Φροντίδα Από ποια σελίδα να παραγγείλω το S76;

mixmoutaf

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
47
Πόλη
Κως
Καλημέρα στην παρέα. Πρόσφατα πήρα ένα zebra finch. Μίλησα με μια πτηνίατρο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για το τι να χρησιμοποιώ για θέμα αποπαρασίτωσης. Μου πρότεινε το σκεύασμα S76 2.5 ml. Επειδή όμως στο νησί της Κω που διαμένω δεν το βρίσκω σε κανένα κτηνιατρικό κέντρο. Μπορείτε να μου πείτε από πια σελίδα να το παραγγείλω; Σας ευχαριστώ
 
Δυσκολα θα βρεις το S76 σε petshop, βρες τον Σπυρο Σαββιδη στο FB νομιζω οτι διαθετει.

Γιατι s76 και οχι elector?
Καλησπέρα, αυτο μου ειπε η πτηνίατρος. Απο εκεί και περα όμως επειδή στο συγκεκριμένο είδος είμαι καινουριος, γι αυτό ρωτάω για να μάθω. Εσύ τι προτείνεις;
 
Γιατι s76 και οχι elector?
Φαντάζομαι ότι του το πρότεινε για εσωτερικά παράσιτα (ακάρεα τραχείας, σκουλήκια).

Το συγκεκριμένο δεν είναι κάτι άλλο από Pulmosan που μπορεί να διαλυθεί στο νερό και να δοθεί από την ποτίστρα. Το έχει βγάλει ένας Άγγλος αν δεν κάνω λάθος. Απ' όσο γνωρίζω, όσοι το έχουν πάρει το έχουν πάρει από τη σελίδα του. Στις μέρες μας δεν ξέρω τι παίζει, δεν είμαι ενημερωμένος.

Μου πρότεινε το σκεύασμα S76 2.5 ml
Μιχάλη γιατί δεν ρώτησες τη γιατρό από πού μπορείς να το πάρεις. Μπορεί να ξέρει η ίδια.
 
Φαντάζομαι ότι του το πρότεινε για εσωτερικά παράσιτα (ακάρεα τραχείας, σκουλήκια).

Σωστα... Καλο θα ειναι να μας πει ο Μιλχαλης αν εχει καποιο προβλημα το πουλακι ή το θελει για προληπτικη χρηση.
 
Σωστα... Καλο θα ειναι να μας πει ο Μιλχαλης αν εχει καποιο προβλημα το πουλακι ή το θελει για προληπτικη χρηση.
Για προληπτική χρήση. Η Γιατρός μου είπε για το συγκεκριμένο σκεύασμα από κτηνιατρικά φαρμακεία ή μέσω ιντερνετ. Δεν βρήκα κάτι. Οπότε να κοιτάξω για το electus ή το pulmosan που είπατε πιο πάνω;
 
Οπότε να κοιτάξω για το electus ή το pulmosan που είπατε πιο πάνω;
Όχι.

Για ποιο λόγο σου το πρότεινε Μιχάλη; Ποια ασθένεια θέλει να προλάβει δηλαδή; Τι έχει το πουλάκι, πες μας αν θέλεις δύο λόγια.
 
Όχι.

Για ποιο λόγο σου το πρότεινε Μιχάλη; Ποια ασθένεια θέλει να προλάβει δηλαδή; Τι έχει το πουλάκι, πες μας αν θέλεις δύο λόγια.
Το πουλάκι το πήρα εχθες, είναι υγιεστατο. Απλώς τη ρωτησα προληπτικά τι προτείνει.
 
Μιχαλη, καθαρα απο περιέργεια ειναι σιγουρο οτι εχεις μιλησει με πτηνιατρο;
Μηπως απλα ειναι καποιος, ας το πουμε, γνωστης που σου το προτεινε;

Λιγο δυσκολο να προτεινε πτηνιατρος μεσω social media καποια αγωγη και μαλιστα συγκεκριμενα το s76 χωρις να υπαρχει καποιο ευρημα/συμπτωμα... Εκτος κι αν υπαρχει προσωπικη γνωριμια.
Εισαι κατοχος και αλλων πτηνων;
Σκοπευεις να βαλεις το πουλακι μαζι με αλλα πτηνα;
 
Λιγο δυσκολο να προτεινε πτηνιατρος μεσω social media καποια αγωγη και μαλιστα συγκεκριμενα το s76 χωρις να υπαρχει καποιο ευρημα/συμπτωμα... Εκτος κι αν υπαρχει προσωπικη γνωριμια.
Προφανώς Αντώνη και η γιατρός παρασύρθηκε από τη διαδεδομένη χρήση του σκευάσματος τον τελευταίο καιρό από τους εκτροφείς
Χρησιμοποιείται για την πρόληψη της κόκκινης ψειρας ως επί τω πλείστον. Ο Σπύρος Σαββίδης μου είπε για εκπληκτικά αποτελέσματα στην ψείρα. Κάτι σαν το frontline αλλά από το στόμα
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά αν θυμάμαι πρέπει να είναι και πιο οικονομικό από το elector
 
Μιχαλη, καθαρα απο περιέργεια ειναι σιγουρο οτι εχεις μιλησει με πτηνιατρο;
Μηπως απλα ειναι καποιος, ας το πουμε, γνωστης που σου το προτεινε;

Λιγο δυσκολο να προτεινε πτηνιατρος μεσω social media καποια αγωγη και μαλιστα συγκεκριμενα το s76 χωρις να υπαρχει καποιο ευρημα/συμπτωμα... Εκτος κι αν υπαρχει προσωπικη γνωριμια.
Εισαι κατοχος και αλλων πτηνων;
Είναι η κυρια δραμπίδου κτηνιατρος από κομωτινή
 
Ρε παιδιά εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιόν λόγο σε ένα πουλάκι που δεν φαίνεται να ασθενεί, να πρέπει να χρησιμοποιηθεί ένα τέτοιο φάρμακο προληπτικά. Προσωπικά δεν θα έδινα κανένα φάρμακο παρά μόνο αν είχα ενδείξεις ότι πάσχει από κάτι σχετικό με τη χρήση του φαρμάκου ή αν ας πούμε είχε συμβεί κάτι στο πρόσφατο παρελθόν (πχ επίθεση από αρπακτικό) που θα με παρέπεμπε για επικινδυνότητα.
 
Back
Top