Γενικά Αποκωδικοποίηση δαχτυλιδιού παπαγάλου Αμαζονίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mixalis10
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mixalis10

PB New Member
Εγγραφή
23 Φεβ 2019
Μηνύματα
46
Γεια στην ομάδα!Πρόσφατα πήρα έναν παπαγάλο Αμαζόνιο ορατριξ το οποίο έχει δαχτυλίδι μπλε χρώματος με αριθμό 34 GR BA 03(μικροι πλάγιοι αριθμοί) V.Γνωριζει κάνεις να αποκωδικοποιήσει το δαχτυλίδι??Νομίζω πως το 03 είναι η χρονολογία ενώ ο άνθρωπος που το πήρα είπε πως είναι 9 χρ.ευχαριστω!
 
Το συγκεκριμένο δεν είναι δαχτυλίδι συλλόγου. Είναι κάποιου Έλληνα εκτροφέα που τα χρησιμοποιεί στην εκτροφή του. Το 03 παραπέμπει κατά πάσα πιθανότητα στη χρονολογία γέννησης (2003).
 
@Stavros δηλαδή υπάρχει πιθανότητα να ειναι 18χρονων και να του είπε πως έχει τα μισά χρονια. Τι ηλικιακό μέσο όρο ζωης έχουν αυτοί οι παπαγάλοι;
 
@Mixalis10 Δεν έχω να προσθέσω κάτι σχετικά με το δαχτυλίδι. Το κλουβί όμως είναι ακατάλληλο για να ζει μόνιμα αυτό το είδος, μέσα σε αυτό σου το έδωσαν? Και βλέπω κι αρκετή βρωμιά .Το φύλο του το γνωρίζεις?
 
@Φοίβος σήμερα του έκανα τεστ dna ..αρσενικό μου είπαν πως είναι ...θα δω το αποτέλεσμα...όσο για το κλουβι δεν μπορώ να έχω μεγαλύτερο γτ έχω αλλους 5 παπαγάλους...τους βγάζω έξω όμως να ξεμουδιασουν...
 
@Φοίβος πιστεύεις κι εσύ πως είναι του 2003?υπάρχει πιθανότητα να έχουν κάνει λάθος στο δαχτυλίδι?η να του έβαλαν κάτι άλλο?το δαχτυλίδι γράφει 3 GR BA 03V
 
Μιχάλη, αν δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερο κλουβί, απλά παίρνεις ένα κατάλληλων διαστάσεων για το κάθε είδος, και τοποθετείς το ένα κλουβί πάνω στο άλλο για να εξοικονομήσεις χώρο. Εκτός αν το κλουβί που ήδη έχεις το χρησιμοποιείς απλά μόνο για τον ύπνο του πουλιού και τις άλλες ώρες είναι ελεύθερο μέσα στο δωμάτιο. Αλλιώς ο παπαγάλος θα νιώθει άσχημα, αν δεν είναι άνετος στο κλουβί του.
 
Γενικά η σωστή πρακτική που πρέπει να κυριαρχεί αν δεν έχουμε χώρο και θέλουμε ντε και καλά να πάρουμε ένα πουλάκι,είναι να πάρουμε ένα κλουβί που μας βολεύει στον χώρο μας και μετά ένα πουλάκι κατάλληλο για το μέγεθος του κλουβιού.

Όταν αυτό γίνεται αντίστροφα υπάρχει πρόβλημα.

Το πιο σωστό από όλα είναι να βάζουμε ένα μέτρο στον πληθυσμό που φιλοξενούμε βέβαια.
 
@Tony Forpus δεν υπάρχει κανένα προβλημα ..τα πουλιά είναι μια χαρά με τα κλουβιά τους.άλλωστε βολεύουν για την μεταφορά τους κ περνάνε κάποιο χρονικό διάστημα ελεύθερα ...
 
@Φοίβος πιστεύεις κι εσύ πως είναι του 2003?υπάρχει πιθανότητα να έχουν κάνει λάθος στο δαχτυλίδι?η να του έβαλαν κάτι άλλο?το δαχτυλίδι γράφει 3 GR BA 03V
Nαι έτσι φαίνεται. Το να έκαναν λάθος στο δαχτυλίδι το θεωρώ λιγότερο πιθανό απο το να μην σου είπαν την αλήθεια. Ποιος ήταν αυτός που σου το πούλησε/έδωσε? Πότε κι απο που το είχε πάρει?

@Φοίβος σήμερα του έκανα τεστ dna ..αρσενικό μου είπαν πως είναι ...θα δω το αποτέλεσμα...όσο για το κλουβι δεν μπορώ να έχω μεγαλύτερο γτ έχω αλλους 5 παπαγάλους...τους βγάζω έξω όμως να ξεμουδιασουν...
Μιχάλη αυτό είναι το θέμα που καλείσαι να λύσεις εσύ που επέλεξες να έχεις τόσα πουλιά στην κατοχή σου. Το να ζουν σε τόσο μικρά κλουβιά εκτός κι αν είναι ανοιχτά όλη μέρα δεν καλύπτει τις ανάγκες τους. Μην ξεχνάμε πως είναι ζώα που φτιάχτηκαν να πετάνε και να κινούνται διαρκώς. Επίσης η καθαριότητα δεν έχει να κάνει με το μέγεθος του κλουβιού. Το ίδιο και η τροφή που φαίνεται στη φωτο δείχνει για χύμα και όχι καλής ποιότητας κιόλας. Αν αρρωστήσουν θα είναι δύσκολο να τα περιθάλψεις.
 
@Φοίβος τα πουλιά τα βγάζω έξω να ξεμουδιασουν,να πετάξουν στο σπίτι να περπατήσουν.βολεύει γτ κάποια τα περνώ στο άλλο σπίτι κ τα βάζω στο αμάξι .όσο για τη τροφή τους παίρνω την farma friends,κάθε μέρα τους δίνω φρούτα.επισης τα καθαρίζω,αλλάζω τα χαρτιά όπως τα κάγκελα με μυλοξιδο κ τα ξεκαζω για τη πούδρα..
[automerge]1639148714[/automerge]
@Φοίβος το πουλί το είδα από μια αγγελία στο fb ,το είχε κάποιος από πετσοπ που του το άφησαν από μια οικογένεια.ειναι ελληνικής εκτροφής,μου είπε πως ήταν 9 χρ ενώ το δαχτυλίδι λέει αλλά ..μίλησα μαζί του ίσως να μη το γνώριζε μου φαινόταν σοβαρός.τωρα τι να πω .
 
Τελευταία επεξεργασία:
το είχε κάποιος από πετσοπ ..μου φαινόταν σοβαρός.τωρα τι να πω .

Mιχαλη τα βλεπεις πολυ ρομαντικα τα πραγματα...ειναι απλως εμποροι
Αν θες μας λες σε ποιο pet shop αναφερεσαι για να προφυλαξουμε τους επομενους,ειναι 2-3 περιπτωσεις που εχουν αναφερθει πολλες φορες κι εδω στο PB
 
@Tony Forpus δεν γνωρίζω ποιο πετ από είναι ...από τα Γιάννενα είναι ...είδα μια αγγελία στο fb .απλα αυτός έχει πετσοπ...του έκανα τεστ dna κ εξετάσεις αίματος κ περιμένω τα αποτελέσματα...
 
Back
Top