Φροντίδα Αποδειξτε οτι αγαπατε τα πουλια ΕΜΠΡΑΚΤΑ!

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
ο χειμωνας ερχεται και η τροφη των αγριων πουλιων λιγοστευει! Εμεις μπορουμε να τα βοηθησουμε δινοντας τους λιγα σπορακια η λιγο ψωμακι που περισευβει απο το καθημερινο μας τραπεζι! Εγω λοιπον εφτιαξα μια ταιστρα για τους παραπανω λογους! Καντε κι εσεις το ιδιο! Δεν κοστιζει... Τι θα χρειαστειτε:
1) ενα καρφακι
2) ενα σφυρι
3)μια ταιστρα
4)λιγα σπορακια!
παρτε το καρfακι και καντε 2 τρυπες στα καγκελα(αν ειναι ξυλινα)καρφωστε το μεσα στα καγκελα και χτυπηστε το καρφακι δεξια και αριστερα ωστε να μεγαλωσει η τρυπα! Στις τρυπες που θα κανετε βαλτε τα γατζακια της ταιστρας! Ριξτε λιγα σπορακια μεσα και ετοιμο! Γι αυτους ομως που δεν εχουν ξυλινα καγκελα μπορουν να παρουν ταινια διπλης οψεως και να κολλησουν με αυτη την ταιστρα! Παρακατω παραθετω φωτογραφιες απο αυτο που εκανα εγω! 🙂
 

Συνημμένα

  • DSC01960.webp
    DSC01960.webp
    55,9 KB · Προβολές: 182
  • DSC01961.webp
    DSC01961.webp
    38,7 KB · Προβολές: 157
  • DSC01962.webp
    DSC01962.webp
    44,5 KB · Προβολές: 189
  • DSC01963.webp
    DSC01963.webp
    64,2 KB · Προβολές: 240
Καταπληκτική δουλειά Φώτη... Να συμπληρώσω μόνο ότι την ταϊστρα που θα φτιάξουμε πρέπει να την βάλουμε κάπου όπου δεν θα την πιάνει η βροχή για να μην βρέχεται η τροφή.:)
 
Φωτη η τροφη που έβαλες μηπως είναι για παπαγαλακια; Μήπως θα βουθούσε περισσότερο αν ήταν για καναρίνια;Έχω την εντύπωση πως τα ωδικα πτηνα δεν θα την προτιμησουν.Αν και στην Αθηνα απ'οτι καταλαβα πιο πολλες πιθανότητες έχει να έρθει ένα παπαγαλάκι ξαφνικά στο μπαλκόνι σου παρα κάποιο άλλο πουλι (καρδερίνες, φλωροι, σπουργίτια, περιστέρια).
 
Φωτη η τροφη που έβαλες μηπως είναι για παπαγαλακια; Μήπως θα βουθούσε περισσότερο αν ήταν για καναρίνια;Έχω την εντύπωση πως τα ωδικα πτηνα θα την προτιμησουν.Αν και στην Αθηνα απ'οτι καταλαβα πιο πολλες πιθανότητες έχει να έρθει ένα παπαγαλάκι ξαφνικά στο μπαλκόνι σου παρα κάποιο άλλο πουλι (καρδερίνες, φλωροι, σπουργίτια. Περιστέρια)
αυτην την εβαλα προσωρινα μεχρι να παρω για καναρινακια γιατι τωρα δεν εχω! Ναι ειναι για παπαγαλακια αλλα εβγαλα τους ηλιοσπορους! Οσο για τον παπαγαλο επειδη στην γειτονια μου εχουμε παρα πολλους μπορει αν ρθει και κανενας...)
 
Φώτη, μπράβο, πολύ έξυπνη κατασκευή. Θα προσπαθήσω να το κάνω και εγω στο μπαλκόνι μου :)
 
Μπραβο Φωτη. Πολυ καλη η ιδεα σου αλλα και η προτροπη σου. Συμφωνω με τον Γιωργο οτι πρεπει να βαλεις μειγμα για αγρια. Υπαρχει στο εμποριο ειδικο μειγμα για ταισμα στον κηπο birdwatching κτλ. Εχει απεξω εναν σπινο αλλα δεν θυμαμαι εταιρια. Επισης μπορεις να κανεις καποιες μικρες τρυπες στο κατω μερος της ταιστρας (οπως εχουν οι γλαστρες) για να φευγει το νερο της βροχης. Κατι πλαστικες που ειχα αγορασει εγω και ειναι για κρεμασμα απο δεντρο αυτο εχουνε. Να την εχεις οσο πιο μακρια απο τα πουλια σου μπορεις για να ελαχιστοποιησεις τον κινδυνο μεταφορας καποιας ασθενειας απο τους επισκεπτες. Μπραβο και παλι για την πρωροβουλια σου. Σου ευχομαι να απολαυσεις πολλες επισκεψεις.
 
Φωτη μπραβο σου για την ιδεα εγω εδω και παρα πολυ καιρο εχω στο μπαλκονι πανω σε τραπεζακι μια μικρη ταιστρα... Και ομολογω πως οι επισκεπτες μου ειναι αρκετοι απο την γειτονια. απο την στιγμη που αγοραζω αρκετη... Πιστευω πως δεν θα πεινασουνε λιγο τα δικα μου πουλια επιδει προσφερω στα αγρια. αντιθετως πιστευω πως απολαμβανουνε τους ξενους επισκεπτες διπλα τους! 😛
 
Πάντα επικροτώ τέτοιου είδους πρωτοβουλίες και θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο!
 
Θα ήθελα να προσθέσω ότι τα περισσότερα πουλιά είναι και εντομοφάγα οπότε και τροφή που περιέχει ζωικές πρωτεΐνες θα ήταν πολύ χρήσιμη και θρεπτική. Επίσης σε πολλά πουλάκια αρέσουν τα φρούτα, οπότε σαν εναλλακτική λύση μπορούμε να προσφέρουμε και καποιο φρουτο ανάλογο της εποχής.

Επίσης μην ξεχνάτε και ενα μπωλάκι με καθαρό νεράκι! Αν εχετε αυλή θα τα απολαύσετε να παίρνουν το μπανάκι τους..

Πουλάκια όπως τα σπουργίτια είναι σχεδόν παμφάγα! Τρώνε τα πάντα :απο σουσάμι, τριματα απο ψωμιά και κουλουράκια, μεχρι μακαρονια και ρυζάκι
 
πολύ καλή κατασκευή, πραγματικά! Είχα κάνει κάτι ανάλογο στην ταράτσα και η κατανάλωση της τροφής ήταν μεγάλη κυρίως απο σπουργίτια, βέβαια επειδή δίπλα στο σπίτι μας έχουν περιστέρια, μόλις το πήραν είδηση εξαφάνιζαν όλη την τροφή και τα καημένα τα σπουργίτια δεν προλάβαιναν και πολλά...
 
πολύ καλή ιδέα. Πρέπει να ομολογήσω ότι, λόγω δουλειάς έχω να κάνω με κόσμο μιας γειτονιας στο κέντρο της Αθήνας, δεν εχω ακούσει μέχρι τώρα τίποτα άλλο παρά τρόπους πως να αποφύγουμε τα πουλιά από το μπαλκόνι μας. Ομολογώ ότι θα αφήσω και εγώ ένα πιατάκι με τροφή στο μπαλκόνι μου.
 
Ki emena mou aresi na vlepo mikra poulakia sto mpakoni mou...omos an tha afiso ena mpolaki me trofi se 2 lepta den tha mini tipota epidi tha to fane ta peristeria...tha lerosoune kai to mpalkoni...

Ayth h idea tha exei apotelesma ligo ekso apo th megali poli...makria apo ta peristeria kai pio konta sti agria fisi... Kai sta peristeria kalitera na fero kanena psomaki sto dromo kai oxi sto mpalkomi mou ... gia na min kolisoune kapoies arosties ta dika mou mikra.
 
Τον χειμώνα τα δικά μου καναρίνια τα έχω μέσα γιατί φοβάμαι το βραδινό κρύο. Εξάλου δεν νομίζω ότι μερικές κουτσουλιές στο μπαλκόνι είναι κάτι τραγικό, μπορούν πολύ εύκολα να καθαριστούν με χλωρίνη. Από την άλλη μεριά δεν μπορώ να διαφωνήσω ότι είναι καλύτερη ιδέα λίγο φαγητό στο δρόμο. Πιστεύω ότι τα πουλιά στην πόλη είναι πιο δύσκολο να βρουν φαγητό από τα πουλιά στην άγρια φύση.
 
Παιδιά εγω επειδή απο τα πουλιά μου όταν εχει καλό καιρό τα βγάζω στο μπαλκόνι και πέφτουν σπόρους στο πάτωμα μαζεύονται σπουργιτάκια και περιστέρια. Κάποιες φορές ρίχνω σπόρους και γεμίζω πουλάκια, παιδιά είναι πολύ ωραία εικόνα να βλέπεις τα πουλάκια να μαζεύονται και να τρώνε τους σπόρους. Μια άλλη φορά ενα περιστέρι έκανε μπάνιο στο πιατάκι που είχα το νερό για τον σκύλο μου και είχε πολύ πλάκα.
 
παιδια και εγω βρηκα προβλημα γιατι μαζευτηκαν ολα τα περιστερια τησ γειτονιας και η κουτσουλια πηγε συννεφο! Και εγω κανω το ιδιο με τον φιλο πιο πανω τριβω το ψωμι που περισευει και το ριχνω σε ενα παρκακι της γειτονιας
 
Εδω και ενα μηνα εχω κρεμασει εξω απο το παραθυρο ενος απο τα δωματια του σπιτιου μια ξυλινη κλειστη φωλια για να σπουργιτακι που ψαχνει φωλια. Σημερα το πρωι ειδα ενα αρσενικο να την περιτριγυριζει. Για να δουμε. Εσεις εχετε δοκιμασει κατι τετοιο;
 
Ειχα προσπαθήσει και εγω παλιότερα Φωτη! Να και το αντίστοιχο θέμα https://community.petbirds.gr/threads/Φωλιές-για-αγριοπούλια.1416/

Δυστυχως δεν είχα τα αποτελέσματα που ήθελα... Οι συγκεκριμενες φωλίτσες ήταν μάλλον αποτυχημενες σαν υλικό.
Θα δοκιμάσω όμως πάλι φέτος με ξύλινες, αντίστοιχες αυτές των παπαγάλων, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω αν βρέξει...
 
Εγω σκεφτηκα να βαλω γυρω γυρω σελοφαν.Βαλε τωρα φωλια γιατι εχουν αρχησει τα περισσοτερα σπουργιτια και φτιαχνουν φωλιες...
 
Back
Top