Γενικά Απο ποια ηλικία πουλάνε τα μωρά ζακό;

Γιώργος -

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαϊ 2009
Μηνύματα
146
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα. Θα είθελα να σας ρωτίσω απο τη ηλικία πουλάνε τα μωρά ζακό. Γιατί ρώτισε ενας γνωστός μου στο πετ σοπ και του είπανε οτι πουλάνε μωρά για να τα τα'ί'σεις στο χέρι 490 ευρώ και μου φαίνεται παρα πολύ φτηνό, αλλα του είπαν οτι έχουν μεγάλο ποσοστο θανάτου. Δηλαδή απο τι ηλικία και μετά πρέπει να τα πουλάς για μην διατρέχουν κανένα κίνδυνο;
 
νομίζω οτι το θέμα σου είναι σε λάθος κατηγορία αν μιλάμε για τους παπαγάλους ζακο ή αλλιώς αφρικανικούς γκρίζους
επι του θέματος, η τιμή μου φαίνεται πολύ χαμηλήκαι αν δεν έχεις πείρα μπορεί να τα δώσεις και τσάμπα τα χρήματα γιατι τα πουλιά νεοσοί είναι ΠΟΛΥ ευαίσθητα
edit: γράφαμε μαζί 😛
 
Δεν υπάρχει κάποιο δεδομένο στις ηλικίες.. Δηλαδή μετα x ηλικία να πωλήται;
 
ειναι αναλογα τον εκτροφεα. Για οαραδειγμα καποιοι εκτροφεις τα πουλανε λιγο πριν σταματησουν τεελίως την κρεμα... Ετσι ωστε να κάνεις κι εσυ καποια ταισμτα και να σε μαθει καλυτερα ο παπαγάλος.. Εινια πολυ επικινδυνο αμα δε ξερεις...
 
ποια ειναι η εμπειρια σου; Και ποαι η οικονομικη σου κατασταση; Για να διατυπώσω καλυτερα την ερωτηση..Αν χασεις τον παπαγάλο.. Πέρα απο το ψυχολογικό κομμάτι.. Θα τα κλαις τα λεφτα;Εγω θα σε συμβουλευα να μην προβεις σε βιαστηκες κινησεις λόγω του ενθουσιασμου σου και της χαμηλης τιμης...
 
αφου κοψει την κρεμα και τρωει τελως μονος του... Και με συχνες επισκεψεις για τσεκ απ ειδικα στην αρχη οσο ειναι μωρο στον πτηνιατρο!
 
Σε καμία τον περιπτόσεων δεν βίαζομαι πάντα πριν κάνω κάτι το ψάχνω...Απο οικονομική κατάσταση... Δεν τα πετάω και απο το μπαλκόνι τα λεφτά, αμα τα χάσω τα έχασα... Εμπειρία καμία μόνο οτι έχω ψάξει απο το σίτε και γενικά στο ιντερνετ. Πρέπει να φύγω τώρα θα τα πούμε πιο μετά...
 
Όπως θα δεις σε σχετικά θέματα στο φόρουμ, έχουν πράγματι υψηλό ποσοστό θνησιμότητας οι νεοσσοί. Μετά τους 5-6 μήνες έχουν απογαλακτισθεί, τρώνε μόνα τους και είναι πιό εύκολη η προσαρμογή - συγκατοίκηση. Καλό είναι να προγραμματίσεις σύντομα μια επίσκεψη σε γιατρό για εξετάσεις. Στη φωτογραφία στο #7 είναι ένα κουκλάκι του είδους!
 
Αυτα τα πουλια ειναι δεσμευση ζωης διοτι ζουνε σχεδον "για παντα". Εισαι σε ηλικια που να μπορεις να παρεις μια τετοια αποφαση κι αν οχι το εχεις συζητησει με την υπολοιπη οικογενεια σου την οποια θα χρειαστεις για να σε βοηθησει σε καποιες στιγμες; Θα συμφωνησω παντως για τελειως απογαλακτισμενο μωρο. Δεν χρειαζεται να τα κανουμε πειραματοζωα για να μαθουμε τη δουλεια που υποχρεουνται να κανουν οι ευσυνειδητοι εκτροφεις πριν δωσουν τα πουλια τους. 😉

Eγω παλι δεν πιστευω οτι πουλανε μωρα African Greys σε τετοιες τιμες. Η λαθος θα καταλαβε ο φιλος σου η κατι αλλο συμβαινει.😎
 
Φίλε Ανέστη,το έχω συζυτήσει το θέμα με όλη την οικογενεία μου και είναι όλοι σύμφωνοι, το μόνο πρόβλημα με το ζακό ειναι οτι θα μας θάψει όλους 😛 Έμείνα με το στώμα ανοιχτό οταν μου είπε τιμή και πήρα να ρωτήσω και εγω ο ίδιος και μου είπανε την τιμή αυτή... Και το θέμα ειναι οτι ειναι αλυσίδα καταστημάτων και δεν είναι κάποιος εκτροφέας για να μην έχει κόστος. Πραγματικά περίεργο!
 
καλημερα σε ολους το εχω ξανα αναφερει αυτο τα ζακο δινονται σιυνηθως μετα τον 4 μηνα οπου θα εχουν αρχισει να τρωνε μονα τους ή αλλιωσ 3 μηνα με ενα ταισμα την ημερα κανενας σοβαρος εκτροφεας δεν δινει πιο μικρα πουλια για καπιον που δεν εχει εμπειρια στο ταισμα με κρεμα ειναι λιγο δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο απαιτει αρκετο χρονο και υπομονη. αν παρεις τετοιο πουλι θα σου πω αναλυτικα πως και καθε ποτε το ταιζεις με κρεμα τι κρεμα και τι βιταμινες θα παρεις. Πραγματικα τα μωρα εχουν υψηλα ποσοστα θνησιμοτητας εξαιτιας του χαμηλου ανοσοποιητικου για αυτο και τα περισοτερα τα κραταμε φυλαγμενα σε πετσετες και θερμοκρασια δωματιου στουσ 30 βαθμους. Ο μικροσ στην φωτο μου μοιαζει γυρω στουσ 4 μηνες περιπου. σε οτι αφορα το θεμα του δαχτιλιδιου μπορεις να βαλεις και κλειστο σε μεγαλο πουλι με οτι ηλικια θες αυτο το ειδα σημερα στο κεντρο της Αθήνας δαχτιλιδι Βουλγαρικο δουλεμενο απο κοσμηματοπολη... σε πουλι πανω απο 8 μηνες το πουλαγε για 4 -5 μηνων το μονο σιγουρο ειναι τα ματια του πουλιου οσο πιο σκουρα ειναι τοσο πιο μικρο ειναι και αν ειναι κιτρινο σκουρο τοτε ειναι πανω απο 3 ετων. τα χρηματα 450 ειναι καλη τιμη αν ειναι δικη του εκτροφη. Ή εισαγωγη αν ειναι απο τουρκια ειναι λογικη τιμη πες μας αν μπορεις τι γραφει το δαχτιλιδι


οτι αλλο εχεις απορια και μπορουμε πολυ ευχαριστως να σε βοηθησουμε.
 
δεν υπαρχει κανενας λογος να παρει καποιος ενα νεοσο που τρωει
ακομα κρεμα.. Μ αυτο τον τροπο κανετε πιο πλουσιους τους εκτροφεις η τους εμπορους απαλλασοντας τους απο το ρισκο..
καλο ειναι να παρουμε το πουλακι οταν εχει αρχισει πια να τρωει μονο του
δεν προκειται να δεθει περισοτερ η λιγοτερο μαζι μας αν εμεις το ταιζουμε με κρεμα και οχι ο εκτροφεας.. Το θεμα ειναι ναναι ταισμενο στο χερι και να νομιζει τους ανθρωπους για το κοπαδι του.. Απο κει και μετα ολα ειναι ευκολα
 
Back
Top