Αγορά Απόκτηση parrotlet

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οι τιμες δεν πεφτουν επειδη γινονται πιο δημοφιλη.
Μεταβαλλονται βασει ζητησης κ διαθεσης.
Μικρη ζητηση μικρη διαθεση - σχετικα υψηλη τιμη.
Μικρη ζητηση μεγαλη διαθεση - χαμηλη τιμη.
Μεγαλη ζητηση μικρη διαθεση - υψηλη τιμη.
Μεγαλη ζητηση μεγαλη διαθεση - σχετικα χαμηλη τιμη.

Μετα εχει να κανει και με τις απαιτησεις. Οσο πιο ημερο, μεταλλαξη, ρατσα κτλ πιο υψηλη τιμη.
Αγριο, αναπαραγωγες κατα λαθος και σκοπος το γρηγορο χρημα οδηγουν σε χαμηλες τιμες ή ευκαιριες και καλα.

Τα παροτλετ περαν του οτο αρχισαν οπως λες να γινονται πιο δημοφιλη (επειδη κυκλοφορησαν λιγο περισσοτερο) αρχισαν να τα πωλουν ατομα πχ σαν κ μενα που ε αφου εχω ενα ζευγαρι ας γεννοβολαει καξ ηα τα πουλαω εγω 40 ευρω.

Παντα να στοχευετε στο καλυτερο δυνατο σε σχεση τιμης ποιοτητας.
Τι να το κανω να παρω ενα πουλακι 10 ευρω και να ειναι αγριο μεχρι αηδιας ή αρρωστιαρικο.
Ψυχικο θα κανω απλα επειδη το σωζω, ομως απο κει που το πηρα αλλα 50 θα εχουν ασχημη αντιμετωπιση.
Καλυτερα να δωσω 20 και να ειναι αυτο που θελω, παρα 10 και να στεναχωριεμαι γιατι κανεις δε με συμβουλευσε.

Ξερω μαλλον ειμαι εκτος :D
 
Οι τιμες δεν πεφτουν επειδη γινονται πιο δημοφιλη.
Μεταβαλλονται βασει ζητησης κ διαθεσης.
Μικρη ζητηση μικρη διαθεση - σχετικα υψηλη τιμη.
Μικρη ζητηση μεγαλη διαθεση - χαμηλη τιμη.
Μεγαλη ζητηση μικρη διαθεση - υψηλη τιμη.
Μεγαλη ζητηση μεγαλη διαθεση - σχετικα χαμηλη τιμη.

Μετα εχει να κανει και με τις απαιτησεις. Οσο πιο ημερο, μεταλλαξη, ρατσα κτλ πιο υψηλη τιμη.
Αγριο, αναπαραγωγες κατα λαθος και σκοπος το γρηγορο χρημα οδηγουν σε χαμηλες τιμες ή ευκαιριες και καλα.

Τα παροτλετ περαν του οτο αρχισαν οπως λες να γινονται πιο δημοφιλη (επειδη κυκλοφορησαν λιγο περισσοτερο) αρχισαν να τα πωλουν ατομα πχ σαν κ μενα που ε αφου εχω ενα ζευγαρι ας γεννοβολαει καξ ηα τα πουλαω εγω 40 ευρω.

Παντα να στοχευετε στο καλυτερο δυνατο σε σχεση τιμης ποιοτητας.
Τι να το κανω να παρω ενα πουλακι 10 ευρω και να ειναι αγριο μεχρι αηδιας ή αρρωστιαρικο.
Ψυχικο θα κανω απλα επειδη το σωζω, ομως απο κει που το πηρα αλλα 50 θα εχουν ασχημη αντιμετωπιση.
Καλυτερα να δωσω 20 και να ειναι αυτο που θελω, παρα 10 και να στεναχωριεμαι γιατι κανεις δε με συμβουλευσε.

Ξερω μαλλον ειμαι εκτος :D
Σωστα απλα δν σημαινει παντα οτι οταν χρυσοπληρωνεις κατι ειναι το καλυτερο κ οταν ειναι πιο οικονομικο ειναι με καποιο προβλημα το πουλακι μην βαζουμε ταμπελες... Ολα παιζουν κ ετσι κ αλλιως.. Ποτε δν ξερεις. Δν σημαινει οτι εγω που υο πληρωσα πιο οικονομικα οτι κατι εχει. Μια χαρα ειναι καλυτερο δν γινοταν:D
 
Οι τιμες δεν πεφτουν επειδη γινονται πιο δημοφιλη.
Μεταβαλλονται βασει ζητησης κ διαθεσης.
Μικρη ζητηση μικρη διαθεση - σχετικα υψηλη τιμη.
Μικρη ζητηση μεγαλη διαθεση - χαμηλη τιμη.
Μεγαλη ζητηση μικρη διαθεση - υψηλη τιμη.
Μεγαλη ζητηση μεγαλη διαθεση - σχετικα χαμηλη τιμη.

Μετα εχει να κανει και με τις απαιτησεις. Οσο πιο ημερο, μεταλλαξη, ρατσα κτλ πιο υψηλη τιμη.
Αγριο, αναπαραγωγες κατα λαθος και σκοπος το γρηγορο χρημα οδηγουν σε χαμηλες τιμες ή ευκαιριες και καλα.

Τα παροτλετ περαν του οτο αρχισαν οπως λες να γινονται πιο δημοφιλη (επειδη κυκλοφορησαν λιγο περισσοτερο) αρχισαν να τα πωλουν ατομα πχ σαν κ μενα που ε αφου εχω ενα ζευγαρι ας γεννοβολαει καξ ηα τα πουλαω εγω 40 ευρω.

Παντα να στοχευετε στο καλυτερο δυνατο σε σχεση τιμης ποιοτητας.
Τι να το κανω να παρω ενα πουλακι 10 ευρω και να ειναι αγριο μεχρι αηδιας ή αρρωστιαρικο.
Ψυχικο θα κανω απλα επειδη το σωζω, ομως απο κει που το πηρα αλλα 50 θα εχουν ασχημη αντιμετωπιση.
Καλυτερα να δωσω 20 και να ειναι αυτο που θελω, παρα 10 και να στεναχωριεμαι γιατι κανεις δε με συμβουλευσε.

Ξερω μαλλον ειμαι εκτος :D

Προσωπικα πιστευω οτι παιζει ρολο αν γινονται δημοφιλη.
Πλεον ολο και περισσοτεροι θελουν να αποκτησουν παρροτλετ(το βλεπουμε και στο φορουμ), επισης πλεον ολο και περισσοτεροι εκτροφεις εκτρεφουν και παρροτλετ.
Καποτε οσοι ειχαν (που ηταν ελαχιστοι) τα ειχαν πανω απο 100.
Πλεον υπαρχουν τοσοι εκτροφεις που ειχα βρει ακομα και με 60 ευρω αρσενικα μπλε και πρασινα!

Επισης οπως σου ειπα ειχα βρει την πιο κοινη μεταλλαξη σε εκτροφεα 150 ευρω αρσενικο.
Οι πιο σπανιες μεταλλαξεις ανεβαιναν ακομα πιο ψηλα (φυσικα δεν μπορεσα και δεν πηρα δεν κρινω τον εκτροφεα που τα εδινε τοσο μιας και τον θεωρω πολυ καλο στο χομπυ του).
Ομως πιστευω οτι πλεον πρεπει να συμβαδιζουμε με τα οικονομικα του κοσμου αλλα και με τον ανταγωνισμο.

Δεν θεωρω οτι ενα παρροτλετ που το πηρες 70 ευρω και βλεπεις οτι ειναι ημερο οτι ειναι το ιδιο παραδειγμα που εδωσες με το πουλακι των 10 ευρω που μεγαλωσε σε ασχημες συνθηκες.
Οπως το Πεπερονι της @Eleni pepper το θεωρω ενα πολυ καλο δειγμα και με πολυ καλο και γλυκο χαρακτηρα (ισως τον πιο γλυκο χαρακτηρα που εχω δει σε παρροτλετ).

Οποτε αυτο το παραδειγμα που εδωσες ειναι ασχημο γιατι υπαρχουν ατομα αναμεσα μας που μπορει να πηραν πιο οικονομικα τα πουλακια τους χωρις αυτο να σημαινει οτι τα εσωσαν τα καημενουλια απο τον κακο ανθρωπο.

Γενικα οταν θιγουμαι τετοια ζητηματα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι.

Φιλικα παντα.
 
Σωστα απλα δν σημαινει παντα οτι οταν χρυσοπληρωνεις κατι ειναι το καλυτερο κ οταν ειναι πιο οικονομικο ειναι με καποιο προβλημα το πουλακι μην βαζουμε ταμπελες... Ολα παιζουν κ ετσι κ αλλιως.. Ποτε δν ξερεις. Δν σημαινει οτι εγω που υο πληρωσα πιο οικονομικα οτι κατι εχει. Μια χαρα ειναι καλυτερο δν γινοταν:D
Λυπαμαι αν φανηκε αυτο απο τα λεγομενα μου.
Δεν εννοουσα κατι τετοιο. Φυσικα μπορει να βρεθουν πουλια σε καλες τιμες και να ειναι αστερια.
Μπορει καποιος να παρει αγριμι κ να το κανει αρνακι.
Μπορεο καποιος να χρυσοπληρωσει ενα πουλακι και να βασανιστει με αρρωστια ή κακο χαρακτηρα.

Γι αυτο επεσημανα σχεση ποιοτητας τιμης.
Δε σημαινει οτι αμα πχ παρω παροτλετ 200 ευρω θα ναι απαραιτητως καλυτερο απο ενα με 60 ευρω.
Αλλα δε σημαινει και το αναποδο.
 
λοιπον θα μιλησω μονο για τον εαυτο μου γιατι δεν εχω τιποτα με κανεναν και δεν θελω να αναφερωμαι σε ατομα που δεν ξερω.
Ο Νικολας ειναι εαν οχι ο καλυτερος εκτροφεας parrotlet στην Ελλαδα ειναι στους καλυτερους με πολυ καλα πουλακια και προσωπικα χωρις να με ξερει με βοηθησε και τον ευχαριστω πολυ.
Ο καθε εκτροφεας κανει εκτιμηση στα δικα του πουλακια και αναλογος βαζει και τις τιμες αλλοι ακριβα αλλοι φτηνα.
Βεβαια υπαρχουν και λαμογια στην αγορα που παιζουν μονο σε αγγελιες εφημεριδων αλαλ και fb με παραπονα απο μελη ομαδων.
Εγω επιλεγω να δινω σε αυτες τις τιμες τα πουλακια απο 40 μεχρι 70ε δεν με καιει ρε παιδι μου να δωσω ακριβοτερα πουλακια ουτε επαγγελμα το εχω ουτε απο αυτο ζω και πιστεψτε με κοστιζουν τα 5πλασια απο αυτα που βγαζουν.
Θεωρω αυτες τις τιμες καλες για την υγεια που εχουν τα πουλακια για τον τροπο που μεγαλωνουν και αυτα που τρωνε.
ο καθενας επιλεγει τον εκτροφεα του με κρητηριο τα πουλακια που εχει δωσει και ποσοι εχουν μεινει ευχαριστημενοι.
Συγνωμη εαν σας κουρασα :)
 
20 ευρω; 😱 ούτε καναρινι τόσο!
Τα καναρινια μπορεις σε εκτροφεα να τα βρεις 10 ευρω. Τα κοινα. Οι τιμες που λεω ειναι απο εκτροφεις. Το καλο σε εμας ειναι χαμηλες οι τιμες για αγορα ενος πτηνου αλλα ακριβες οι τροφες τους.
 
Back
Top