Ασθένειες Από τι μπορεί να απεβίωσε το καναρίνι μου;

Linaa

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2024
Μηνύματα
6
@Linaa καλώς όρισες Λίνα. Να τα χαίρεσαι κ όποτε θες να μας παρουσιάσεις τα πουλάκια σου με φωτογραφίες να τα καμαρώσουμε! 😊
Δυστυχώς δεν τα κατάφερα… το καναρινακι μου απεβίωσε απόψε το βράδυ , ήταν άρρωστο και δεν κατάφερα να το σώσω γιατί ήταν ξαφνικό
 
Δυστυχώς δεν τα κατάφερα… το καναρινακι μου απεβίωσε απόψε το βράδυ , ήταν άρρωστο και δεν κατάφερα να το σώσω γιατί ήταν ξαφνικό
Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου 😞.
Εάν δεν ξέρεις τι είχε, κ θελήσεις να πάρεις άλλο πουλάκι, πρέπει να απολυμάνεις πρώτα καλά το κλουβί. Κ καλύτερα πάρε νέα αξεσουάρ.
 
Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου 😞.
Εάν δεν ξέρεις τι είχε, κ θελήσεις να πάρεις άλλο πουλάκι, πρέπει να απολυμάνεις πρώτα καλά το κλουβί. Κ καλύτερα πάρε νέα αξεσουάρ.
Λέω να μην πάρω άλλο , το είχα πολλά χρόνια αυτό δεν μπορώ να το αντικαταστήσω ήταν ξεχωριστό.. Τον τελευταίο καιρό είχα φύγει διακοπές και είχα βάλει τους γονείς μου να το προσέχουν, έλειπα για ένα μήνα περίπου το κλουβί σχετικά καθαρό το διατηρούσε ο πατέρας μου και λέω σχετικά γιατί δεν έβγαζε τα περιττώματα από την άμμο όπως έκανα εγω μια φορά την εβδομάδα , παρόλα αυτά το φούσκωμα το είχε πριν φύγω και είχα συμβουλευτεί κτηνίατρο που μπυ είπε ότι είναι από πτεροροια , ωστόσο όταν επέστρεψα από τις διακοπές φαινόταν υγιές αλλά συνέχιζε να είναι φουσκωμένο. Προχθές το βράδυ παρατήρησα ότι κοιμόταν με τα δυο πόδια και κουνούσε έντονα την ουρά πάνω κάτω ( σκέφτηκα ότι είναι αναπνευστικό ) αλλά όταν το κατάλαβα ήταν αργά πλέον . Εξελίχθηκε πολύ απότομα . Τρεφόταν με τροφή από κτηνιατρείο συσκευασμένη , λαχανικά και μπανάκι δεν θα πω ψέματα είχα καιρό να του βάλω μιας και έλειπα , η αμαρα του ήταν καθαρή , το πτέρωμα φυσιολογικό , δεν είχε εκκρίσεις , το μόνο που είχε ήταν λήθαργος . Ο χώρος στον όποιον βρίσκεται έχει κλιματιστικό ( και είχε όλα τα χρόνια ) , αλλά δεν το χτυπούσε , το κλουβί βρίσκεται δίπλα από τη μπαλκονόπορτα όποτε όταν την ανοίγαμε είχε ρεύμα αλλά δεν χτυπούσε απευθειας επάνω στο κλουβί και πάλι τόσα χρόνια ήταν καλά . Δεν ξέρω που να το αποδώσω , είχε πνευμονία ; Αναπνευστικό από μύκητα ; Κάποια μόλυνση ; Σαν τι σας ακούγονται τα συμπτώματα ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Όταν το πουλάκι είναι φουσκωμένο σημαίνει ότι ασθενεί κ η πρώτη κίνηση είναι να το πάμε σε πτηνιατρο. Κ μέχρι τότε καλό είναι να το έχουμε σε ζέστη κ για να το βοηθήσουμε βάζουμε δεξτρόζη στο νερό του για ενέργεια. Κ μια πολύβιταμίνη καλό κάνει. Τώρα το τι είχε; Μπορεί να το τσίμπησε κουνούπι κ να είχε ευλογιά. Είχε σε ράμφος ή πόδια κάποιο σπυρί; Μπορεί να είχε αναπνευστικό πρόβλημα λόγω κ της ουράς που κούναγε πάνω κατω. Αλλά την αλήθεια θα την μάθαινες μόνο με νεκροψία.
 
Όταν το πουλάκι είναι φουσκωμένο σημαίνει ότι ασθενεί κ η πρώτη κίνηση είναι να το πάμε σε πτηνιατρο. Κ μέχρι τότε καλό είναι να το έχουμε σε ζέστη κ για να το βοηθήσουμε βάζουμε δεξτρόζη στο νερό του για ενέργεια. Κ μια πολύβιταμίνη καλό κάνει. Τώρα το τι είχε; Μπορεί να το τσίμπησε κουνούπι κ να είχε ευλογιά. Είχε σε ράμφος ή πόδια κάποιο σπυρί; Μπορεί να είχε αναπνευστικό πρόβλημα λόγω κ της ουράς που κούναγε πάνω κατω. Αλλά την αλήθεια θα την μάθαινες μόνο με νεκροψία.
Τα πρόσεχα παρά πολύ από κουνούπια για να μην πάθουν ευλογία και συγκεκριμένα το έλεγχα κάθε μέρα για σπυριά κλπ και δεν είχε κάτι , ο κτηνίατρος ( γιατί πτηνιατρο δεν βρίσκεις εδώ πρέπει να πας Θεσσαλονίκη ) μου ειπε να μην δώσω σημασία , τι να πω κακώς τον άκουσα , το αναπνευστικό σε ποιες περιπτώσεις προκαλείται ;
 
μου ειπε να μην δώσω σημασία
Σε τι; Που καθόταν φουσκωμένο;
Για τα κουνούπια είναι καλύτερη η πρόβλεψη. Με μια σίτα έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.
το αναπνευστικό σε ποιες περιπτώσεις προκαλείται ;
Τι εννοείς; Υπάρχουν πολλές ασθένειες που αφορούν το αναπνευστικό τους σύστημα.
 
Σε τι; Που καθόταν φουσκωμένο;
Ναι μου είπε δεν είναι κάτι
Τι εννοείς; Υπάρχουν πολλές ασθένειες που αφορούν το αναπνευστικό τους σύστημα
Τα συμπτώματα που είχε παραπέμπουν πιο πολύ σε πνευμονία η σε κάποιο μύκητα , βακτήριο , ιο; Βέβαια τώρα αυτό νεκροψία θέλει για να ξέρουμε ακριβως αλλά γενικά ποιες είναι οι πιο συνήθεις αιτίες των αναπνευστικών ; Όσο για τα κουνούπια έβαζα τούλι από πάνω αλλά πιάνονταν τα νύχια και το έβγαλα. Αλλά εφόσον δεν είχε σπυριά η εκκρίσεις υπάρχει περίπτωση να είχε ευλογία ;
 
Όσο για τα κουνούπια έβαζα τούλι από πάνω αλλά πιάνονταν τα νύχια και το έβγαλα
Μπορείς να κάνεις το εξής. Σε κάθε πλευρά του κλουβιού, να στερεώσεις είτε δύο μικρά πατηθρακια είτε δύο δακτυλίδια από αυγοθηκη που θα κοιτάζουν προς τα έξω από το κλουβί, ώστε όταν βάζεις το τούλι να δημιουργείται απόσταση μεταξύ αυτού κ των κάγκελων. Έτσι δεν θα πιάνονται τα νύχια.
Αλλά εφόσον δεν είχε σπυριά η εκκρίσεις υπάρχει περίπτωση να είχε ευλογία ;
Δεν νομίζω.
Τα συμπτώματα που είχε παραπέμπουν πιο πολύ σε πνευμονία η σε κάποιο μύκητα , βακτήριο , ιο;
Δεν γνωρίζω. Το να είναι φουσκωμένο το καναρίνι δείχνει ότι ασθενεί. Από τι, μόνο πτηνιατρος μπορεί να κάνει διάγνωση κατόπιν εξέτασης.
 
Τα πρόσεχα παρά πολύ από κουνούπια για να μην πάθουν ευλογία και συγκεκριμένα το έλεγχα κάθε μέρα για σπυριά κλπ και δεν είχε κάτι , ο κτηνίατρος ( γιατί πτηνιατρο δεν βρίσκεις εδώ πρέπει να πας Θεσσαλονίκη ) μου ειπε να μην δώσω σημασία , τι να πω κακώς τον άκουσα , το αναπνευστικό σε ποιες περιπτώσεις προκαλείται ;
αμα εβρισκες σωστο πτηνιατρο Θεσσαλονικη σφυρα με να το μαθω κι εγω🤔
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top