Ασθένειες Αποδεκατισμός και ανησυχια

yannis-arta

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2014
Μηνύματα
76
γεια σας
ειχα... ενα ζευγαρι κοινων καναρινιων (ο αρσενικος σκουφατος) και φετος δεν τα εβαλα για ζευγαρωμα κ εμειναν σε ξεχωριστα κλουβια. τα αφησα ενα μηνα στην πεθερα μου και τα πηρα πριν 2 βδομαδες, φαινοταν καλα.

πριν φυγω το πρωι απο το σπιτι τα βαζω μπανιερα, γυριζω βρισκω το θυληκο μεσα να ψυχοραγει δηλ να μη μπορει να κουνηθει αλλα να κουνα το κεφαλι σα σπασμους, να μη μπορει να σταθει στα ποδια του. το πιανω με γαντι δε βλεπω τραυματισμους αλλα υπερβολικα αδυνατο, καρινα πεταγμενη. το παιρνω το βαζω στο σκαλοστασιο για δροσια, το βραδακυ σα να κουνηθηκε λιγο παραπανω, το πρωι μονο την ανασα του εβλεπες και ειχε μαυρισει το ενα ματι. λεω τζαμπα τυρανιεται κ το κανω ευθανασια. Πετω τα παντα πλενω με χλωρινη το κλουβι.

το αρσενικο ζωηρο, κουτσουλιες κανονικες, δε δινω κατι. σημερα το βραδακυ βλεπω το αρσενικο στο πατο του κλουβιου και μαλιστα σε θεση σα να επεσε απο το κλαδι δηλ στο τοιχωμα του κλουβιου με ουρα πανω κ στο πλαι.

τωρα ανυσηχω για μεταδιδομενη ασθενεια κ στον ανθρωπο
 
Κριμα το θηλυκο μπορουσε να σωθει☹ με λιγη προσπαθεια απο εσενα☹! Το αρσενικο δεν γινεται να κολλησε καρινα δεν ειναι μεταδοτικη μολις μπουν οι ειδικοι θα σου πουν καλυτερα! Ελπιζω η ευθανασια να εγινε απο καποιον πτηνιατρο και οχι απο εσενα.
 
Κριμα το θηλυκο μπορουσε να σωθει☹ με λιγη προσπαθεια απο εσενα☹! Το αρσενικο δεν γινεται να κολλησε καρινα δεν ειναι μεταδοτικη μολις μπουν οι ειδικοι θα σου πουν καλυτερα! Ελπιζω η ευθανασια να εγινε απο καποιον πτηνιατρο και οχι απο εσενα.
να σωθει; Πως; τι μπορει να ειχε;
 
Απορώ πως πήρες την απόφαση να κάνεις ευθανασία. Και το ερώτημά σου είναι αν υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις εσύ ή τί θα κάνεις με το αρσενικό; Γιατί δεν βλέπω να σε νοιάζει και πολύ. Μην τα πάρεις επί προσωπικού αλλά δεν είναι σωστά πράγματα αυτά φίλε μου.
 
Απορώ πως πήρες την απόφαση να κάνεις ευθανασία. Και το ερώτημά σου είναι αν υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις εσύ ή τί θα κάνεις με το αρσενικό; Γιατί δεν βλέπω να σε νοιάζει και πολύ. Μην τα πάρεις επί προσωπικού αλλά δεν είναι σωστά πράγματα αυτά φίλε μου.
τι να κανω με το αρσενικο; Παει το ειπαμε. λες οτι δε νοιαζομαι οταν χανω σε 2 μερες κ τα δυο που τα ειχα 3 χρονια; κ το θυληκο επαιρνε γιατρεια οταν δε στεκοταν καν στα ποδια του; Εδω δεν ετρωγε κ νερο του εριχνα με τη συρηγγα
 
Πίσω δεν μπορούμε με κανέναν τρόπο να γυρίσουμε το χρόνο...
Κατά τη γνώμη μου η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη...
Από εδώ και πέρα... απολύμανση όλων των εκτροφικών σκευών και του εξοπλισμού...
καλός καθαρισμός του τοίχου που ακουμπούσε το κλουβί και προσοχή στο άμεσο μέλλον.
Υπάρχει δυνατότητα να μάθεις την αιτία που δημιουργήθηκε η καρίνα;
 
Α πάει και αυτό. Ευθανασία και αυτό?Ή έφυγε μόνο του; Δεν σε μαλώνω φίλε μου απλά μην φοβάσαι τόσο μην κολλήσεις.Λίγες οι περιπτώσεις. Κάνε καλή απολύμανση όπως λέει ο κ. Γιάννης πριν βάλεις άλλα πουλάκια μέσα στα ίδια κλουβιά.
 
το πιανω με γαντι δε βλεπω τραυματισμους αλλα υπερβολικα αδυνατο

Με ποιο κριτήριο έκανες ευθανασία; Είσαι κτηνίατρος; Ξέρεις ότι το πρόβλημα που είχε ήταν μη αναστρέψιμο για να πάρεις μια τέτοια απόφαση;

Σε παρακαλώ περιμένω μια απάντηση.
 
Δεχομαι οτι ισως ηταν μη αναστρεψιμη η κατασταση... αλλα... Μια γνωμη κτηνιατρου πρωτα για να εξετασει τι εχει ωστε να ξερες τι ειχαν πιθανοτατα θα βοηθουσε περισσοτερο απο ευθανασια..
 
Η αλήθεια είναι ότι στην επαρχία που βρίσκεται ο φίλος γιατροί δεν υπάρχουν. Εδώ δεν υπάρχουν στην Αθήνα αρκετοί σωστοί κτηνίατροι θα βρεθούνε στην Άρτα; Απλά εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω το συγκεκριμένο σε άρρωστο πουλάκι. Το φροντίζω καιρό και στην πρώτη στραβή ευθανασία; Δεν είναι ωραίο...
 
Πίσω δεν μπορούμε με κανέναν τρόπο να γυρίσουμε το χρόνο...
Κατά τη γνώμη μου η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη...
Από εδώ και πέρα... απολύμανση όλων των εκτροφικών σκευών και του εξοπλισμού...
καλός καθαρισμός του τοίχου που ακουμπούσε το κλουβί και προσοχή στο άμεσο μέλλον.
Υπάρχει δυνατότητα να μάθεις την αιτία που δημιουργήθηκε η καρίνα;

αυτο το λογο ψαχνω κ γω ειδικα μετα τονα αιφνιδιο θανατο κ του αρσενικου. απο αλλα ποστ ειδα που ζητουσατε φωτο του ψοφιου ακομα κ τομη. Θα το εξετασω αυριο το πρωι μαζι με την τροφη κ τις κουτσουλιες
 
θα το εξετασω αυριο το πρωι μαζι με την τροφη κ τις κουτσουλιες

Φυσικά να βάλεις γάντια για παν ενδεχόμενο. Εδώ φίλε δεν προσπάθησες να κάνεις κάτι για να το σώσεις και προχώρησες αυθαίρετα όπως καταλαβαίνω στην ευθανασία.
 
Με τον όρο ευθανασία εννοούμε τη στέρηση ζωής με ανωδυνο τρόπο σε μη αναστρέψιμες καταστάσεις. Είναι αλήθεια ότι πάνω σε αυτό το θέμα οι απόψεις διίστανται και εξαρτώνται από παρα πολλά πράγματα. Ψάχνοντας βρηκα ότι το θέμα της ευθανασιας έχει συζητηθεί από μέλη του Petbirds πριν αρκετά χρόνια.
 
λοιπον επειδη με κραζετε δε διαβαζετε τα ποστ μου. Δε στηριζοταν στα ποδια, απλα κουνουσε την πρωτη μερα το κεφαλι σα σπασμους ειπα, τη δευτερη μονο ανασανε, ουτε ετρωγε τα σπορακια που ειχα διπλα του ουτε επινε. το εβλεπα οτι τυρανιοταν. τι να εκανα; κ για ποιο πτηνιατρο μιλατε στην αρτα;
 
Ξεκινα να ψαχνεις στο μυαλο σου αν εφταιξε κατι αρχικα. Καθαριστικα, σπρει, χαλασμενη τροφη ή λαχανικα, επαφη με αλλα πουλια, οτιδηποτε.
Κτηνιατρο σιγουρα εχετε, αυριο να πας τα πτωματα να τα ανοιξει και να σου πει. Αλλη φορα προτου σκοτωσεις καποιο ζωακι συμβουλεψου εστω τηλεφωνικα ενα γιατρο, μπορει να ηταν σε κριση γι αυτο να ειχε σπασμους και να μη μπορουσε να σταθει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
να σωθει; Πως; τι μπορει να ειχε;
πριν λιγο καιρο ενα καναρινακι μου δεν μπορουσε να σταθει στα ποδια του, σερνοταν στο πατωμα και γυριζε το κεφαλι του 360 μοιρες. Ολοι μου λεγανε οτι ειναι τελειωμενο, οτι εχει τυφο, πανωλη κτλ. Το απομονωσα, το αφησα στον ηλιο του εδωσα βιταμινη Β, κατοπιν συμβουλης ενος γνωστη και σε λιγες μερες εγινε περδικι. Θελω να πω με αυτο οτι ποτε δεν ξερεις, επρεπε να το φροντισεις, αν ηταν να πεθανει να πεθανει απο μονο τουκαι επισης οσο για την ευθανασια που διεπραξες, συγνωμμη που θα στο πω, αλλα δεν μου μοιαζει για πραξη συμπονοιας προς το ζωο.
 
μπορουμε να επικεντρωθουμε στο θεμα κ να μη ξεφυγουμε, οτι εγινε εγινε τωρα. κ οπως βλεπετε δεν ηταν κ ασχετα τα περιστατικα μεταξυ τους(κ τα δυο αθφνιδια, το πρωι καλα το απογευμα τερμα) γι αυτο ανυσηχω
 
μπορουμε να επικεντρωθουμε στο θεμα κ να μη ξεφυγουμε, οτι εγινε εγινε τωρα. κ οπως βλεπετε δεν ηταν κ ασχετα τα περιστατικα μεταξυ τους(κ τα δυο αθφνιδια, το πρωι καλα το απογευμα τερμα) γι αυτο ανυσηχω
Εγραψα πανω στο θεμα σου. Δεν ειδα να απαντησες κατι ή να σκεφτηκες κατι, οποτε θα περιμενω τη νεκροψια αυριο.
 
Να τολμήσω να ρωτήσω πως έγινε η ευθανασία;

Εγώ λέω να αφήσεις τα αίτια και να ασχοληθείς με άλλο είδος.. ή και με κανένα... συγγνώμη αλλά αυτό που έκανες προσωπικά με ξεπερνά! Είχα κι γω "τελειωμένα" καναρινάκια που με φροντίδα, αγάπη, τάισμα και νερό με σύριγγα κτλ αναστήθηκαν! Οπότε εγώ όχι δεν πάω παρακάτω... Ούτε ότι έγινε έγινε.. με ποιο δικαίωμα στέρησες την ζωή από ένα πλασματάκι με το έτσι θέλω; Πραγματικά δεν έχω να πω κάτι άλλο...
 
Back
Top