Γενικά Απόκτηση gouldian και zebra finches

Καλημέρα και από μένα. Θέλω απλά να προσθέσω την προσωπική μου άποψη ότι η εξωτερική εκτροφή δεν είναι τόσο μπαμπούλας και δε χρειάζεται έξτρα θέρμανση αν τα πουλάκια εινα προστατευμένα από ρεύματα του αέρα. Διατηρώ Java sparrows εδώ και τρία χρόνια, τα οποία προήλθαν από εξωτερική εκτροφή. Επίσης τον τελευταίο μήνα έχω στην κατοχή μου ένα ζευγάρι Star finches. Μίλησα με την Πωλίνα από την οποία τα πήρα και την ενημέρωσα πως θα τα έχω έξω και μου είπε πως είναι μια χαρα, αν είναι προστατευμένα. Τους παρέχω την ίδια φροντίδα με τα Java και δε δείχνουν να έχουν επιρρεαστει στο παραμικρό μέχρι στιγμής, ίσα ίσα δείχνουν πως θέλουν να ζευγαρώσουν.
Έχω επίσης διαβάσει σε site στην Αγγλία που ασχολούνται με τα εξωτικά, πως πολλοί είναι αυτοί που τα έχουν σε εξωτερικά aviaries, δίνοντας τους την επιλογή να μπουν σε ένα στεγασμένο χώρο όταν έχει πολύ κρύο ή βροχη. Και μιλάμε για κρύο και χειμώνα Αγγλίας, που ξεκινάει από Οκτώβρη.
Επαναλαμβάνω και πάλι πως αυτό είναι η προσωπική μου άποψη και οι προσωπικές μου παρατηρήσεις βάση της δίκης μου εμπειρίας.
 
Επίτρεψέ μου να συμπληρώσω @Kostaskar ότι οι περισσότεροι που έχουν εσωτερικές εκτροφές είναι επειδή θέλουν να ζευγαρώνουν τα παραδείσια και να παίρνουν άμεσα πουλάκια, λόγω του ότι τα περισσότερα από αυτά ζευγαρώνουν καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς. Χαίρομαι που μεγαλώνει η παρέα των εξωτικών, να μην αισθανόμαστε τόσο μονοι μας όσοι έχουμε λίγο μεγαλύτερη αδυναμία σε αυτά τα υπέροχα πουλια.
 
Έχω μια ακόμα απορία τελικά 😁.
Γίνεται να τα έχω στο δωμάτιό μου αντί για εξωτερικό χώρο; Οι μόνες ώρες που βρίσκομαι εκεί είναι για ύπνο. Θέλω να πω δηλαδή αν θα ενοχλούνται από την παρουσία μου καθώς και αν παράγουν την πούδρα που παράγουν τα κοκατιλ
 
Πούδρα όχι, δεν παράγουν ή τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τετοιο. Φυσικά και μπορείς να τα κρατήσεις στο δωμάτιο σου, αρκεί βέβαια να λάβεις υπόψιν σου ότι δε θα ακολουθούν τη φυσική ροη της ημέρας και δε θα έχουν τον ήλιο να λιάζονται, πράξη που απολαμβάνουν πολύ. Από την παρουσία σου δεν ενοχλούνται, αν δεν κανείς απότομες κινήσεις μπροστά στο κλουβί τους και φυσικά δεν υπάρχουν αρωματικά χώρου και λοιπές πιθανές καταστάσεις που επιβαρύνουν την ατμοσφαιρα του δωματίου.
Δεν είναι αποτρεπτικοί οι λόγοι φυσικά, απλά τους αναφέρω. Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι πως τα Java ξυπνάνε από τα αξημέρωτα, πριν από τα καναρινια, και το καταλαβα επειδή τα ακούω να κελαηδάνε μόλις αρχίζει να χαράζει. Επισης λατρεύουν το νερό, όλα τα είδη. Θα μπορούσαν να κάνουν μπάνιο όλη μέρα αν είχαν τη δυνατότητα.
 
Μπορείς να το κάνεις αυτό Κώστα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξεις το πρωινό πρωινό μιπ μιπ και το τραγούδι των zebra 😛 τα gouldian σε αντίθεση ήσυχα πουλιά είναι.
 
Πούδρα όχι, δεν παράγουν ή τουλάχιστον δεν έχω παρατηρήσει κάτι τετοιο. Φυσικά και μπορείς να τα κρατήσεις στο δωμάτιο σου, αρκεί βέβαια να λάβεις υπόψιν σου ότι δε θα ακολουθούν τη φυσική ροη της ημέρας και δε θα έχουν τον ήλιο να λιάζονται, πράξη που απολαμβάνουν πολύ. Από την παρουσία σου δεν ενοχλούνται, αν δεν κανείς απότομες κινήσεις μπροστά στο κλουβί τους και φυσικά δεν υπάρχουν αρωματικά χώρου και λοιπές πιθανές καταστάσεις που επιβαρύνουν την ατμοσφαιρα του δωματίου.
Δεν είναι αποτρεπτικοί οι λόγοι φυσικά, απλά τους αναφέρω. Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι πως τα Java ξυπνάνε από τα αξημέρωτα, πριν από τα καναρινια, και το καταλαβα επειδή τα ακούω να κελαηδάνε μόλις αρχίζει να χαράζει. Επισης λατρεύουν το νερό, όλα τα είδη. Θα μπορούσαν να κάνουν μπάνιο όλη μέρα αν είχαν τη δυνατότητα.
Όσον αφορά την πούδρα, επί 4 χρόνια έχω τα κοκατιλ στο δωμάτιό μου χωρίς κάποιο πρόβλημα. Επίσης, έχει γίνει εκπαίδευση στους γονείς και την αδερφή μου να χρησιμοποιούν αρώματα στον κάτω όροφο και να κλείνουν την πόρτα του δωματίου όταν μαγειρεύουν.
Μπορείς να το κάνεις αυτό Κώστα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξεις το πρωινό πρωινό μιπ μιπ και το τραγούδι των zebra 😛 τα gouldian σε αντίθεση ήσυχα πουλιά είναι.
Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα μετά από τέσσερα χρόνια ύπνου με κοκατιλ στο ίδιο δωμάτιο 😊.
[automerge]1577525990[/automerge]
@Elenie Σε ενημερώνω από τώρα ότι θέλω να μπω στην λίστα αναμονής για έναν απόγονο από τα star finches που έχεις 🙂.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elenie Σε ενημερώνω από τώρα ότι θέλω να μπω στην λίστα αναμονής για έναν απόγονο από τα star finches που έχεις 🙂.

Πολύ ευχαρίστως να σου δώσω. Είναι πολύ καλό να διευρύνεται ο κύκλος. Αρκεί να πάνε όλα καλά μιας και το αρσενικό είνα λίγο μεγάλο σε ηλικία. Δεν γνώριζα ακριβως ποσό όταν τον πήρα, αργότερα το επιβεβαίωσα. 🙁 Βέβαια τον βλέπω που χορεύει συνέχεια στο θηλυκό, αλλά έχει κρύο ακόμα για να τους βάλω φωλιά. Την ανοιξη.
 
Κωστα, θα πρεπει να ρωτησεις τον ανθρωπο απο τον οποιο παιρνεις τα πουλακια σε τι συνθηκες τα ειχε.
Αν τα πουλια ειναι εσωτερικης εκτροφης ή αν τα πουλια σου έρχονται απο Κρητη και εσυ εισαι στο Νευροκοπι το "ασ'τα εξω δεν παθαινουν τιποτα" δεν μπορει να εφαρμοστει.
 
Κωστα, θα πρεπει να ρωτησεις τον ανθρωπο απο τον οποιο παιρνεις τα πουλακια σε τι συνθηκες τα ειχε.
Αν τα πουλια ειναι εσωτερικης εκτροφης ή αν τα πουλια σου έρχονται απο Κρητη και εσυ εισαι στο Νευροκοπι το "ασ'τα εξω δεν παθαινουν τιποτα" δεν μπορει να εφαρμοστει.
Τα πουλιά είναι εσωτερικής εκτροφής. Σίγουρα η αλλαγή σε εξωτερικό χώρο χωρίς την παρουσία θερμαντικής πηγής θα είναι μεγάλο σοκ για αυτά που ίσως και να αποβεί μοιραίο
 
Ετσι ακριβως,τα πουλια εχουν "στρώσει" πτερωμα σε συγκεκριμένες συνθηκες και εχει γινει αλλου τυπου διατροφική προετοιμασία.
Θα στρεσαριστουν και κατα την μεταφορα, δεν θέλει πολυ να γινει η στραβη.
 
Το πρώτο που θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν είναι, ποιά θεωρείτε ως ποιοτική τροφή αλλά όχι πανάκριβη για αυτά (θα μου δώσει τροφή από την δική του ο τωρινός ιδιοκτήτης τους μέχρι να κάνω την αλλαγή στο μείγμα τροφής που θα αγοράσω), καθώς και να μου προτείνετε επιπλέον τροφές που θα συμπληρώνουν την διατροφή τους.
Καλημέρα και χρόνια πολλά, μια οικονομική επιλογή, όχι με τεράστια διαφορά όμως με τα σακουλάκια του κιλού που συνήθως υπαρχουν είναι της Vadigran το τετράκιλο το οποίο είναι στα 12,5€, πέρα από αυτή τα 20κιλα είναι πολύ πιο οικονομικά, αλλά όπως κι εγώ, θα έχεις λίγα πουλιά..
Απο κει και πέρα έχω ξεχωρίσει καποια μείγματα πιο διαφορετικά όπως της Rio, της Lolo pets και της Witte Molen και από τα πιο κλασσικά της Versele-laga και της Manitoba. Όλα αυτά τα χρησιμοποιώ εκτός μόνο από της Witte Molen που δεν έχει τύχει ακόμα. Κάνοντας μείγμα των παραπάνω τροφών, κατεβάζω το κόστος των πιο ακριβών, ενώ προσφέρω διαφορετικούς σπόρους ή πρόσθετα που περιέχει κάποια χωρίς να τα αποκλείω από τη διατροφή των πουλιών..
Τώρα επειδή δεν θυμάμαι αν στο είπε κάποιος το τσόφλι του αυγού, σωστά επεξεργασμένο είναι από τα πιο must πρόσθετα που πρέπει να προσφέρεις..
Όσον αφορά τον χώρο στέγασης τους, μπορώ να τα έχω σε εξωτερικό χώρο με την χρήση κεραμικών λαμπτήρων θέρμανσης οι οποίοι δεν εκπέμπουν φως;
Ποιά είναι η γνώμη σας για την εξωτερική στέγαση τους με την βοήθεια θέρμανσης;
Τα πουλιά είναι εσωτερικής εκτροφής. Σίγουρα η αλλαγή σε εξωτερικό χώρο χωρίς την παρουσία θερμαντικής πηγής θα είναι μεγάλο σοκ για αυτά που ίσως και να αποβεί μοιραίο
Εφόσον είναι εσωτερικής εκτροφής εγώ το θεωρώ ρίσκο να τα βγάλεις έξω ακόμα και με θέρμανση, τουλάχιστον μέχρι να ζεστάνει αρκετά ο καιρός, για να μην σου πω μέχρι να περάσουν πτερόροια. Από κει και πέρα μπορείς να τα έχεις έξω και χωρίς θέρμανση από του χρόνου..
Δυστυχώς τα άτομα που ασχολούνται με παραδείσια και εξωτικά πτηνά είναι αρκετά λιγότερα σε σχέση με αυτά που ασχολούνται με καναρίνια και ιθαγενή. Έτσι το πλήθος πληροφοριών για αυτά και οι συμμετοχές σε συζητήσεις είναι σίγουρα λιγότερες. Σαν να μην έφτανε αυτό, έχω διαπιστώσει ότι άτομα (όχι όλοι) που είναι γνώστες πάνω σε αυτά τα πουλιά δεν συμμετέχουν σε συζητήσεις (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο φόρουμ). Εγώ μπορώ να το εξηγήσω μόνο ως ανταγωνισμό για επικράτηση στην αγορά. Πείτε μου κι εσείς την γνώμη σας.
Εγώ δεν το έχω νιώσει αυτό, απλώς είμαστε λίγοι όσοι ασχολούμαστε με τα εξωτικά, ότι θα υπάρχουν και μυστικοπαθείς, θα υπάρχουν μάλλον... Πιστεύω όσοι μπορούν και θέλουν να σου απαντήσουν εδώ, θα το κάνουν...
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά, μια οικονομική επιλογή, όχι με τεράστια διαφορά όμως με τα σακουλάκια του κιλού που συνήθως υπαρχουν είναι της Vadigran το τετράκιλο το οποίο είναι στα 12,5€, πέρα από αυτή τα 20κιλα είναι πολύ πιο οικονομικά, αλλά όπως κι εγώ, θα έχεις λίγα πουλιά..
Απο κει και πέρα έχω ξεχωρίσει καποια μείγματα πιο διαφορετικά όπως της Rio, της Lolo pets και της Witte Molen και από τα πιο κλασσικά της Versele-laga και της Manitoba. Όλα αυτά τα χρησιμοποιώ εκτός μόνο από της Witte Molen που δεν έχει τύχει ακόμα. Κάνοντας μείγμα των παραπάνω τροφών, κατεβάζω το κόστος των πιο ακριβών, ενώ προσφέρω διαφορετικούς σπόρους ή πρόσθετα που περιέχει κάποια χωρίς να τα αποκλείω από τη διατροφή των πουλιών..
Τώρα επειδή δεν θυμάμαι αν στο είπε κάποιος το τσόφλι του αυγού, σωστά επεξεργασμένο είναι από τα πιο must πρόσθετα που πρέπει να προσφέρεις..



Εφόσον είναι εσωτερικής εκτροφής εγώ το θεωρώ ρίσκο να τα βγάλεις έξω ακόμα και με θέρμανση, τουλάχιστον μέχρι να ζεστάνει αρκετά ο καιρός, για να μην σου πω μέχρι να περάσουν πτερόροια. Από κει και πέρα μπορείς να τα έχεις έξω και χωρίς θέρμανση από του χρόνου..

Εγώ δεν το έχω νιώσει αυτό, απλώς είμαστε λίγοι όσοι ασχολούμαστε με τα εξωτικά, ότι θα υπάρχουν και μυστικοπαθείς, θα υπάρχουν μάλλον... Πιστεύω όσοι μπορούν και θέλουν να σου απαντήσουν εδώ, θα το κάνουν...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Χρόνια πολλά επίσης!
 
Back
Top