Γενικά Απορία σχετικά με το φύλο και την ηλικία του κοκατιλ μου

nikosss07

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2022
Μηνύματα
31
Πόλη
Καλαμάτα
Πήραμε αυτό το κοκατιλακι από ενα πετ σοπ. Επειδή ήταν pearl και μας είπαν ότι είναι 1 έτους πίστεψα ότι είναι θηλυκό. Εδώ και μια βδομάδα αρχίζει και κανει διαφορετικούς ήχους. Έτσι θεωρώ πως είναι αρσενικό…Συμφωνείτε;

View attachment IMG_1015.MOV

Επίσης αν όντως είναι αρσενικό…φαίνεται τώρα να δοκιμάζει την φωνή του, και δεν κανει καρδούλα τα φτερά του. Υπάρχει πιθανότητα να είναι μικρούλη και απλά να μην το ήξερε το πετ; Ή δεν κανει καρδούλα τα φτερά επειδή δεν έχει μάθει να ελέγχει την φωνή του ανεξάρτητου ηλικίας; Τι ηλικία πιστεύετε πως έχει εσείς οι πιο έμπειροι;

Αν δεν σας καλύπτει αυτό το βιντεάκι μπορω να προσθέσω κι άλλα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων❤️
 
Νίκο είναι πιθανότατα αρσενικό. Υπάρχουν κι αρσενικά περλ τα οποία χάνουν τις περισσότερες πέρλες τους στην πρώτη πτερόροια και σχεδόν όλες στη δεύτερη εξαρτομένων και των γονιδίων που κουβαλάνε. Κάποια κρατάνε μερικές κι αργότερα στη ζωή τους.
και δεν κανει καρδούλα τα φτερά του.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα ένδειξη φύλλου. Ούτε το κάνουυν όλα τα αρσενικά κοκατίλ. Ιδίως όταν δεν έχουν και κανέναν για να εντυπωσιάσουν.

Το πουλάκι δείχνει για αρσενικό στα δικά μου μάτια. Δεν θυμάμαι αν στο ξαναείπα αλλά το κλουβί αυτό δεν κάνει για κοκατίλ. Είναι μικρό.
 
@Φοίβος
Νίκο είναι πιθανότατα αρσενικό. Υπάρχουν κι αρσενικά περλ τα οποία χάνουν τις περισσότερες πέρλες τους στην πρώτη πτερόροια και σχεδόν όλες στη δεύτερη εξαρτομένων και των γονιδίων που κουβαλάνε. Κάποια κρατάνε μερικές κι αργότερα στη ζωή τους.
Άρα είναι κάτω από 1 έτους; Γιατί έχει αρκετές πέρλες.
Το πουλάκι δείχνει για αρσενικό στα δικά μου μάτια. Δεν θυμάμαι αν στο ξαναείπα αλλά το κλουβί αυτό δεν κάνει για κοκατίλ. Είναι μικρό.
Ναι μου το είπατε και είναι στις άμεσες προτεραιότητες μου να παρω μεγαλύτερο μόλις εξοικονομήσω χρήματα.

Ποιο κλουβάκι θα μ προτείνατε;
 
Back
Top