Αναπαραγωγή Απορίες σεξουαλικού περιεχομένου για lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sevi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sevi

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2008
Μηνύματα
68
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Έχω απορίες, σεξουαλικού περιεχομένου για τα 2 υπέροχα μπλε-κυανό-ηλεκτρίκ Lovebirds μου:)! Τα οποία είναι 1 έτους περίπου και άρχισαν να έχουν... Ορμές, πολλές ορμές! Το αρσενικό κηνυγάει συνεχώς το θηλυκό-ξέρετε γιατί- και ενώ ήξερα μέχρι τώρα ότι η πράξη κρατάει λίγα δευτερόλεπτα, απόψε τα πέτυχα για κανά λεπτό έτσι... Δεν είναι πάρα πολύ; Επίσης έβαλα έτοιμη ξυλινη φωλίτσα χωρίς να βάλω εγώ κάτι μέσα και μπαίνει μέσα το θυληκό συχνά και βάζει χαρτί αλλά πολύ λίγο. Το αρσενικό μπαίνει σπάνια, όπως επίσης και όταν είναι μέσα το θηλυκό αλλά το... Εκτοπίζει έξω! Επίσης μαλώνουν αλλά φιλιούνται κι όλας! Πώς καταλαβαίνω ότι θα αποκτήσουν παιδάκια;. 😀 Επίσης από ό,τι ξέρω και στα πουλάκια υπάρχουν... Ομοφυλοφιλίες! Υπάρχει περίπτωση να ικανοποιούνται απλά; Είμαι της άποψης ότι πρέπει να αφήνουμε... Την φύση να τα κάνει όλα αλλά αν μπορούμε κι εμείς να βοηθήσουμε; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά! 🙂 Μπορεί να λέω βλακείες αλλά πιστεύω ότι είναι απορίες κάθε χομπίστα!
 
Οταν λές ένα λεπτό κυριολεκτείς ή υπερβάλλεις;:)

Πραγματικά ενα ολόκληρο λεπτό είναι υπερβολικά πολύς χρόνος. Η ερωτική συνεύρεση κρατάει λίγα μόλις δεπτερόλεπτα, αλλά μπορεί να επαναληφθεί αρκετές φορές στην διάρκεια της ημέρας. Συνήθως αν είμαστε σιγουροι οτι έχουμε ζευγάρι, σε λίγες μέρες θα δείς και αυγουλάκια. Ελπίζω να είχες φροντίσει να χορηγείς την καταλληλη διατροφή προκειμένου να έχεις μια ομαλή αναπαραγωγική περίοδο.

Οσο για τους τσακωμούς και τα "φιλάκια" είναι μια απόλυτα φυσιολογική κατασταση για τα πουλάκια! Δωσε τους χαρτιά ή ροκανίδια για την φωλιά και αστα να πράξουν κατα βούληση!

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο ίδιο φόρουμ και θα βρεις πολλές απαντήσεις για όποια απορία προκύψει!
 
Για τους παπαγαλους δεν ειναι υπερβολικο το ενα λεπτο της επαφης. :D Μια χαρα φυσιολογικα μου φαινονται ολα εμενα! Βγαλε οσο χαρτι εχει βαλει στη φωλια και δωστης κανονικο υλικο για φωλια απο πετ σοπ. Το χαρτι εχει μελανι (εαν ειναι απο εφημεριδα η περιοδικο, που ειναι τοξικο για τα πουλια). Και απο τη συμπεριφορα που περιγραφεις, σε λιγο καιρο μαλλον θα εχεις αυγα... 😉 Επισης η φωλια να ειναι ευρυχωρη και για τα δυο. Τι εννοεις το εκτοπιζει; Δεν χωρανε μαζι;
 
Να και κατι καινούριο που έμαθα σήμερα! Εχοντας δεί οικόσιτα πουλιά, καναρίνια, άγρια πουλιά και μικρά παπαγαλάκια να ζευγαρώνουν δεν πίστευα οτι για καποια είδη από αυτά η συνέυρεση κρατάει ένα ολόκληρο λεπτό!😱:D
 
Σεβη, αλλο ειναι το ναα ζευγαρωνουν, να ακουμπουν δλδ τα γεννητικα τους οργανα, επι 1 λεπτο, κ αλλο το να βρισκεται το αρσενικο πανω στο θηλυκο επι ενα λεπτο. Το αρσενικο, αφου ανεβει επανω της, γυριζει ποτε δεξια κ ποτε αριστερα την ουρα του, για να... Τη θηλυκια(η συζητηση εγινε λιγο σοκιν, αλλα μες στη ζωη ειναι κ αυτα:D). Το καθ αυτο ζευγαρωμα κρατα για το διαστημα που οι ''ουρες'' κ των δυο ειναι ενωμενες 😉. Προσωπικα, στα Budgies μου, επειδη το αρσενικο που εχω ειναι πολυ ορεξατο, κατεγραψα βιντεο που ηταν επι 2,3 λεπτα πανω στη θηλυκια, ποτε γυρνουσε απο δω, ποτε απο κει κ ανα στιγμες γινοταν ο τι γινοταν. Το πιο μακροσυρτο ζευγαρωμα τους κρατησε για 1,4 λεπτα.Βλεπεις,τα παπαγαλοειδη σ αυτον τον τομεα ειναι πραγματικοι πρωταθλητες!:D
 
Φοίβο, Μια χαρά χωράνε στην φωλίτσα τους, απλώς πολλές φορές το θηλυκό που είναι μέσα διώχνει το αρσενικό. Τότε το αρσενικό κάθεται έξω από την φωλίτσα!
Georgina πραγματικά χαίρομαι που έμαθες κάτι καινούριο και νομίζω ότι είναι πολύ καλές αυτές οι συζητήσεις!
11panoso4, απίστευτο! Είναι σαν να λέμε ότι ενδιάμεσα αλλάζουν "στάσεις" ή κάνουν προκαταρκτικά; Και μιας και... Ξεφύγαμε, ειλικρινά δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα επίμαχα σημεία! Είδα μόνο "δέρμα" του αρσενικού, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς!
Και από την στιγμή που... Κυοφορήσει η θυληκιά πρέπει ν είναι συνεχλως στην φωλίτσα; Εσείς που τα μαθένετε όλα αυτά;
Καμιά απάντηση για την ομοφιλοφιλία;
Σας ευχαριστώ!
 
... Είδα μόνο "δέρμα" του αρσενικού, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς!
Και από την στιγμή που... Κυοφορήσει η θυληκιά πρέπει ν είναι συνεχλως στην φωλίτσα; Εσείς που τα μαθένετε όλα αυτά;
Καμιά απάντηση για την ομοφιλοφιλία;
Σας ευχαριστώ!

Στους παπαγαλους υπαρχουν τετοια "ζευγαρια" λιγο "ιδιορυθμα" αλλα νομιζω πως δεν υπαρχει επαφη τετοιου ειδους που ρωτας. Απλα περιοριζονται σε ταισμα στο στομα.

Οσο για το δερμα που ειδες μαλλον δερμα ηταν. :) Μου εχει πει ο κτηνιατρος πως ειναι, οταν τον ρωτησα αν μπορει να δει κατι οπτικα η με ψηλαφηση, αλλα καλυτερα να σου πω αν εχεις απορια σε ΡΜ, να μην το κανουμε shocking το θεμα! :D
 
Μπορεις να βαλεις φωτο απο τα πουλακια σου;Ειμαι περιεργος να δω τα χρωματα τους... Βαλε τους για την φωλια αχυρα! Θα τα τιμησουν παρα πολυ!(ξερεις αυτα που βαζουμε και στο κλουβι των κουνελιων)και φλυους κορμων μπορεις να τους δωσεις!



Οσο για την ωρα του ζευγαρωματος και λιγο εκαναν! Εδω εμενα τα δικα μου Lovebirds ζευγαρωναν για 9 λεπτα περιπου! Δες κι αυτο!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
κυοφορήσει η θυληκιά πρέπει ν είναι συνεχλως στην φωλίτσα;
Εμενα προσωπικα μου ναι το θηλυκο μεσα το μεγαλυτερο διαστημα της ημερας. Το αρσενικο μπαινει-βγαινει, τρωει κ την ταιζει. Εινα κ υπερπροστατευτικη, κ το δακτυλο μου να βαλω στη φωλια, το θηλυκο ακουνητο...

Εσείς που τα μαθένετε όλα αυτά;
Εγω προσωπικα, απ την παρατηρηση κ μονο.


Φωτη, πολυ πλακα το βιντεακι, το κανα πολυ χαζι! ΙΔΕΑ! Δωσε το βινττεακι στο BBC για τα DVD"Η ερωτικη ζωη των ζωων":D
 
Φωτη, πολυ πλακα το βιντεακι, το κανα πολυ χαζι! ΙΔΕΑ! Δωσε το βινττεακι στο BBC για τα DVD"Η ερωτικη ζωη των ζωων":D

δεν ειναι αυτα τα Lovebirds μου! Απλα εφερα ενα παραδειγμα! 😛
 
Παιδιά απίστευτα! Έτσι έκαναν! Και εγώ σαν χαζή προσπαθούσα να διακρίνω και να καταλάβω τί ακριβώς γίνεται! Και η πλάκα είναι ότι συνέχιζαν! Δεν ξέρετε πόσο θέλω να αποκτήσω ... Εγγονάκια! Αχ! Τί ωραία που είναι να γεννιούνται και να μεγαλώνουν!
Να σας ρωτήσω και το άλλο; Αν κάθονται για αρκετή ώρα μέσα στην φωλίτσα και τα 2, μήπως το θεωρήσουν απλά σαν ένα μέρος του σπιτιού τους και όχι σαν φωλίτσα; Γιατί όλο και πιο συχνά βλέπω το αρσενικό να μπαίνει πρώτο και μετά το θηλυκό! Πόσο θά 'θελα νά 'ξερα τί κάνουν!
 
African Lovebird mating with cockatail

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σήμερα που λέτε το πουλάκι μου (το θηλυκό) έχει γεμίσει την φωλίτσα με χαρτιά! Στο τέλος ούτε αυτή θα χωράει! Και το πρωί είχαν πάλι. Γλέντια! Από την στιγμή που γίνει η..σύλληψη, συνεχίζουν να... Το κάνουν; Και πότε θα μείνει επιτέλους στην φωλίτσα; Θα μου πείτε ακόμη δεν είναι έτοιμη; Απλά ανυπομονώ! Εσείς δεν είχατε τέτοιες απορίες ή όλες είναι δικές μου;!
 
Εσυ απλα την καθημερινη τους τροφη να τους εχεις και σουπιοκοκαλο! Αμα με το καλο βγουν και πουλακια τοτε θα τους δινεις αυγοτροφη και βρασμενο αυγο!
 
Να τους δίνεις και φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Όπως είπε κι ο Φώτης να τους έχεις και σουπιοκόκαλο, μπορείς να τους δίνεις και grit ή Calci-lux. Επίσης δίνε τους τροφές πλούσιες σε πρωτεϊνες, όπως είναι το αυγό. Απλά όταν βγουν οι νεοσσοί θα δίνεις πιο συχνά αυγό και αυγοτροφή. :)

Από την στιγμή που γίνει η..σύλληψη, συνεχίζουν να... Το κάνουν;

Ναι, ζευγαρώνουν και πάλι. :)

Και πότε θα μείνει επιτέλους στην φωλίτσα;

Στην φωλιά θα μείνει όταν θα είναι έτοιμη να γεννήσει! 😉
 
Ναι αλλα αμα βαζει τωρα αυγο και διαφορα φρουτα οταν γεννησει η θηλυκια ο αρσενικος δεν θα την αφηνει σε υσηχια γιατι θα πυρωνει συνεχεια! 🙄
 
Back
Top