηχουσα γιατι ολα τα πουλακια του ειδους που εχω δει εχουν μεγαλη ουρα και του δικου μου εδω και 3 μηνες δεν ειχε μεγαλωσει καθολου! Θα το πηγαινω καθε τρεις μηνες προληπτικα για εξεταση. Καλο κανει, κακο καθολου...
 
Back
Top