Γενικά Απορίες για cockatiels

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Εχω ένα ζευγάρι cockatiel και έχω κάποιες απορίες.
1. Οταν τα πουλια καθαρίζουν το φτέρωμά τους ή τινάζονται βγαίνουν κάποια λευκά χνουδάκια. Τί είναι; Καποια αρρώστια ή είναι φυσιολογικό?
2. Πότε είναι η κατάλληλη εποχή ζευγαρώματος; Τα εχω δεί να ζευγαρώνουν 2φορές αλλά αυγα δεν έκαναν. Τους είχα τη φωλιά αλλά μόνο ο Ιβαν έμπαινε μέσα και το μονο που έκανε ήταν να την κόβει κομματάκια...
 
Για το πρωτο ερωτημα σου ναι ειναι απολυτα φυσιολογικη η σκονη που βγαζουν καθως ανηκουν στην οικογενεια των κοκατου της οποιας ειναι χαρακτηριστικο.
Για το δευτερο που ρωτησες, εγω θα ρωτησω τι ηλικια εχουν τα πουλια σου; Ειναι σωστοτερο να ειναι κοντα στα 2 ετων για να αναπαραχθουν ωστε να μειωθουνε οι πιθανοτητες για τυχον προβληματα. Εαν ναι τοτε αφησε τα να κανουνε αυτο που τα καθοδηγει το ενστικτο τους. Εσυ φροντισε μονο για την καλη και πλουσια διατροφη τους. :)
 
την πρωτη ερωτηση ηθελα να την κανω και εγω... Τους εχεις βαλει πριονιδι στη φωλια;
 
Ο Ιβάν είναι πάνω απο 5 χρονών, η Μαρού ειναι γύρω στα 2. Πριονίδι όχι, δεν έβαλα!
 
Ο Ιβάν είναι πάνω απο 5 χρονών, η Μαρού ειναι γύρω στα 2. Πριονίδι όχι, δεν έβαλα!

Τοτε σιγουρα ξερουν τι να κανουν! 😉

Το πριονιδι φροντισε να ειναι συσκευασμενο και αποστειρωμενο καλυτερα, εαν βρεις να παρεις αυτο που εχει μεγαλυτερες φλουδες και οχι το ψιλοτριμμενο που μπορει να εχει και καμια ακιδα. Ειναι λιγο ακριβοτερο αλλα να το προτιμησεις για λογους υγειινης. Θα σου ελεγα οχι απο υπολειμματα ξυλουργειου διοτι δεν ξερεις απο τι ξυλο προηλθε το πριονιδι και τι χημικα ειχαν χρησιμοποιηθει στα ξυλα. 😉
 
νομιζω πως για αυτο ο αρσενικος ροκανιζει τη φωλια... Βαλτους πριονιδι(εχει στα πετσοπ αυτο για τα τρωκτικα)ή ξυλακια να τα ροκανισουν αυτα. Για περισοτερες οδηγιες θα σου πουν πιο εμπειρα μελοι
 
Πολύ ωραια γιατί σήμερα ούτως ή αλλως θα πάω στο pet shop να τους αγοράσω φαγητό κ παιχνίδια. Ομως δεν τα έχω δει να ξαναζευγαρώνουν. Εχω δει τη Μαρου να... Περιμένει κ ο Ιβαν τιποτα...
 
Καλησπέρα! Πήγα και αγόρασα πριονίδι που μου είπατε απο το πετ. Που όμως θα τους το βάλω; Και επίσης έχω άλλο ένα πρόβλημα. Το κλουβί είναι έτσι φτιαγμένο που η φωλιά δε μπαίνει απο έξω και την βάζω μέσα. Τα εμποδίζει κάτι τέτοιο;
 
Καλησπέρα! Πήγα και αγόρασα πριονίδι που μου είπατε απο το πετ. Που όμως θα τους το βάλω; Και επίσης έχω άλλο ένα πρόβλημα. Το κλουβί είναι έτσι φτιαγμένο που η φωλιά δε μπαίνει απο έξω και την βάζω μέσα. Τα εμποδίζει κάτι τέτοιο;

Εαν το κλουβι δεν ειναι αρκετα ευρυχωρο τοτε ισως τα εμποδιζει. Απο που χωρεσε και εβαλες ολοκληρη τη φωλια μεσα; 😕

Βαλε μια φωτο αν θελεις και απο το κλουβι και απο τη φωλια! 🙂

Και απο τα πουλια σου βεβαια να τα γνωρισουμε! :D
 
Τα μωρά μου τα έχω στο προφίλ μου Ανέστη! Το κλουβί μπροστά έχει μια τεράστια πόρτα η οποία ανοίγει για να βγαινουν έξω, δημιουργεί κατι σαν βεραντούλα
 
Τα μωρά μου τα έχω στο προφίλ μου Ανέστη! Το κλουβί μπροστά έχει μια τεράστια πόρτα η οποία ανοίγει για να βγαινουν έξω, δημιουργεί κατι σαν βεραντούλα

Τα ειδα και ειναι πανεμορφα! Αφου το κλουβι σου εχει και πλαϊνες πορτες το καλυτερο θα ηταν να στερεωσεις τη φωλια σε μια απο αυτες αφηνοντας τους ελευθερο ολο τον εσωτερικο χωρο του κλουβιου! 😉
 
Περίμενε να ανεβάσω μία στο άλμπου με τον Ιβαν. Ελεγξε σε παρακαλώ το προφίλ μου.
 
Επιδη δεν μπορω να ξεχωρισω καλα απο τις φωτο. Εχει πλαινες πορτες το κλουβι σου η οχι; Εαν ναι μπορεις να βαλεις μια κοντινη φωτο απο μια πλαινη πορτα;
 
Εχει 2 πόρτες, στη μία έχω το φαγητό και στην άλλη το νερό.Αλλά δοκίμασα να βάλω τη φωλιά και δεν κάθεται, δεν βοηθάνε τα καγκελάκια
 
Αρα σωστα τις ειδα. :D Το φαγητο και η συγκεκριμενη ταιστρα (που εχω κι εγω και ειναι πολυ καλη) μπορει να βιδωθει οπουδηποτε αλλου μεσα στο κλουβι και σε εκεινη την πορτα να μπει η φωλια. 😉 Τι φωλια εχεις;
 
Ενα ξύλινο κλειστό κουτί. Δηλαδή μέσα στο κλουβί δεν κάνει; Πάντως άνετα το χωράει μέσα και δεν εμποδιζει κ ολας!
 
Ενα ξύλινο κλειστό κουτί. Δηλαδή μέσα στο κλουβί δεν κάνει; Πάντως άνετα το χωράει μέσα και δεν εμποδιζει κ ολας!

Το θεμα ειναι να εχει τις σωστες διαστασεις διοτι τα κοκατιλ εχουν μεγαλες ουρες και δεν βολευονται ευκολα. Εαν βαλεις μια τεραστια φωλιαμεσα στο κλουβι κλεινεις αρκετο χωρο. Αν και αφου χωραει απο την πορτα μαλλον δεν ειναι μεγαλη, δεν ξερω αν ειναι ομως και το καταλληλο μεγεθος! 😉
 
Ζήτησα φωλιά για cockatiel και μου εδωσαν αυτη που έχω. Η πόρτα μπροστά είναι πολύ μεγάλη. Πιάνει σχεδόν όλη την πρόσοψη. Τα ροκανίδια που να τους τα αφήσω;
 
Back
Top