Φροντίδα Απορίες για την φροντίδα Μπάτζι

Raikoudis Kostas8

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουν 2022
Μηνύματα
7
Πόλη
Νέα Ορεστιάδα
Καλησπέρα σας. Είμαι νέο μέλος στην ομάδα κ θα ήθελα πληροφορίες για την φροντίδα, διατροφή (λαχανικά, χόρτα, φρούτα, αυγά) κ τί πρόληψη πρέπει να κάνω ώστε να μη κολλήσει κάτι το παπαγαλάκι Μπατζι που έχω. Είναι αρσενικό κ το έχω 1 μήνα κ προσπαθώ να μάθω περισσότερα για αυτό ώστε να είναι υγιές και γενικά ευχαριστημένο. Του έχω φτιάξει κλουβί μεγάλο σε μήκος κ πλάτος ώστε να πετάει, του έχω πατηθρες από κλαδιά ελιάς και καρυδιάς, κάποια παιχνίδια κ ένα πάρκο που το έφτιαξα εγώ, μπανιερακι κ σουπιοκοκκαλο .
 
Καλησπερα , λαχανικα μπορεις να δινεις και καθε μερα διαβασε εδω ( https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/ ) φρουτα οχι τοσο συχνα γιατι περιεχουν ζαχαρη ( εγω δινω 1 φορα την εβδομαδα ) Αυγο καλα βρασμενο ( 14 λεπτα ) μια φορα την εβδομαδα η αυγοτροφη , σε περιοδο που αλλαζει φτερωμα δινεις και 3 φορες την εβδομαδα αυγο. Η καλυτερη προληψη για εμενα εκτος απο την διατροφη του ειναι η καθαριοτητα του. Γενικα δεν δινουμε φαρμακα προληπτικα παρα μονο οταν υπαρχει λογος! Αφαιρεσαι μεταλλικα μερη που ισως να εχουν καποια παιχνιδια π.χ κουδανακια , προσοχη στα παιχνιδια που εχουν κλωστες γιατι μπορει να τα καταπιει αθελα του. Μπανιο θα του βαζεις χλιαρο νερο κυριως πρωινες ωρες και θα το αφηνεις για 20-30 λεπτα. Δεν θα ειναι δηλαδη μονιμα μεσα στο κλουβι η μπανιερα. Μεγαλη προσοχη στα ρευματα αερα οταν θα ειναι βρεγμενο! Σιγουρα ξεχασα και αλλα πραγματα οποτε καλο διαβασμα στο μελλον :)
 
Back
Top