Φροντίδα Απολύμανση χώρου καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kolinikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kolinikos

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2021
Μηνύματα
183
Πόλη
Ηράκλειο Κρήτης
Πως μπορώ να απολυμανω σωστά το κλουβί τις πατηθρες τις ποτίστρες και τις ταιστρες των καναρινιών μου; (Μετά από αφαίρεση αρρώστου καναρινιου)
 
Εγώ σκέφτηκα και βραστό νερό
Τα αντικείμενα της φροντίδας των πουλιών χρειάζεται απλώς να είναι καθαρά. Δεν χρειάζονται υπερβολές. Ένα στείρο (αποστειρωμένο) περιβάλλον κάνει περισσότερο κακό παρά καλό όταν μιλάμε για χώρους ενός σπιτιού. Νερό με σαπούνι μία φορά την εβδομάδα και λίγο συχνότερα για τα σκεύη τροφής και νερού και είσαι μία χαρά.
 
Μην ξεχνάς ότι ένα καλό απολυμαντικό είναι να ετοιμάσεις ένα μείγμα από ίσα μέρη λευκό ξύδι και νερό. Είναι φυσικό προϊόν και ότι πρέπει και για τις ξύλινες πατήθρες
 
@Vassilis S μου είπαν πως είναι πιο ήπιο προς το πουλί γι'αυτό το προτίμησα καλό θα ήταν να μας πει την γνώμη του και ένας γνωστής
Δεν μας νοιάζει το πουλί γιατί ούτως ή άλλως τα ξεπλένουμε (κλουβί πατήθρες) πριν βάλουμε ξανά το πουλί μέσα συν του ότι δεν είναι τοξικό προς τα πουλιά. Μας νοιάζει να έχει όμως ισχυρή δράση απέναντι στα βακτήρια και τους μ/ο. Εγώ γενικά και για τα σκεύη τους το χρησιμοποιώ
 
Όπως και να πλυθούν το σημαντικότερο είναι να στεγνώσουν καλά πριν τα ξαναβαλουμε στο κλουβί. Εγώ προσωπικά πλένω 1 φορά την εβδομάδα με ζεστό νερό και υγρό πιάτων ότι υπάρχει σε πλαστικό δλδ πάτο κλουβιων ταιστρες ποτιστρες και τις ξύλινες πατηθρες με ζεστό νερό πράσινο σαπούνι και μηλοξυδο. Τα αφήνω στον ηλιο να στεγνώσουν καλά αλλιώς σε περίπτωση που δεν έχω χρόνο χρησιμοποιώ πιστολάκι μαλλιών για να στεγνώσουν γρήγορα και καλά. Μετά ψεκάζω μόνο τον πάτο και τις πατηθρες με σπρέι για εξωπαρασιτα και μετά τα βάζω στο κλουβί. Επίσης κάθε 5-6 μήνες αλλάζω τα αξεσουάρ των κλουβιων με καινούργια κυρίως τις ξυλινες πατηθρες.
 
@Sofiachr97 εγώ τα έκανα τα σκεύη με σαπούνι χεριών βιολογικό τα στέγνωσα καλά και μετά τα έβαλα ξανά. ψεκασα όλα τα κλουβιά με διάλυμα μηλοξυδου-νερου τα στέγνωσα καλά. Έχω διαβάσει για ζεόλιθο σαν καλή λύση να τραβάει υγρασίες ισχύει;
Επίσης τι σπρέι είναι αυτό που είπατε;
 
Back
Top