Αγορά Απόκτηση parrotlet

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos81

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους!

Με λένε Νίκο, από Αθήνα. Εδώ και καιρό "ονειρεύομαι" την απόκτηση ενός παροτλετ, όμως πέρα από κάτι αγγελίες που δε μου γεμίζουν και πολύ το μάτι, δεν έχω βρει κάποιον που να έχει αυτόν τον καιρό κάποιο παροτλετ προς πώληση... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ
 
Καλημερα και καλως ηρθες!
Σιγουρα οι ειδικοι στα παρροτλετ ειναι @Sissy @Eleni pepper @ErnestoTheParrotlet @Myra :D
Μπορουν να σου συστησουν τους εκτροφεις τους (βεβαια οι 3 τα εχουν παρει απο τον ιδιο εκτροφεα) και γενικα να επεκτεινεις την ερευνα σου.
Πολυ πιθανο να μην υπαρχουν μικρα αυτο τον καιρο γιατι ηταν καλοκαιρι, σιγα σιγα θα υπαρχουν παλι μικρα διαθεσιμα.
Πριν ομως την αποκτηση του φτερωτου σου φιλου ειναι καλο να διαβασεις για την σωστη διαβιωση του ωστε να εισαι απολυτα ετοιμος οταν ερθει σπιτι.
Διαβασε τον οδηγο φροντιδας παπαγαλων , την σωστη διατροφη και επιλογη θεσης του κλουβιου στο σπιτι για ενα υγιες πτηνο.
Οτι αλλη απορια εχεις εννοειται και θα την συζητησουμε :)
 
Καλημερα καλε μου φιλε.. Καλως μας ηρθες κ ευχομαι να μαθεις οσα πιο πολλα μπορεις απο το φορουμ μας.. Εγω ετσι ξεκινησα διαβαζοντας μαθαινοντας κ τωρααα τσουππ εχω το παροτλετακι μου τον πεπερ .. Ειναι αξιολατρευτα θα σου κλεψουν την καρδια να εισαι σιγουρος. Αλλα πρωτον.. Να κοιταξεις απο εκτροφεα κυριως αν θες εχουμε πολλους εδω να ριξεις μια ματια https://community.petbirds.gr/threads/Εκτροφείς-Παπαγάλων-Μέλη-του-petbirds.24825/
Βασικα θα πρεπει να περιμενεις λιγακι αν θες να παρεις ημερο νινι ειναι λιγο νωρις νομιζω οπως ειπε κ η @ilie mp ... Θα σε ξετρελανει θα σου αλλαξει τη ζωη ειναι υπεροχα πλασματακια https://community.petbirds.gr/threads/parrotlet-οι-παπαγάλοι-μινιατούρα.7478/... Και μην ξεχνας διαβασε κ μαθε οσα πιο πολλα μπορεις ..😛
 
Καλώς ήρθες Νίκο! Ωραία η επιλογή σου, διάβασε κι ενημερώσου γι αυτά τα μικρά αλλά με απαιτήσεις πουλάκια.
Ο Νίκος Μπαλιαλιός είναι ο εκτροφέας που αγοράζω τα δικά μου (επίσης και των @ErnestoTheParrotlet @Myra )
 
Ενας αλλος καλος εκτροφεας ειναι ο @kouklakis αλλα επειδη εκτρεφει lovebirds κατα κυριο λογο δεν ξερω ποτε θα εχει παλι μικρα.
Αν μπει θα σου πει κι εκεινος :)
@Nikos81 Κ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ @kouklakis ΕΧΩ παρει το πεπερακι μου κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη
 
Συγνώμη για το ύφος μου αλλά κάπου είδα parrotlet προς πώληση με 150 ευρώ... Μα καλά είμαστε σοβαροί; Πουλάκια δίνετε ρε μάγκες.Ήμαρτον παντού εκμετάλλευση...
 
Παίδες μην τρελενεστε υπάρχουν και πουλάκια μεταλλαξεις πολύ ακριβότερα αξίας 500€+
Πιστευω ομως οτι ο φιλος πιο πανω δεν εννοει καποια μεταλλαξη αλλα τον κλασσικο τυπο.
Οπως και να εχει ο καθε εκτροφεας εχει τις δικες του τιμες για τον α ή β λογο.
Αν δεν μας κανει απλα τον προσπερναμε :)
 
Συγνώμη για το ύφος μου αλλά κάπου είδα parrotlet προς πώληση με 150 ευρώ... Μα καλά είμαστε σοβαροί; Πουλάκια δίνετε ρε μάγκες.Ήμαρτον παντού εκμετάλλευση...
Κοίτα Νίκο (για να :Dεξηγούμεθα) εγώ σε αυτή την τιμή έχω αγοράσει το καθένα από τα δικά μου...
 
Νίκο καλώς ήρθες και με το καλό να αποκτήσεις το παπαγαλάκι που θες!

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά κάπου είδα parrotlet προς πώληση με 150 ευρώ... Μα καλά είμαστε σοβαροί; Πουλάκια δίνετε ρε μάγκες.Ήμαρτον παντού εκμετάλλευση...
Νίκο ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας δίνει τα πουλάκια που εκτρέφει στην τιμή που ο ίδιος θεωρεί. Αν για σένα είναι υψηλή η τιμή και έχεις πιο χαμηλό προυπολογισμό, τότε θα κινηθείς σε άλλο εκτροφέα! 😉
 
Ναι βρε παιδια το καταλαβαινω, αλλα τι γινετε αν οι εκτροφεις ειναι 2-3 κι εχουν ιδιες τιμες; Μετα μας σπρωχνουν στον μπαρμπα απο του Φιλοπαππου η στα αθλια pet shop... Τεσπα απογοητευτικα αλλα δε το βαζω κατω...
 
αλλα τι γινετε αν οι εκτροφεις ειναι 2-3 κι εχουν ιδιες τιμες;
Δεν είναι 2 - 3 και δεν έχουν τις ίδιες τιμές. Μην αγχώνεσαι και μην απογοητεύεσαι! Είναι πολλοί και οι τιμές ποικίλλουν! Μάθε πρώτα για την ράτσα, τι φροντίδα χρειάζονται, τι ανάγκες έχουν, υπολόγισε τα έξοδα που θα έχει ένα παροτλετάκι, ψάξε και για εκτροφείς και όλα θα πάνε καλά. Βήμα - βήμα! Μην αγχώνεσαι!
 
Μην τρελαίνεσαι και κυρίως μην απογοητεύσαι. Τα πάρροτλετ τα'ι'σμένα στο χέρι σε πράσινο ή μπλε χρώμα παίζουν από 120 εώς 150 ευρώ στους περισσότερους σοβαρούς εκτροφείς. Το θέμα είναι να βρεις ποιος είναι σοβαρός εκτροφέας και ποιος όχι και ποιος υπεκοστολογεί την δουλειά του.Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις μόνο αξιολογώντας από κοντά τη δουλειά του εκτροφέα που σε ενδιαφέρει. Επίσης αν θέλεις να ρίξεις το κόστος αρκετά μπορείς να πάρεις ένα πουλάκι τριών μηνών τα'ι'σμένο από τους γονείς του, το οποίο σ' αυτή την ηλικία θα είναι πλήρως ανεξάρτητο, και θα μπορείς με επιμονή και υπομονή να το εξημερώσεις καθώς δεν θα είναι τελείως αγρίμι. Και σίγουρα θα ικανοποιηθείς διπλά από τους καρπούς αυτής της προσπάθειας.
 
Με οσους εκτροφεις που ειχα μιλησει τοσο τα ειχαν 70 με 80 ευρω (σχεδον ολοι).
Σιγα σιγα θα πεσουν οι τιμες και στα παρροτλετ γιατι αρχισαν να γινονται πιο δημοφιλη :)
Επισης δεν συμφωνω οτι καποιο; Που τα δινει 70-80 ευρω ειναι κακος εκτροφεας!
 
Back
Top