Φροντίδα Απολύμανση κλουβιών και των σκευών με ατμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης d_mous
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

d_mous

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
59
Πόλη
Βόλος
Για απολύμανση των κλουβιών και των σκευών των μικρών φίλων μου σκεύτηκα την απολύμανση με ατμό!
Τι λέτε θα γίνεται σωστή δουλεία; 🙄
Ένας ατμοκαθαριστής χειρός κόστου 30 ευρώ μας απαλάσει απο απολυμαντηκά φάρμακα και στο κάτω κάτω μια φορά το αγοράζεις!
Εγω πιστεύω ότι μια πολύ καλή λύση. Τι λετε;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ΙΟΑ
Γιατί όχι; Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!
Υ. Γ προσοχή μόνο στην χώρα προέλευσης και την διαπίστευση.CE
 
και εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η ιδεα σου και πιστευω να γινετε καλη δουλεια. Περιμενουμε νεα σου!

τονι
 
Χρησιμοποιώ ατμοκαθαριστή τα τελευταία 2 χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα.
Η αλήθεια είναι ότι με βοηθάει περισσότερο στην καθαριότητα.
Μαλακώνει τις κουτσουλιές πάνω στις σχάρες, στις φωλιές και σε άλλες επιφάνειες κάνοντας την δουλειά ευκολότερη.
Καθαρίζει σε σημεία που είναι δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο να προσεγγίσω με άλλο τρόπο (χαραμάδες, γωνίες στις ζευγαρώστρες, στις σχάρες και στα συρτάρια)!
Για την απολύμανση σκευών χρησιμοποιώ Vanodine και για τον χώρο εκτροφής Ambioseptyl !

ΥΓ. Ο ατμοκαθαριστής φρεσκάρει άριστα και τις κουρτίνες της γυναίκας μου!
 
Κι εγώ χρησιμοποιώ ατμοκαθαριστή αλλά με δυσκολεύει μόνο το γεγονός ότι όταν έχεις συνέχεια πατημένο το πλήκτρο εκτόξευσης του ατμού, ο ατμός χάνει την έντασή του και πρέπει να περιμένεις κάποια λεπτά για να ατμοποιήσει και πάλι το νερό για να συνεχίσω.
Μάλλον φταίει το συγκεκριμμένο κομμάτι που έχω. Δοκίμασα κι άλλης εταιρείας που είχα στο σπίτι, αλλά το ίδιο αποτέλεσμα.
Σου παρουσιάζει και εσένα αυτές τις διακοπές ο δικός σου;

Υ. Γ. : Αύριο πρωί έχω γενική απολύμανση καθώς έχω δεχθεί επίσκεψη από ψείρες, σε μία φωλιά.
 
Αυτό που λέει ο Γιώργος ισχύει στους μικρής ισχύος ατμοκαθαριστές.
Αυτούς που μας βολεύουν δηλαδή.Αν χρησιμοποιεί κάποιος φίλος μια μάρκα που δεν έχει τέτοιο πρόβλημα και είναι και πρακτικός παρακαλείται να μας ενημερώσει!
 
Ανδρέα τον έχεις χρησιμοποιήσει και σε κουτιά (ζευγαρώστρες) μελαμίνης;
 
Αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ και να συμπληρώσω εάν έχουν παρατηρηθεί αλλοιώσεις σε ευαίσθητες επιφάνειες γενικότερα.
 
Ανδρέα τον έχεις χρησιμοποιήσει και σε κουτιά (ζευγαρώστρες) μελαμίνης;
Μάκη δεν είχα ποτέ τέτοιου είδους ζευγαρώστρες, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω.

εάν έχουν παρατηρηθεί αλλοιώσεις σε ευαίσθητες επιφάνειες γενικότερα.
Όπως για παράδειγμα,Σταύρο;
 
  • Σε πλαστικές επιφάνειες (αν θαμπώνουν μετά)
  • Στις ενώσεις των πλαστικών συρταριών, που αν δεν κάνω λάθος είναι κολλημένες με θερμοκόλληση
  • Μελαμίνη (απαντήθηκε)
 
  • Σε πλαστικές επιφάνειες (αν θαμπώνουν μετά)
  • Στις ενώσεις των πλαστικών συρταριών, που αν δεν κάνω λάθος είναι κολλημένες με θερμοκόλληση
  • Μελαμίνη (απαντήθηκε)

Σταύρο το έχω δοκιμάσει σε ξύλο, πλαστικό,ύφασμα και αλουμινόφυλλο για την ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.Φυσικά η θερμοκρασία του ατμού ανεβαίνει όσο η επιφάνεια πλησιάζει την άκρη του "ρύγχους" του ατμοκαθαριστή και θέλει λίγο
παραπάνω προσοχή. Οι ενώσεις τώρα των πλαστικών(από βακελίτη για την ακρίβεια) συρταριών δεν δείχνουν να πτοούνται από την εβδομαδιαία χρήση του ατμού !
 
Εγώ Σταύρο τον χρησιμοποιώ στις δικές μου ζευγαρώστρες - κλουβιά, που όπως ξέρεις είναι από μελαμίνη χωρίς την παραμικρή φθορά. Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που ανέφερα πιό πάνω.
Επίσης έχω να δηλώσω δημοσίως ότι λόγω φόρτου υποχρεώσεων παρεξέκλινα από το πρόγραμμά μου της περιοδικής απολύμανσης και αποπαρασίτωσης, με αποτέλεσμα να μου εμφανιστεί η ψείρα στη φωλιά αυτή.
Τώρα θα αρχίσω για να καταλάβετε την απολύμανση καθώς από το πρωί, έχω γίνει Βέγγος!
Φιλικά,
 
Εγώ ποιο πολύ με ενδιαφέρει για την σχάρα ενός κλουβιού που έχω η οποία δεν ειναι αποσπώμενη αλλα σταθερή, εάν χρησιμοποιηθεί με προσοχή οταν τα πουλάκια είναι μέσα δημιουργήται κάποιο πρόβλημα σε αυτά λόγω θερμότητας-υδρατμών;
Το σκέπτομαι να μας το πάρω δώρο για το Πάσχα :)
 
Εγώ ποιο πολύ με ενδιαφέρει για την σχάρα ενός κλουβιού που έχω η οποία δεν ειναι αποσπώμενη αλλα σταθερή, εάν χρησιμοποιηθεί με προσοχή οταν τα πουλάκια είναι μέσα δημιουργήται κάποιο πρόβλημα σε αυτά λόγω θερμότητας-υδρατμών;
Το σκέπτομαι να μας το πάρω δώρο για το Πάσχα :)

Δεν θα το δοκίμαζα στην θέση σου!
 
Βρήκα αυτό και σκέφτομαι να το αγοράσω.
Λέτε να είναι πολύ δυνατό και να μου κάνει ζημιά;
http://www.apothema.gr/Product/5-1-130-11685/Silva/DRS_503.html
 
αυτο που εχεις τωρα δεν σε ικανοποιει;δεν ειναι καλο;
 
Απλά έχει μικρή αυτονομία και με το συνεχόμενο πάτημα μειώνεται η ισχύς του!
 
εχει δικιο ο Ανδρεας. Εχω κ εγω εναν σαν του Ανδρεα μικρο 900 βατ αλλα δεν ειμαι ευχαριστιμενος.σου σπαει τα νευρα. Πρεπει να περιμενεις συνεχεια να ξανακανει ατμο κ το νερο τελειωνει γρηγορα. Αν εχετε πανω απο 5 κλουβια παρτε καποιον ατμοκαθαριστη το λιγοτερο 1500 βατ κ το λιγοτερο καζανι με 1 λιτρο νερο. Αν εχετε πιο λιγα απο 5 κλουβια κ με λιγη υπομονη θα κανετε δουλεια κ με τον μικρο(900,1000 βατ κ με καζανι 0,150-0,400 λιτρα)
 

Σχετικά θέματα

Απαντήσεις
11
Προβολές
25K
Back
Top