Γενικά Αποκωδικοποίηση στοιχείων δαχτυλιδιού μαλινουά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης seneka21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

seneka21

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2023
Μηνύματα
63
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γειά χαρά σε όλους.

Η ιστορία έχει ως εξής. Είμαι αρχάριος με μικρή εμπειρία, παιδιόθεν και σποραδικά, διατήρησης κοινών καναρινιών, κάνα δυο καρδερινών και μερικών budgies. Όλα τα προηγούμενα πουλιά ήταν αδαχτυλιδωτα.
Προ τριμήνου περίπου αγόρασα ένα δαχτυλιδωμενο αρσενικό καναρινάκι Μαλινουά από το Quicko επί της Αγγελάκη στη Θεσσαλονίκη που, θέλω να πιστεύω ότι από άγνοια του πωλητή, μου το "πάσαραν" για νεαρό 6 μηνών.
Τέλος πάντων, ας πρόσεχα, διότι κατόπιν εορτής είπα να δω τι σημαίνει το δαχτυλίδι του και το οποίο εκτός του ότι είχε μαύρο χρώμα, που αν δεν κάνω λάθος σημαίνει 2013-2019-2025, είχε πάνω του ευδιάκριτα σημειωμένο τον αριθμο19. Το πάθημα μάθημα.
Εξ αφορμής των παραπάνω είπα να ασχοληθώ λίγο με την αποκοδικοποίηση του δαχτυλιδιού. Θα παρακαλούσα λοιπόν, αν θα μπορούσε κάποιος ειδήμων φίλος του πραγματικά πολύ καλού αυτού forum, να με βοηθήσει στην αποκωδικοποίηση των στοιχείων του εν λόγω δαχτυλιδιού.
Έτσι πάνω του έχει σημειωμένα :
FPO
EM
560
19
035
Χρώμα Μαύρο.
Από την έρευνα μου βρήκα ότι:
FPO=Πανελλήνια Ορνιθολογική Ομοσπονδία (ΠΟΟ).
EM=Σωματείο Εκτροφέων Μαλινουά (ΣΕΜΑ)
560=? (Μάλλον είναι ο κωδικός εκτροφέα και εδώ είναι που κυρίως θα ήθελα την βοήθεια σας αν γνωρίζετε κάποια στοιχεία).
19=2019
035=αύξων αριθμός δαχτυλιδιού
Μαύρο=2013-2019-2025.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη αν κούρασα.
Εύχομαι ό,τι το καλύτερο σε όλους.
 
@seneka21
και μια εκδοση της σελιδας απο το 2019 οπου και σταματησε μαλλον να υφισταται .Εχει το καταστατικο(του 2019 θυμιζω)
ΕΜ 560 ΦΕΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Τώρα έχω πλήρες ιστοικό του καναρινιού μου!

Να σαι καλά. 🙂
Υ.Γ. και όπως έχω αναφέρει η εμπερία μου μετά από αγορά από Pet shop δεν ήταν η καλύτερη, θα ήθελα αν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος στοιχεία επικοινωνίας με εκτροφείς στην περιοχή της Θεσσαλονίκης ή ακόμα και στους όμορους νομούς. Ευχαριστώ και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@seneka21 δεν έχω κάτι να σου προτείνω. Στην παρουσίαση του σωματείου από το petbirds που έχω στην πρώτη μου απάντηση έχει μια σελίδα fb του συγκεκριμενου συλλόγου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
θέλω να πιστεύω ότι από άγνοια του πωλητή, μου το "πάσαραν" για νεαρό 6 μηνών.
Με την ευκαιρία, όταν ακούτε να σας λένε "Μαλινουά από εκτροφέα με καταπληκτικές φωνές, με κωδικό συλλόγου" και άλλα τέτοια εντυπωσιακά, να ξέρετε ότι είναι σχεδόν απίθανο το πουλάκι να έχει στοιχειωδώς σωστή φωνή και να είναι κάτω του ενός χρόνου. Αυτό για τον απλό λόγο ότι ένας εκτροφέας παράγει πουλιά για να τα κατεβάσει στον ετήσιο διαγωνισμό. Αυτό σημαίνει ότι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, το πουλάκι θα έχει κλείσει ήδη ένα χρόνο ζωής.

Αν υπάρχει Μαλινουά μικρότερο του ενός χρόνου από εκτροφέα με δαχτυλίδι σε pet shop, τότε κατά πάσα πιθανότητα το συγκεκριμένο πουλάκι δεν ακούγεται με τίποτα. Θα είναι κάποιο πουλάκι το οποίο απομακρύνθηκε νωρίς από τα υπόλοιπα κατά τη διαδικασία της εκπαίδευσης. Ένα πουλάκι δηλαδή που με βάση το αυτί του εκτροφέα, δεν άξιζε ούτε καν η παρουσία του στο διαγωνισμό.

θέλω να πιστεύω ότι από άγνοια του πωλητή
Λάθη γίνονται πάντα αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο ένας πωλητής να κάνει λάθος από άγνοια σε αυτό που λέει.
 
Φιλιμαθής, Stavros και STIB ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και το ενδιαφέρον.

Θα ήθελα να πω ότι, πριν θέσω το ερώτημα για ανεύρεση εκτροφέα, έκανα μια μικρή έρευνα στο ιντερνέτ χωρίς όμως να καταφέρω να βρω λεπτομέρειες. Ούτε όπως είπε ο Φιλομαθής οι σελίδες των συλλόγων, τουλάχιστον για την περιοχή μου, βοήθησαν πολύ.

Επίσης από την μικρή έως τώρα εμπειρία μου θα συμφωνούσα με τα λεγόμενα του Stavros.

Όσον αφορά στο facebboοk και τα συναφή καλώς ή κακώς "αποφεύγω" να ασχολούμαι εδώ και χρόνια. Οπότε STIB θα κάνω μία προσπάθεια με τη βοήθεια των παιδιών και εάν βρω κάτι ευχαρίστως να σε ενημερώσω.

Τέλος εάν κάποιος εκτροφέας επιθυμεί μπορεί να μου στείλει στοιχεία επικοινωνίας εδώ, ή εάν αυτό αντίκειται στους κανόνες του forum σε pm.

Ευχαριστώ και πάλι. Να είστε όλοι καλά.
 
Με την ευκαιρία, όταν ακούτε να σας λένε "Μαλινουά από εκτροφέα με καταπληκτικές φωνές, με κωδικό συλλόγου" και άλλα τέτοια εντυπωσιακά, να ξέρετε ότι είναι σχεδόν απίθανο το πουλάκι να έχει στοιχειωδώς σωστή φωνή και να είναι κάτω του ενός χρόνου. Αυτό για τον απλό λόγο ότι ένας εκτροφέας παράγει πουλιά για να τα κατεβάσει στον ετήσιο διαγωνισμό. Αυτό σημαίνει ότι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, το πουλάκι θα έχει κλείσει ήδη ένα χρόνο ζωής.

Αν υπάρχει Μαλινουά μικρότερο του ενός χρόνου από εκτροφέα με δαχτυλίδι σε pet shop, τότε κατά πάσα πιθανότητα το συγκεκριμένο πουλάκι δεν ακούγεται με τίποτα. Θα είναι κάποιο πουλάκι το οποίο απομακρύνθηκε νωρίς από τα υπόλοιπα κατά τη διαδικασία της εκπαίδευσης. Ένα πουλάκι δηλαδή που με βάση το αυτί του εκτροφέα, δεν άξιζε ούτε καν η παρουσία του στο διαγωνισμό.


Λάθη γίνονται πάντα αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο ένας πωλητής να κάνει λάθος από άγνοια σε αυτό που λέει.
Αγαπητέ Stavros,
με αφορμή την πιο πάνω απάντησή σου, μου γεννήθηκε η εξής απορία. Έστω ότι βρίσκω κάποιον εκτροφέα με σκοπό την αγορά ενός αξιοπρεπούς πουλιού φωνής. Τι θα άλλαζε σε αυτήν την περίπτωση όσον αφορά την ποιότητα του καναρινιού που θα έπαιρνα σε σχέση με την προμήθεια από ένα "επώνυμο" pet shop? Δεν θα σκεφτόταν και πάλι ο παραγωγός με τον τρόπο που περιγράφεις παραπάνω ώστε να μου "πασάρει" κάποιο "πουλάκι δεν ακούγεται με τίποτα."?
Για να είμαι ειλικρινής, αρχικά σκέφτηκα ότι λογικά θα μου έδινε κάτι αξιοπρεπές για να μη εκτεθεί. Από την άλλη όμως, εφόσον είναι δακτυλιδωμένο, και πάλι δεν εκτίθεται αφού η ταυτότητα του εκτροφέα είναι γνωστή είτε η αγορά γίνει από petshop είτε όχι?
Τα παραπάνω τα είπα όχι με κάποια διάθεση αμφισβήτησης προς τα λεγόμενα σου, εξάλλου όπως έχω αναφέρει είμαι "υπερβολικά" αρχάριος για να έχω εμπεριστατωμένη γνώμη, αλλά ως αφορμή για χρήσιμη συζήτηση προς αναζήτηση συμβουλών-μυστικών.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Να είστε όλοι καλά.

Υ.Γ. Μετά από ένα δεκαήμερο από τότε που ανέφερα την πρόθεση μου να έρθω σε επαφή με κάποιον εκτροφέα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Απλά το λέω γιατί είχα την εντύπωση ότι θα είναι πιο εύκολο. Ευχαριστώ και πάλι.
 
@seneka21 Αν βρεις τρόπο να σταλεί στην περιοχή σου, γνωρίζω εγώ έναν εκτροφέα,με δαχτυλίδι συλλόγου τα πουλιά εγγύηση.
 
Καλησπέρα.
Έστω ότι βρίσκω κάποιον εκτροφέα με σκοπό την αγορά ενός αξιοπρεπούς πουλιού φωνής. Τι θα άλλαζε σε αυτήν την περίπτωση όσον αφορά την ποιότητα του καναρινιού που θα έπαιρνα σε σχέση με την προμήθεια από ένα "επώνυμο" pet shop? Δεν θα σκεφτόταν και πάλι ο παραγωγός με τον τρόπο που περιγράφεις παραπάνω ώστε να μου "πασάρει" κάποιο "πουλάκι δεν ακούγεται με τίποτα."?
Όλα εξαρτώνται από τον ενδιαφερόμενο αγοραστή.
Όσον αφορά τα καναρίνια φωνής, πριν προχωρήσουμε στην αγορά, καλό θα είναι να εκπαιδευόμαστε στο τραγούδι τους από το τεράστιο πλήθος video που υπάρχουν στο you tube και στις ιστοσελίδες των αντίστοιχων συλλόγων.
Με αυτό τον τρόπο αποκτάμε μια μικρή εμπειρία και μπορούμε να καταλάβουμε αν το πουλάκι κελαηδάει όπως πρέπει, φυσικά πριν την αγορά θα πρέπει να αφιερώσουμε λίγο χρόνο για να το ακούσουμε, είτε το αγοράσουμε από pet shop ή από εκτροφέα.

Άλλη σοβαρή παράμετρος στην αγορά είναι η ποιότητα που αναζητάμε, αν θέλουμε ένα πουλί άριστο ή ένα πουλί χαμηλότερων επιδόσεων.
Πάντα προτείνουμε η αγορά να γίνεται μετά την περίοδο των διαγωνισμών, κάποιος που θέλει ένα άριστο πουλί θα βρει πουλιά που έχουν κριθεί από έμπειρους κριτές και διαθέτουν την αντίστοιχη φύσα αποτελεσμάτων με αναλυτική βαθμολογία στις νότες του τραγουδιού τους, όπως είναι φυσικό αυτά τα πουλιά είναι ακριβότερα από άλλα που δεν έχουν κριθεί.

Τα θηλυκά πουλιά δεν λαμβάνουν μέρος σε διαγωνισμούς.
Η ποιότητα του τραγουδιού τους δεν είναι αμετάβλητη, μπορεί να αλλάξει λόγω συνθηκών περιβάλλοντος, λόγω διατροφής, λόγω άλλων πουλιών και ακουσμάτων.
Μετά από ένα δεκαήμερο από τότε που ανέφερα την πρόθεση μου να έρθω σε επαφή με κάποιον εκτροφέα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση
Στους διαγωνισμούς των συλλόγων που γίνονται συνήθως τέλος του έτους μπορείς να έρθεις σε επαφή με αρκετούς εκτροφείς, και μέσα από τις ιστοσελίδες των συλλόγων μπορείς να βρεις επαφή με εκτροφείς.
 
@seneka21 Αν βρεις τρόπο να σταλεί στην περιοχή σου, γνωρίζω εγώ έναν εκτροφέα,με δαχτυλίδι συλλόγου τα πουλιά εγγύηση.
Φίλε STIB καλημέρα.
Όλοι μας έχουμε συγγενείς γνωστούς και φίλους ανά τη Ελλάδα. Αν γνώριζα για ποια περιοχή μιλάμε ίσως θα μπορούσα να το οργανώσω καλύτερα.

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Να είσαι καλά.
 
Αγαπητέ Φιλομαθής, όσον αφορά στο όνομα που μου έδωσε ο STIB (Παλλάτος Παναγιώτης) βρήκα αυτόν τον σύνδεσμο στο facebook: https://www.facebook.com/groups/159596491370584/about (βλ. και συνημμένη φώτο.) Απλά δεν έχει σημειωμένο κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας και ζητάει σύνδεση σε κάποια ομάδα του facebook κτλ οπότε άντε να κυνηγάω τα παιδιά, γιατί δεν έχω λογαριασμό facebbok, να σε βάλουν στην ομάδα και γκρίνιες και τα γνωστά...
 

Συνημμένα

  • Pallatos Malinoua.webp
    Pallatos Malinoua.webp
    74,8 KB · Προβολές: 2
@seneka21


Απλά δεν έχει σημειωμένο κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας και ζητάει σύνδεση σε κάποια ομάδα του facebook κτλ
Υπαρχουν τα στοιχεια με κομμενο το print /download μαλλον μας δουλευουν αν νομιζουν οτι τα προστατευουν ετσι 😅 ..(τωρα γιατι τα εχουν καταχωνιασμενα οι ιδιοι ξερουν) ..και οχι μονο του συγκεκριμενου

Υπαρχει μερικες φορες μια ταση αποκρυψης πληροφοριας περιεργη ειδικα οταν ειναι δημοσιοποιημενα στο internet τα στοιχεια
[automerge]1685779513[/automerge]
Μπουρη Βασίλη
Ιωαννινα ειναι ο συγκεκριμενος αλλα υπαρχει και συναδελφος του στην θεσσαλονικη.Στα γιαννενα ειναι δυο που αναφερθηκαν ονομαστικα απλα εδω

Επειδη και τα αποτελεσματα των διαγωνισμων τους ειναι publicly available οπως και τα email οπως και τα κινητα τους(αν ισχυουν εννοειται) μπορει να σου δωσουν μια εικονα ας πουμε πιο ειδικη ανα εκτροφεα και της δουλειας του
 
Τελευταία επεξεργασία:
giannistzes Καλημέρα. Υπάρχει και άλλος που ασχολείται με Μαλινουα?
 
Back
Top