Φροντίδα Απορίες σχετικά με τον macaw που περιμένω

Dimisalos

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2019
Μηνύματα
8
Παιδιά καλησπέρα. Μέσα στον επόμενο μήνα περιμένω στο σπίτι ένα νέο συγκάτοικο. Ένα macaw blue gold. Έχω λοιπόν κάποιες απορίες και για να μην ανοίγω πολλά θέματα τις παραθέτω όλες εδώ.
Καταρχάς ψάχνω το κλουβί και από ότι βλέπω στην αγορά δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Το πιο μεγάλο που έχω βρει είναι το ara, θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Είναι επαρκές το μέγεθος του κλουβιού; Μήπως έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;
Κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω έχει να κάνει με την ησυχία το βράδυ. Την γίνεται με αυτή τη περίπτωση; Δεν πέφτει καρφίτσα κάτω; Ή μια ανοιχτή τηλεόραση είναι οκ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και γενικά οποιαδήποτε εμπειρία έχετε να μοιραστείτε μαζί μου με τα συγκεκριμένα είδη ειναι καλοδεχούμενα.
[automerge]1556121939[/automerge]
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190411-201338_Samsung Internet.webp
    Screenshot_20190411-201338_Samsung Internet.webp
    43,2 KB · Προβολές: 53
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα... Αν είσαι από Αθήνα πήγαινε και petsupermarket Ρεντη... Είδα νομίζω το ίδιο κλουβί σε πολύ καλύτερη τιμή... Δεν ξέρω αν κάνει για Μακάο (αν κάνει όμως, ρίξε μια ματιά εκεί που σου είπα).
 
Ναι κανει, δεν υπαρχει μεγαλυτερο, το εχω κ εγω, απλα βαλε πατηθρες απο κλαδια δεντρου 3 με 4 εκατοστα, αυτες που εχει ειναι απο σκουποξυλο
Απο Ελληνα εκτροφεα το παιρνεις;
 
Ναι κανει, δεν υπαρχει μεγαλυτερο, το εχω κ εγω, απλα βαλε πατηθρες απο κλαδια δεντρου 3 με 4 εκατοστα, αυτες που εχει ειναι απο σκουποξυλο
Απο Ελληνα εκτροφεα το παιρνεις;
Ναι! Από Κρήτη
[automerge]1556126113[/automerge]
Ναι! Από Κρήτη
Εσύ από που αν επιτρέπεται;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι διαστάσεις του ara δεν είναι ιδανικές για μακάο, είναι μικρό για την τεράστια ουρά τους. Ψάξε μήπως βρεις κάτι μεγαλύτερο. Σε τι σπίτι μένεις, εννοώ μονοκατοικία, διαμέρισμα;
 
Οι διαστάσεις του ara δεν είναι ιδανικές για μακάο, είναι μικρό για την τεράστια ουρά τους. Ψάξε μήπως βρεις κάτι μεγαλύτερο. Σε τι σπίτι μένεις, εννοώ μονοκατοικία, διαμέρισμα;
Καλησπέρα Φοίβο. Σε διαμέρισμα μένω. Ο παπαγάλος θα έχει δικό του δωμάτιο.
 
Καλησπέρα Φοίβο. Σε διαμέρισμα μένω. Ο παπαγάλος θα έχει δικό του δωμάτιο.

Φαντάζομαι ότι έχεις κάνει την έρευνά σου για την ευθύνη που αναλαμβάνεις. :) Είναι καλό το ότι μπορείς να του αφιερώσεις ολόκληρο δωμάτιο αλλά δεν είναι αυτό που έχει πρωταρχική ανάγκη. Έχει μεγάλες συναισθηματικές ανάγκες σαν ζώο και σε αυτή τη φάση που θα το πάρεις θα χρειάζεται "γονιό" παρόντα για αρκετές ώρες. Αν μένεις μόνος και δουλεύεις 8-9 ώρες δεν είναι καθόλου καλή κίνηση η απόκτησή του. Διαφορετικά αν υπάρχουν κι άλλα μέλη στο σπίτι καλό είναι να τον έχετε στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος όπως στο σαλόνι κι όχι μόνο του σε χωριστό δωμάτιο. Σκέψου μήπως προτού έρθει βάλεις μόνωση στο δωμάτιο στο οποίο θα περνάει τις ώρες που όλοι λείπετε σε περίπτωση που δημιουργηθεί θέμα με τη φωνή του. Έχεις ακούσει live μακάο να κράζει μέσα σε ένα δωμάτιο; Αν όχι, ετοιμάσου να πάθεις μεγάλο σοκ. :)
 
Κάτι άλλο που θα ήθελα να μάθω έχει να κάνει με την ησυχία το βράδυ. Την γίνεται με αυτή τη περίπτωση; Δεν πέφτει καρφίτσα κάτω; Ή μια ανοιχτή τηλεόραση είναι οκ?
Τώρα θυμήθηκες να τα ρωτήσεις αυτά;
Τι θα απογίνει ο παπαγάλος εάν υπάρχει πρόβλημα;
 
Τώρα θυμήθηκες να τα ρωτήσεις αυτά;
δηλαδή εάν κάποιος δεν ρωτήσει, πριν πάρει τον παπαγάλο, πότε θα ρωτήσει;

Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο πήρα African gray. Και είναι απίστευτος
καλώς τον δέχτηκες! Περιμένουμε να μας τον παρουσιάσεις!
 
Όπως ακριβώς το είπες. ΠΡΙΝ.
Όχι αφού τον "παραγγείλει".
Αν θες δες τις ημερομηνίες που γράφτηκε το κάθε μύνημα και θα καταλάβεις. Δε χρειάζεται να συνεχιστεί αυτο
 
Την καλησπέρα μου! Ορθά αποφάσισες να στραφείς σε αγορά ενός αφρικανικού γκρίζου παπαγάλου! Δεν θα το μετανιώσεις! Έκανες την καλύτερη επιλογή! Μπράβο! Καλή σας αρχή εύχομαι! 🙂
 
Back
Top