Γενικά Απορίες σχετικές με παπαγαλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stefy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stefy

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαρ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Καρπενήσι
Καλησπέρα! Χθες μου κάνανε δώρο τα παραπάνω παπαγαλάκια. Θα ήθελα να κάνω τις ακόλουθες ερωτήσεις:
1) Πως γίνεται ο διαχωρισμός του αρσενικού από το θηλυκό?
2) Ποια είναι η διατροφή τους;
3) Ποιά εποχή ζευγαρώνουν;
4) Τι είδους είναι τα παραπάνω;
5) Πόσο κοστίζουν σε περίπτωση που θέλω να αγοράσω άλλα 2?
 

Συνημμένα

  • panos003.webp
    panos003.webp
    7,3 KB · Προβολές: 69
ελπιζω να μην ρωτας την τιμη τους για να εκτιμησεις το δωρο που σου εκαναν ε; (αστειευομαι, μην απαντησεις καν στο μηνυμα μου)
 
Nα χαίρεσαι τα πουλάκια σου. :)

Πως γίνεται ο διαχωρισμός του αρσενικού από το θηλυκό?

Υπάρχουν κάποια πράγματα, τα οποία πιθανόν να δηλώνουν το φύλο του κάθε πουλιού, αυτά είναι:

-το αρσενικό κάθεται στις πατήθρες σε πιο όρθια στάση, σε αντίθεση με το θηλυκό που είναι πιο χαμηλωμένο.
-το αρσενικό ταϊζει το θηλυκό.
-η απόσταση των οστών της λεκάνης. Στα θηλυκά είναι πιο ανοιχτά εν συγκρίσει με το αρσενικό που είναι πιο κλειστά.
-το θηλυκό δαγκώνει πιο δυνατά, σε σχέση με το αρσενικό.

Βέβαια, και ο πιο πεπειραμένος μπορεί να κάνει λάθος βάσει των παραπάνω στοιχείων. Τα Lovebirds, αν και του ίδιου φύλου, μπορεί να συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι. Γι' αυτό η πιο αξιόπιστη μέθοδος για να μάθεις το φύλο είναι το dna test.

Κάποιες σχετικές συζητήσεις:
https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/

Ποια είναι η διατροφή τους;

Μπορούν να καταναλώσουν: σπόρους, pellets, αυγο ή αυγοτροφή, φρούτα και λαχανικά. Κι απαραιτήτως πρέπει να βρίσκεται στο κλουβί τους ένα σουπιοκόκαλο ή ένα mineral block.

Υπάρχουν κι απαγορευμένα τρόφιμα, που πρέπει να αποφεύγουμε, όπως: αβοκάντο, μαϊντανό, σοκολάτα, αλμυρές τροφές, οινοπνευματώδη ποτά, καφές κλπ.

Ποιά εποχή ζευγαρώνουν;

Tα Lovebirds αναπαράγονται όλο το χρόνο, αλλά καλό είναι να αποφεύγουμε την αναπαραγωγή τους καλοκαιρινούς μήνες γιατί η ζέστη εγκυμονεί κινδύνους, μπορεί να αφυδατωθούν οι νεοσσοί ή να πάθουν θερμοπληξία κλπ.

Τι είδους είναι τα παραπάνω;

Είναι fischer's Lovebirds.

Πόσο κοστίζουν σε περίπτωση που θέλω να αγοράσω άλλα 2?

Η τιμή τους κυμαίνεται από 30 Ε μέχρι 50 Ε... στο περίπου.
 
Back
Top