Ασθένειες Απώλεια φτερών σε καναρίνι που πέρασε πτερόρροια το καλοκαίρι

mourgitsa

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2019
Μηνύματα
13
Καλησπέρα σας
Το καναρίνι μου πέρασε πτεροροια το καλοκαίρι 2.5 μήνες.συνηλθε τέλη Σεπτεμβρίου
Τώρα έχει μια βδομάδα που μαδανε τα φτερά του (στα πλάγια) κ σταμάτησε να κελαιδα.
Έχεις κάνεις ιδέα τι είναι;
Το έχω μέσα στο σπίτι μετά τα κρύα, μπάνιο καθημερινά σχεδόν...
Ευχαριστώ
 
Το έχω μέσα στο σπίτι μετά τα κρύα,
Μάλλον η αλλαγή από το εξωτερικό περιβάλλον στο εσωτερικό έχει προκαλέσει αυτή την κατάσταση.
Το προηγούμενο διάστημα ήταν συνεχώς έξω;
Ποιά είναι η διατροφή του;
Κοιμάται και ξυπνάει με την Ανατολή και Δύση;
Βλέπεις πολλά φτερά στον πάτο του κλουβιού;
Αν θές ανέβασε φωτογραφία του πουλιού για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα του.
[automerge]1576268268[/automerge]
Διάβασε το παρακάτω άρθρο:
 
Το βράδυ πάντα το έβαζα μέσα. Διατροφη Manitoba κόκκινη αυγοτροφη αυγό μια φορά τη βδομάδα κ σχεδόν καθημερινά είτε φρούτα είτε λαχανικά
Το καλοκαίρι τα πλαϊνά φτερά δεν είχαν πεσει
[automerge]1576269718[/automerge]
Η διαφορά με τις προηγούμενες μέρες είναι το καλοριφέρ... Τι μπορώ να κάνω όμως να τον αφήσω έξω;
[automerge]1576270233[/automerge]
thumbnail[1].webpthumbnail[1].webp
[automerge]1576270299[/automerge]
thumbnail[1].webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
τι μπορώ να κάνω όμως να τον αφήσω έξω;
Τα πουλιά όταν βρίσκονται συνέχεια σε εξωτερικό χώρο (προφυλαγμένα από ρεύματα αέρα και βροχή) προσαρμόζονται ανάλογα για να μπορούν να ανταπεξέλθουν στις κρύες ημέρες και νύκτες.
Τις πολύ κρύες ημέρες μπορείς να τα ενισχύεις την διατροφή του δίνοντας του κανναβούρι ή κάποιον άλλο λιπαρό σπόρο.
τι μπορώ να κάνω όμως να τον αφήσω έξω;
Θα σου πρότεινα να τον κρατήσεις μέσα μέχρι και την αυριανή ημέρα που θα είναι ιδιαίτερα κρύα και από μεθαύριο που θα φτιάξει ο καιρός και θα έχουμε μια παρατεταμένη καλοκαιρία (σύμφωνα με τους μετεωρολόγους) να τον επιστρέψεις στην θέση του στον εξωτερικό χώρο.
Αυγοτροφή δίνε του δυό φορές την εβδομάδα και λαχανικά, μπρόκολο, άγρια 3 φορές.
Τα φρούτα καλό είναι να τα δίνεις πιο αραιά όπως μία φορά την εβδομάδα.
 
κόκκινη αυγοτροφη
Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου, από ότι φαίνεται δεν χρειάζεται κόκκινη αυγοτροφή, μια καλή επώνυμη αυγοτροφή για κίτρινα καναρίνια θα είναι ότι πρέπει για αυτόν.
από την εικόνα χρήζει άμεσα κτηνίατρο;
Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι, αν τρώει και πίνει και είναι δραστήριος θα επανέλθει γρήγορα.
Αν η κατάστασή του δεν αλλάξει ή επιδεινωθεί τότε η επίσκεψη στον Πτηνίατρο σίγουρα θα χρειαστεί.
 
Να τον χαίρεσαι τον κούκλο σου, από ότι φαίνεται δεν χρειάζεται κόκκινη αυγοτροφή, μια καλή επώνυμη αυγοτροφή για κίτρινα καναρίνια θα είναι ότι πρέπει για αυτόν.

Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι, αν τρώει και πίνει και είναι δραστήριος θα επανέλθει γρήγορα.
Αν η κατάστασή του δεν αλλάξει ή επιδεινωθεί τότε η επίσκεψη στον Πτηνίατρο σίγουρα θα χρειαστεί.
Όταν ήμουν μικρή θυμάμαι πως βάζαμε κόκκινη να αλλάζει χρώμα.η αλήθεια είναι πως έβαλα κόκκινη πριν 10 μέρες... Πριν ήταν κιτρινη. Δε νομίζω όμως να επηρεάσει αυτό
 
Τι μάρκα είναι η αυγοτροφή σου;
Πρόκειται πράγματι για αυγοτροφή (eggfood αναγράφει η συσκευασία της) ή είναι τα χύμα προϊόντα που πουλάνε στα πετσοπ και τα οποία είναι απροσδιορίστου σύστασης αλλά τα έχουν βαφτίσει αυγοτροφές;
Όπως και νά 'χει η αλλαγή στο χρώμα του προς το κόκκινο, με χρήση τέτοιων αυγοτροφών συνεπάγεται ότι υπάρχει χρωστική ουσία στη σύστασή τους, η οποία είναι συνθετική και συνήθως επιβαρύνει το συκώτι τους, κι εφόσον το πουλάκι είναι κίτρινο, που σημαίνει ότι ποτέ δεν πρόκειται να γίνει κόκκινο, δεν νομίζω ότι πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις άλλο.
 
Πιθανότατα θα έχει χρωστική, αλλά στον κατάλογο της εταιρείας που μπήκα, ενώ για τις τροφές γράφει τη σύσταση σε σπόρους, για τις αυγοτροφές δεν την έχει, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια. Πάνω στη συσκευασία δεν γράφει τα συστατικά;
 
Αν ισχύει το κόμμα (,) το 1% μπορεί να καταστήσει ένα μείγμα ως αυγοτροφή;
Σε αυτήν την περίπτωση διαφωνώ κάθετα με τη χρήση της. Και στις χρωστικές δεν αναγράφεται ούτε το είδος ούτε και η περιεκτικότητα
 
Back
Top