Αναπαραγωγή Απορίες σεξουαλικού περιεχομένου για lovebirds

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sevi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πω πω! Είμαι τελείως άσχετη! Τί είναι το σουπιοκόκαλο και το grit; Φαντάζομαι μπορώ να το βρω σε pet shop!

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 
Κοίταξε εδώ για το σουπιοκόκαλο:
Σουπιοκόκαλο

Κι εδώ για το grit:
<Link Removed>

Κι εναλλακτική λύση, η υδατοδιαλυτή μορφή ασβεστίου:
<Link Removed>

Ναι, μπορείς να τα βρεις σε pet shop ή σε κάποιο e-shop!
 

Συνημμένα

  • κοκαλο σουπιας.webp
    κοκαλο σουπιας.webp
    3,7 KB · Προβολές: 42
Γενητούρια!

Είμαι πολύ χαρούμενη! Εχουμε το πρώτο αυγουλάκι! Το πρώτο δικό μου και το πρώτο δικό τους! Και χαίρομαι πάρα μα πάρα πολύ! Ούτε εγώ να γεννούσα! Βοήθια λοιπόν!
1. Τί χρειάζεται να έχουν στο κουβί τους η μανούλα και τα πουλάκια κυρίως από διατροφή
2. Κάποιοι μου λένε ότι μπορεί να μην το αυτγοάκι γιατί δεν το θέλει. Μπορεί να γίνει και πώς θα το καταλάβω;
3. είναι συνέχώς μέσα στην φωλίτσα ή πρέπει συνεχώς να το κλωσάει;
4. Κάνουν περίπου 4 αυγουλάκια και όχι συγχρόνως;
5. Και πόσο καιρό χρειάζεται για να εκκολαπτούν;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Θα ανέβάσω και φωτογραφίες!
 
Είμαι πολύ χαρούμενη! Εχουμε το πρώτο αυγουλάκι! Το πρώτο δικό μου και το πρώτο δικό τους! Και χαίρομαι πάρα μα πάρα πολύ! Ούτε εγώ να γεννούσα! Βοήθια λοιπόν!
1. Τί χρειάζεται να έχουν στο κουβί τους η μανούλα και τα πουλάκια κυρίως από διατροφή
2. Κάποιοι μου λένε ότι μπορεί να μην το αυτγοάκι γιατί δεν το θέλει. Μπορεί να γίνει και πώς θα το καταλάβω;
3. είναι συνέχώς μέσα στην φωλίτσα ή πρέπει συνεχώς να το κλωσάει;
4. Κάνουν περίπου 4 αυγουλάκια και όχι συγχρόνως;
5. Και πόσο καιρό χρειάζεται για να εκκολαπτούν;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Θα ανέβάσω και φωτογραφίες!

Η διατροφή θα πρέπει να έχει περισσότερες βιταμίνες και πρωτείνες (αυγοτροφή, αρκετά φρούτα, λαχανικά). Κάνουν ενα αυγό κάθε δεύτερη ημέρα (4-6 αυγα) και τα επωάζουν για περίπου 21 - 23 ημέρες.
 
Χθες είχαμε και το δεύτερο αυγουλάκι! Αναμένω το τρίτο!
Είναι απίστευτες οι ψυχούλες αυτές! Τις παρακολουθώ με τις ώρες και σκέφτομαι ότι η φύση κάνει τη δουλειά της!
Η μανούλα είναι στην φωλίτσα και βγαίνει για πολύ λίγο! Να ξεπιαστεί, να φάει, να κάνει γλύκες με τον καλό της! Από την άλλη όμως εαν εκείνος μπει στην φωλίτσα, η θηλυκιά για πότε πετάγεται και τον εκτοπίζει δεν λέγεται! Αφού ο καημενούλης σκέφτομαι ότι θα νιώθει μοναχούλης! Βέβαια κάποια βράδια κοιμάται δίπλα της στην φωλίτσα! Είναι υπέροχα! Θα ήθελα πάρα πολύ να ήξερα τί λένε όταν κουβεντιάζουν! Είναι γλύκες! Δεν συμφωνείτε;
 
Θα πρεπει να ειναι καταπληκτικη εμπειρια αυτο που ζεις! Εισαι πολυ τυχερη. Το θαυμα της φυσης! Περιμενουμε φοτος!
 
Μετα απο 5 μερες ειχες το δευτερο αυγουλακι. Αυτο δεν ειναι φυσιολογικο... Τα Lovebirds κανουν αυγα μερα παρα μερα... Προφανως η θηλυκια σου εχει καποια ελλειψη ασβεστιου... Της δινεις σουπιοκοκαλο; Μηπως δεν ζευγαρωσαν και κανει απο μονη της αυγα γι αυτο και τα κανει οποτε να ναι; 😕
 
Φώτη μου μην ανησυχείς απλά δεν σας το είπα την ίδια μέρα! 🙂 Ανα 2 μέρες μου τα κάνει! Έχουμε 5 μέχρι τώρα!
Τους έχω το κόκαλο και αυγοτροφή την οποία δεν τρώει όμως!☹ Αποφάσισα να μην τους έχω άλλη τροφή για μια μέρα εκτός από την αυγοτροφή αλλά μπααα! Πώς αλλιώς μπορώ να της προσφέρω όσα στοιχεία χρειάζεται;
Α! Προέκυψε κάτι άλλο! Όποτε βγαίνει από την φωλίτσα η θηλυκιά την κυνηγάει ο άλλος μούργος για να την! Ρίχνουν κάτι καβγάδες! τί να κάνω; Επίσης έχω ακούσει ότι ίσως πρέπει να χωρίζονται όταν γεννάνε! Ή μήπως όχι;
 
Σκέφτηκα να πάρω ένα αυγό για να δω ΄... Τί έχει αλλά δεν θέλω να το πιάσω; Επιτρέπεται ή όχι; Και μετά από πόσες μέρες φαίνεται αν είναι γονιμοποιημένο;
 
Αποφάσισα να μην τους έχω άλλη τροφή για μια μέρα εκτός από την αυγοτροφή αλλά μπααα!

Κακώς, αυτό είναι σαν τιμωρία...ή θα φας την αυγοτροφή ή δεν θα φας καθόλου;
Να τους έχεις την βασική τους τροφή κι αν θέλουν να δοκιμάσουν, θα το κάνουν.:)

Πώς αλλιώς μπορώ να της προσφέρω όσα στοιχεία χρειάζεται;

Αν δεν ακουμπάει το σουπιοκόκαλο μπορείς να προμηθευτείς το calci-lux το οποίο είναι υδατοδιαλυτό.
Να τους έχεις μόνο την ποτίστρα με το calci-lux, μην βάλεις και δεύτερη (ποτίστρα) με νερό για να είσαι σίγουρη ότι θα πάρουν το ασβέστιο που τους χρειάζεται.

Όσο για την αυγοτροφή... Την δίνεις σκέτη; Αν ναι, για δοκίμασε να βάλεις και λίγο χυμό, ίσως τα δελεάσει. Μην βάλεις πολύ χυμό...ίσα ίσα να μαλακώσει.
Αν δεν πετύχει κι αυτό, να τους δίνεις βραστό αυγό (μπορείς να το δίνεις και με το τσόφλι, που είναι και πηγή ασβεστίου). Κι όταν βγουν οι νεοσσοί να τους το δίνεις τριμμένο.

Επίσης μπορείς να τους δίνεις και grit: https://community.petbirds.gr/threads/grit-minerals-Όστρακα.6554/

Ρίξε μια ματιά και για το calci-lux: Calci-lux (Orlux)

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πίνακας-βιταμινών-και-μεταλλικών-στοιχείων.8022/ για να δεις ποιες τροφές προσφέρουν ασβέστιο, συγκεκριμένες βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεία.

Και μετά από πόσες μέρες φαίνεται αν είναι γονιμοποιημένο;

Μπορείς να κάνεις ωοσκόπηση όταν τα αυγά είναι περίπου 7-10 ημερών.
 
Back
Top