Αναπαραγωγή Απορίες για εξοπλισμό εκτροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Η άλλη η καφέ δεν έχει τα αυγά πολύ εκτεθειμένα; Δε ξέρω... Κάπου είχα δει φωλιά με συρταράκι αλλά δεν τη βρίσκω..
Η φωλιές που έχουν δυνατότητα αποθήκευσης αυγών προϋποθέτουν σταθερή ανάρτηση του κλουβιού. Αν πρέπει να ξεκρεμάσεις, να κατεβάσεις, να μετακινήσεις και να κουνάς τακτικά κλουβί και φωλιά τότε τα αυγά δεν έχουν απολύτως καμία προστασία. Καλύτερα να αποθηκευτούν σε κάποιο άλλο ασφαλέστερο μέρος.
Όμως για σταθερούς κλωβούς η ασφάλεια που προσφέρουν αυτές οι φωλιές είναι απαράμιλλη
 
Αν πρέπει να ξεκρεμάσεις, να κατεβάσεις, να μετακινήσεις και να κουνάς τακτικά κλουβί και φωλιά τότε τα αυγά δεν έχουν απολύτως καμία προστασία. Καλύτερα να αποθηκευτούν σε κάποιο άλλο ασφαλέστερο μέρος.
πολύ σωστή παρατήρηση! Αλίκη.. Αυτό πρέπει να διασφαλίσεις πρώτα..
 
Δακτυλίδια ΚΛΕΙΣΤΟΥ τύπου δεν θα παραγγείλεις; Σου βάζω δύσκολα ε; χεχεχε
Στέφανέ μου μετά από αυτό που έπαθα με το δαχτυλίδι του ανοιχτού τύπου τα έχω πάρει από φόβο.. Και απ τη στιγμή που έχω καναρίνια και όχι ιθαγενή δε θα βάλω όχι.. έχασα υγιέστατο καναρινάκι 3 μηνών από τα παλιοδαχτυλίδια! Ούτε να το θυμάμαι δε θέλω.. ☹

Τη σύριγγα γιατί την θες; Αν δεν ταίζουν οι γονείς;
Και για να είμαι έτοιμη και γι αυτό και γενικά μ αρέσει να βοηθάω και τα μικρά να είναι εξοικειωμένα μαζί μου. Ξέρω να ταίζω τόσο όσο και να μην τα παρατήσουν οι γονείς και να μην με φοβούνται τα μικρά! :D

Αν πρέπει να ξεκρεμάσεις, να κατεβάσεις, να μετακινήσεις και να κουνάς τακτικά κλουβί και φωλιά τότε τα αυγά δεν έχουν απολύτως καμία προστασία.
Γενικά τα κλουβιά μου είναι πάντα σε σταθερό σημείο... Πόσο μάλλον κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής! Τα κλουβιά μου βρίσκονται σε σταθερά σημεία, ούτε κρεμασμένα ούτε μετακινούνται! Οπότε μόλις έχω το πρώτο αυγό βάζω στη θεσούλα σποράκια και ακουμπάω τα αυγά σωστά; Δεν χρειάζεται να τα γυρίζω κάθε μέρα έτσι; Βασικά, πάω να διαβάσω το άρθρο σου Γιάννη! 😛
 
Δεν συμφωνώ τόσο με το τάισμα με χρήση σύριγγας. Μπορεί να προκληθούν προβλήματα.Αν όμως ξέρεις όπως λες πάω πάσο.
 
Δεν συμφωνώ τόσο με το τάισμα με χρήση σύριγγας. Μπορεί να προκληθούν προβλήματα.
Όταν είναι πολύ μικρά (μέχρι 5-7 ημερών) χρησιμοποιώ οδοντογλυφίδα (σπασμένη), αλλά το κάνω μόνο αν η μαμά είναι πρωτάρα και δεν ταίζει για να τα βοηθήσω να συνεχίσουν να ζητάνε και να αρχίσει και η μαμά να ταίζει. Μετά που έχουν ανοίξει και ματάκια ταίζω όσα ανοίγουν στοματάκια (με σύριγγα απ το φαρμακείο) για να με συνηθίσουν. αλλά συνήθως 1 στα 10 ανοίγει στόμα... Όπως και να χει θεωρώ πως πρέπει να έχουμε ένα τέτοιο εργαλεία και να μπορούμε να κάνουμε κάτι άμεσα ώστε αν εμφανιστεί η ανάγκη να μην τρέχουμε σε φαρμακεία ή να μην ψάχνουμε για παραμάνες.. Απλά ψάχνω ένα πιο επαγγελματικό και ασφαλές εργαλείο γιατί όπως λες δεν είναι εύκολο και μπορεί να προκληθούν προβλήματα! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top