Ασθένειες Απώλεια βάρους σε ζακό

arkan13

PB New Member
Εγγραφή
17 Νοε 2012
Μηνύματα
66
Πόλη
Λεμεσός
καλησπερα, σε ολους, το ζακουδακι μου ενω τρωει κανονικα, τον εχω ζυγισει τησ 10 τελευταιες μερεσ, χανει σταδιακα βαρος. Εχει χασει περιπου 25-27 γραμμαρια. Εχω αρχισει να ανησυχω. Απο διαθεση και ενεργεια ειναι ο ιδιος. Τι μπορω να κάνω;
 
Γεια σου, τι ηλικία έχει; Τρώει κανονικά ή μήπως υπερβολικά; Έχει ίσως περισσότερα ούρα απ' ότι συνήθως;
Διάβασε την λίστα petbirds.gr/community/threads/%CE%A0%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82.18794/ και δώσε μας κάποια παραπάνω στοιχεία.
Το συνολικό βάρος του ποιο είναι;
 
γεια σου μαρια, τρωει σχεδων κανονικα, η ηλικια του ειναι 17 μηνων. Το συνολικο του βαρος ειναι 445, ενο ηταν 467. Τωρα για τα ουρα του δεν ειμαι σιγουρος, παντως η κουτσουλια του ειναι, οπως πριν
 
Πρέπει να παρακολουθήσεις και να κάνεις τον κόπο να μας πεις δυο λόγια παραπάνω περί διατροφής του και γενικότερης φροντίδας του.
Το ιδανικό να πας σε γιατρό το πουλάκι να κάνει εξέταση κουτσουλιών και αίματος.
 
Τι τρωει; Δεν ειναι αφυσικο βαρος για γκριζο παντως αυτο που αναφερεις. Σε τι ζυγαρια τον ζυγιζεις;
 
τα ουρα αν ειναι περισοτερα σημαινει κατι;

ανεστη τρωει τα παντα, απο φρουτα, λαχανικα,ρυζακι, γλικοπατα, οσπρια, σπορια.η ζυγαρια ειναι ηλεκτρονικη ακριβειας και την εχω για το ζακουδακι.
 
Καμια φορα και το πως στεκονται πανω στη ζυγαρια αλλαζει λιγο τη μετρηση. Κι εμενα δεν εχουν απολυτα σταθερα βαρη παντοτε, παιζει να εχουν αποκλιση 5-10 και 20 γραμμαριων και παρολα αυτα να τρεφονται το ιδιο ή σχεδον το ιδιο, μιας και δεν μετραω τις μπουκιες τους.
 
παντως η διαθεση του ειναι η ιδια, εχει ορεξη, δεν σταματαει να κινειται, να μιλαει, απλως με φοβιζει λιγο η απωλεια των γραμμαριων
 
καλησπερα σε ολους σας, παρακολουθω το πουλακι και πλεον εχει σταθεροποιηθει στα 442 γραμμαρια. Αυτο που παρακολουθω ειναι οτι η κουτσουλιεσ του εχουνε λιγο πιο πολυ ασπρο,(μου ειχε κανει μια τετοια ερωτηση η μαρια).
 
Μπράβο πολύ χαίρομαι :) Δεν είδα παραπάνω τι ακριβώς σου είπα, πάντως οι κουτσουλιές πρέπει να είναι δίχρωμες. Αν έχεις κάποια αμφιβολία, βάλε μας μια φωτογραφία να τις δούμε.
 
οχι η κουτσουλιες του ειναι πολυ ενταξει μαρια, ποτε δεν ειχα προβλημα με της κουτσουλιες, απλως σε μερικες βλεπω λιγο περισσοτερο ασπρο;λεει κατι αυτο για το πουλι;
 
Όχι απαραίτητα. Ανησυχούμε ότι το πουλάκι δεν τρώει καλά όταν οι κουτσουλιές είναι άσπρες γενικά. Δες κι εδώ kiklos.info/kot-check.html
 
καλημερα σε ολα τα παιδια, αυτο ειναι το ζακουδακι μου το οποιο εχει χασει λιγο βαροσ, εσασ η γνωμη σας ποια ειναι, φαινεται να εχει καποιο προβλημα το πουλι;να ειναι αδυνατο;

bill_zps8e7c1852.jpg
 
Εσύ που το πιάνεις πως βλέπεις το στήθος του; Είναι γεμάτο ή στεγνό; Περνάει πτερόρροια τώρα;
Στην φωτογραφία φαίνεται λεπτό αλλά όχι ασθενές πάντως.
 
μαρια σχεδον τελειωσε η πτεροροια του. Δεν ειναι στεγνο το στηθοσ του. Πηγα σε ενα γιατρο την κουτσουλια του,τις εκανε εξεταση με το μικροσκοπιο, δεν βρηκε τιποτα. Αυριο θα παω σε ενα αλλον γιατρο μια κουτσουλια για να την στηλουμε Αθήνα για μικροβιολογικη εξεταση.
 
Εσύ το πουλί πως το βλέπεις στα κέφια του, την διατροφή του, την σχέση του μαζί σου;
Πάντως η πτερόρροια τα ταλαιπωρεί, δεν είναι κάτι ανώδυνο.
Του έχεις και πέλετς στην διατροφή;
 
μαρια ολα ειναι τα ιδια, κεφι ενεργεια, διατροφη, η σχεση μασ καταπληκτικη, η κουτσουλιεσ του κανονικοτατες, ο ποπος του πεντακαθαρος. Πελετ δεν χρησημοποιω.
 
Back
Top