Ασθένειες Αποδεκατισμός και ανησυχια

Αν χαθεί ο στόχος που είναι η ασθένεια και η μελλοντική προστασία των άλλων πουλιών δεν θα έχουμε κερδίσει τίποτε από αυτό το θέμα...
Απλά θα θυμηθούμε ξαφνικά πως είχαμε όλοι ένα πουλάκι ετοιμοθάνατο που επανήλθε κι έζησε αυτό καλά κι εμείς καλύτερα...
Την αυτενέργεια όλοι πρέπει να την καταδικάζουμε και φυσικά να μην την προικοδοτούμε...
Εγώ περιμένω να δω και να μάθω από αυτό
αυριο να πας τα πτωματα να τα ανοιξει και να σου πει.
για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι.
 
το πουλι το αφησα στο κλουβι γιατι ηταν βραδυ και δυστηχως το πρωι οταν ηρθε η πεθερα πριν προλαβω να σηκωθω το ειχε πεταξει. μου ειπε ομως οτι προχθες καθοταν φουσκωμενο νωρις το πρωι κ ξυνοταν, κατι τετοιο δεν παρατηρησα ομως την υπολοιπη μερα που το εβλεπα. απο την εξεταση του κλουβιου οι κουτσουλιες φαινοταν ελαφρως υδαρες αλλα σχηματισμενες. η τροφη ωστοσο φαινοταν αλλοιωμενη αφου την επιασα κ χωρις ιδιαιτερη πιεση, θρυματιστηκε. Ο αιφνιδιος θανατος που μπορει να οφειλεται;
 
Αν χαθεί ο στόχος που είναι η ασθένεια και η μελλοντική προστασία των άλλων πουλιών δεν θα έχουμε κερδίσει τίποτε από αυτό το θέμα...
Πες με κακια πες με αυστηρη και υπερβολικη δεν θεωρω πως καποιος ανθρωπος που μπορεσε να σκοτωσει μια ζωουλα "για να μην ταλαιπωρειται" μπορει ή μαλλον πρεπει να παρει αλλα καναρινια ή ζωα γενικοτερα.
 
Χωρις φωτογραφιες ποιος θα κανει νεκροψια εδω μεσα δεν ξερω. Αν ειναι ετσι οπως τα λες, δηλητηριαση και βαρια. Ξεκινησε το διαβασμα για τη φροντιδα και διατροφη των καναρινιων πριν προβεις σε νεα αγορα.

Ελπιζω να μην σου ξανασυμβει αλλα ουτε και σε εμας.
 
χωρις να κανεις καμμια προσπαθεια εκανες ευθανασια; γιατι δεν επιχειρησες να το ταισεις στο στομα;
η να ρωτησεις πρωτα εδω;
επισης σπανιοτατα οι ασθενειες των πτηνων ειναι μεταδοτικες.
καλυτερα να αφησεις τα πτηνα ασχολησου με κατι αλλο.


(το θυληκο το χε 2 βδομαδες η πεθερα και μετα αρρωστησε, το αρσενικο το πεταξε η πεθερα οπως λες πριν το δεις
δε θελω να κανω τον ντετεκτιβ αλλα η πεθερα τα ηθελε τα πουλια σου;η γκρινιαζε)
 
Μα γιατι η ευθανασια πιστευω πως δεν νοιαστηκες καν. Δεν απαντας ολοκληρομενα στις απαντησεις των παιδιων. Οι δικες μου ερωτησεις τωρα, πως εκανες την ευθανασια;,τι διατροφη τους προσφερες;,Το κλουβι σε καθαριοτητα; Πως ηταν; και τελος φωτο του χωρου και τις τροφης που τους εδωσες και εδινες θα ανεβαζεις;
 
Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και εντελώς ρητορικά να ρωτήσω;
Είναι το μόνο παρόμοιο περιστατικό που συμβαίνει στις εκτροφές των πτηνών;
Στις αναπαραγωγές υβριδίων τι γίνονται τα θηλυκά πουλιά; Στ' αλήθεια ξέρετε;
Στους πειραματισμούς ή τις άνευ γνώσεων διασταυρώσεις στις πλουσιόφτερες ράτσες καναρινιών (gloster, norwich κλπ) τι γίνονται αυτά που έχουν κύστες - lamps?
Αυτό λοιπόν που μας σοκάρει μήπως είναι η ομολογία;
Αλλά τελικά ποιος μας έχρισε κριτές και δικαστές για να αποφασίζουμε ποια θα είναι η περεταίρω εκτροφική εξέλιξη του σφάλλοντα;
Εμείς είμαστε αλάνθαστοι;
Κι επειδή θα βρεθούν και κάποιοι να πατήσουν σε λέξεις... εγώ είπα:
Την αυτενέργεια όλοι πρέπει να την καταδικάζουμε και φυσικά να μην την προικοδοτούμε...
Αλλά όσοι έχουν κάποια χρόνια στην πλάτη τους..
ξέρουν πολύ καλά πως η ζωή δεν είναι φατσούλες, καρδούλες και φιλάκια...
ξέρουν πως η ζωή είναι δύσκολη και σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται αφάνταστα και υπέρμετρα σκληρή...
Ας παρακαλάμε όλοι μας... όσοι δεν έχουν δει το σκληρό πρόσωπό της... να μην το δουν ποτέ...
Γνώμη μου και ρητορικές οι ερωτήσεις μου... Ας απαντήσει ο καθένας μόνος του.
 
Στις αναπαραγωγές υβριδίων τι γίνονται τα θηλυκά πουλιά; Στ' αλήθεια ξέρετε;
Στους πειραματισμούς ή τις άνευ γνώσεων διασταυρώσεις στις πλουσιόφτερες ράτσες καναρινιών (gloster, norwich κλπ) τι γίνονται αυτά που έχουν κύστες - lamps?
Και όχι μόνο αυτά ! ξέρω περιστεράδες που όταν ένα περιστεράκι είναι άρρωστο ή δεν τηρεί τις προδιαγραφές (χρώματος π.χ.)
αποκεφαλίζεται επι τόπου και καταλήγει σε κάποιον κάδο
 
Η αλήθεια είναι ότι έγινε και πίσω τα πουλάκια δεν θα γυρίσουν.Απλά αυτά που περιγράφεις δεν είναι δυνατόν να δώσουν ασφαλή συμπεράσματα στους γνώστες από τί φύγανε τα πουλάκια. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν πάρεις άλλα πουλιά και δεις δεν είναι στα καλά τους γράψε εδώ ζητώντας βοήθεια και μην προβαίνεις σε λανθασμένες κινήσεις σαν αυτήν που έκανες.
Καλό ταξίδι σε αυτά που φύγανε μόνο μπορούμε να πούμε. Οτιδήποτε άλλο θα είναι για κουβέντα καφενείου :)
 
απαντηση στο @misalouris
το τι γινεται στις μεγαλες εκτροφες δεν αποτελει δικαιολογια να κανουμε το ιδιο στα ζωντανα μας.
αυτο που μας σοκαρει δεν ειναι η ομολογια αλλα η πραξη.
και τελος παντων δεν θα μας αφαιρεση κανεις το δικαιωμα να εχουμε αποψη και να κρινουμε.
το σκληρο προσωπο της ζωης ειναι η ευθανασια χωρις καμμια προσπαθεια θεραπειας.
η σκληρη ζωη δε γινεται καλυτερη ετσι.
 
απαντηση στο @misalouris
το τι γινεται στις μεγαλες εκτροφες δεν αποτελει δικαιολογια να κανουμε το ιδιο στα ζωντανα μας.
αυτο που μας σοκαρει δεν ειναι η ομολογια αλλα η πραξη.
και τελος παντων δεν θα μας αφαιρεση κανεις το δικαιωμα να εχουμε αποψη και να κρινουμε.
το σκληρο προσωπο της ζωης ειναι η ευθανασια χωρις καμμια προσπαθεια θεραπειας.
η σκληρη ζωη δε γινεται καλυτερη ετσι.
Και η δικιά μου η απάντηση προς τον Γιάννη ταυτίζεται με αυτή από πάνω! Καμία δικαιολογία στον "άνθρωπο" (;) που σκότωσε ένα πουλάκι χωρίς καν να προσπαθήσει να το κάνει καλά! Και όπως κατακρίνω αυτή την πράξη κατακρίνω και όσους αφήνουν ελεύθερα τα θηλυκά υβρίδια, όσους σκοτώνουν τα πουλάκια με τις κύστες και τα λοιπά και τα λοιπά...
 
Back
Top