Αναπαραγωγή Απορίες περί φωλιάς και αναπαραγωγής

Γιαννη,τα εξωτικα κανει να αναπαραγονται μεσα στη ζεστη;

Τα εξωτικά γενικά αναπαράγονται κυρίως το φθινόπωρο, χειμώνα. Τα ζεμπράκια αναπαράγονται όλο το χρόνο και αν το αποφασίσουν τίποτα δεν τα σταματάει, ακόμα και χωρίς φωλιά θα κάνουν αυγά. Όπως και να έχει αναπαραγωγή μέσα στη ζέστη δεν είναι το καλύτερο και καλό είναι να την αποφεύγουμε.
https://community.petbirds.gr/threads/Ζεμπράκια-zebra-finches-taeniopygia-guttata.1575/

Γιαννη μπες στα media μου
Τις είδα αλλά είναι μακρινή η φωτό...
 
.. Τα πανε πολυ καλα αλλωστε κατα την περιοδο της καραντινας του θηλυκου ηταν γειτονακια οποτε ειχαν γνωριστει καλα.

Ειναι αλλη υποθεση η καραντινα κι αλλη η γνωριμια των 2 πουλιων. Η καραντινα εχει αυστηρο περιορισμο σε τελειως διαφορετικους χωρους και με καλο πλυσιμο των χεριων μας αλλα και των κοινων σκευων που χρησιμοποιουμε οταν χειριζομαστε το νεο πουλι. Αυτο που εκανες σε διπλανα κλουβια λεγεται απλως γνωριμια κι εισαι τυχερος που δεν ηταν αρρωστο το καινουριο πουλακι διοτι θα ειχε κολλησει κι αυτο που ειχες πρωτο.
 
Οταν λεω κοντα δεν εννοω και κολλητα.σε μια αποσταση μισου μετρου περιπου. Τελοσπαντων. Ολα καλα :)
 
Bεβαια το ειχα πει καπου αλλου αλλα ισως δεν το θυμαστε. Το αρσενικο ειναι 4-5 χρονων πρπ.Βεβαια πριν βαλω στο κλουβι του αυτο τιναζε τα φτερα του.Αυτο χωρις να ξερω τι ειναι με ανησυχησε και το πηγα σε πτηνιατρο ο οποιος μου ειπε πως ουτε ψειρες εχει ουτε κατι αλλο και πως το τιναγμα φτερων ειναι εντονη επιθυμια για αναπαραγωγη.Αρα το αρσενικο μπορει λογικα να κανει κουτσουβελα 😛
 
Μπορεί αλλά αργότερα το φθινόπωρο, τώρα δεν είναι καλή ιδέα με την ζέστη.
 
Δεν τα βγαζω εξω. Τα εχω μεσα στο διαμερισμα το οποιο κλιματιζεται. Ειναι δροσερο το μερος
 
Α εντάξει. Όμως σε άλλο ποστ σχεδιάζεις ταξίδι :)
 
Το ταξιδι ειναι σε κανα μηνα και. Με λιγα λογια οπου και να παω, ειτε στον τοπο μου ειτε στον τοπο κατοικιας, μιας και εδω που βρισκομαι τωρα σπουδαζω,υπαρχει κλιματισμος :)
 
Δεν προλαβαίνεις σε ένα μήνα να ολοκληρώσεις αναπαραγωγή και να κουβαλάς νεοσσούς μαζί σου. Το φθινόπωρο :)
 
Μα δεν έχεις τον απαραίτητο χρόνο, υπάρχει μεγαλύτερη δυσκολία; Για να μετακινηθούν πρέπει να έχουν απογαλακτιστεί οι νεοσσοί και ακόμα δεν έχεις αυγά.
 
Μα θα μετακινηθουν ολα μαζι στο ιδιο κλουβι. Δεν θα τα χωρισω. Θα μπορει η μαμα κανονικα να τα φροντισει
 
Kατα την περιοδο της αναπαραγωγης δεν αλλαζουμε ουτε καν τον προσανατολισμο του κλουβιου στο σταθερο ηδη σημειο οπου βρισκεται. Οποιαδηποτε αλλαγη μπορει να πυροδοτησει ασχημες αντιδρασεις των γονεων, να εγκαταλειψουν τα αυγα, να σταματησουν τα ταιζουν τα μικρα ακομη και να γινουν επιθετικοι.
 
Ευτυχώς και "μίλησες" κι εσύ Ανέστη γιατί δεν με πίστευε χα χα
 
Eχω και εγω ζεμπρακια, εδω και περιπου 1,5 μηνες και χθες εκαναν αβγο, και σημερα αλλο ενα.
Ετσι λειτουργουν τα ζεμπρακια; Ενα αβγο την ημερα;
 
Back
Top