Γενικά Απλώς ... απαραδεκτο!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatselo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
απο Αθηνας το πηρες ε; δεν εγω τα πουλια τα περνω μονο απο εκτροφεις και εχοντας παει πολλες φορες να δω τα πουλια που εχει. η αγορα ενος πουλιου ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις καταρχην τι παπαγαλο θες να παρεις και μερικα πρεαγματα γιαυτο πριν τον αγορασεις! Να πας να τον δεις αρκετες φορες να δεις τις διαθεσεις του αν ειναι αρρωστο, φοβισμενο, κλπ... Τους petshοπαδες εχω ικανους για ολα για να πουλησουν κατι. Πολλοι τα βλεπουν απλα σαν εμπορευμα και οχι σαν ζωα! Ειδικα αυτον τον γωνιακο στην Αθηνας τον σιχαινομαι γιατι τα πουλια τα εχει κατω απο απαισιες συνθηκες. μερικες φορες που εχω πάει εχω δει και πεθαμενα μεσα, πολλα πουλια σε ενα τοσο δα κλουβακι. το χειροτερο βεβαια που εχω δει σε αυτον και τα παιξα ειναι οτι καθαριζε τα κλουβια των πουλιων με ηλεκτρικη σκουπα! και φυσικα τα πουλια να τρελενονται μεσα στο κλουβι να χτυπιουνται και να ειναι τρομερα στρεσαρισμενα...
 
Καλησπερα σε ολους σας! Ανηγω αυτο το post μετα απο την επισκεψη του Ringneck μου στον πτηνιατρο. Μετα απο εξεταση του πουλιου μου ειπε οτι ειναι πανω απο 1,5 ετους και οχι 6 μηνων που μου το ειχαν πουλησει(ΔΕΝ ειχε δακτυλιδι)... Το πιο απιστευτο ειναι οτι η ουρα του ηταν κομμενη με ψαλιδι! Κι εγω νομιζα οτι ηταν μικρο γι'αυτο ειχε μικρη ουρα... Τα φτερα της ουρας του ηταν κομμενα συμμετρικα με τεχνητο τροπο και φαινοταν με γυμνο ματι! Δεν μπορω να το χωνεψω απο το πρωι και δεν μπορω να φανταστω τι αλλο θα κανουν αυτοι οι ελεϊνοι οι petshopαδες για να μας κοροιδεψουν ταλαιπορωντας αυτα τα ζωακια! Ο γιατρος του εβγαλε τα κομμενα φτερα απο την ουρα(σχεδον ολα) αλλα μου ειπε οτι θα ξαναβγουν σε 20 μερες. Οταν τα εβγαζε δεν εβγαζε καθολου αιμα και μου ειπε οτι ειναι νεκρα! Του εκοψε και τα φτερα πτησης! Μου ειπε οτι ειναι θηλικο (κατι κοιταξε στα γεννητικα του οργανα). Την ηλικια του την καταλαβε απο το ματι και τα φτερα στο πισω μερος της ουρας (μπλε). Μου ειπε οτι το πουλακι εχει ταλαιπωρηθει παρα πολυ και μου εδωσε βιταμινη! Απλως απαραδεκτο και ακομα δεν ξερω πως κρατιεμαι και δεν ανεβαινω προς... ΑΘΗΝΑΣ να τους κραξω μεχρι αηδιας! ΕΛΕΟΣ!
kalispera sas aplos thelo na sas diaveveoso se kati..to poulisas eine arosto .se opia poulia kopsis ta ftera me psalidi den nekronoun .afta pou nekronoun ehoun mia arostia idos karkinou kai nekronoun ta ftera kai siga siga peftoun kai to pouli petheni.afta eiha na sas po apo empiria.
 
σωστα δεν μπορεις σε αυτο το ειδος τι φυλο ειναι ακομα και εννοειται οχι ετσι! Δηλαδη πως το ειδε απο εκει; Ενας "ειδικος" που ελεγε πως μπορει να δει το φυλο του δικο μου απο εκει πηγε να κανει κατι αηδιαστικο και ενοειτε δεν τον αφησα! Μονο το DNA ειναι το σιγουρο και βγηκε αρσενικο το μωρακι μου!
 
Back
Top