Γενικά Απώλεια φτερών σε φανέτο, φλώρο και καναρίνι που ζουν στο ίδιο κλουβί.

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης irkaso
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

irkaso

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
9
Καλημέρα σας. Έχω 3 πουλάκια αρσενικά: 1 φλώρο, 1 φανέτο και 1 καναρίνι. Τα έχω στο ίδιο κλουβί και ευτυχώς δεν τσακώνονται. Από τον Φεβρουάριο το φλωράκι είχε πτερόρροια στο σβέρκο του μέχρι που άδειασε το κεφαλάκι του τελείως. Αυτό επεκτάθηκε και στα άλλα 2. Το φανέτο έχει απώλεια φτερών στο κεφάλι και γύρω από τα μάτια αλλά όχι τελείως και κάτω από το αριστερό φτερό. Το καναρίνι έχει μικρή απώλεια στο σβέρκο μόνο. Φοβήθηκα για ακάρεα και χορήγησα Pulmosan. Μετά από 1 μήνα χορήγησα και τη 2η δόση. Να σημειώσω ότι τα πουλάκια είναι ευδιάθετα και κελαηδάνε, ειδικά το φανέτο όλη μέρα. Τρώνε κανονικά, πίνουν νερό κανονικά. Το βάρος τους είναι φυσιολογικό, τα ματάκια τους είναι εντάξει, πόδια, ράμφος ελεγμένα και τα περιττώματα τους φυσιολογικά. Χορηγώ και μηλόξυδο στο νερό τους και ψεκάζω το κλουβί με σπρέυ. Καθαρίζω τις πατήθρες με betadine 1 φορά τη βδομάδα. Στο μπάνιο τους βάζω επίσης betadine και εναλλακτικά μηλόξυδο. Δίνω πολυβιταμίνη καθώς και αυγοτροφή και όστρακα. Τα έχω μέσα στο σπίτι μπροστά σε μεγάλο παράθυρο και χώρο πολύ καλά αεριζόμενο με μπόλικο φως. Τώρα το καλοκαίρι τα βγάζω και έξω με επίβλεψη φυσικά. Δεν ξέρω τι να κάνω με το πτέρωμα τους. Το φανετάκι μου όμως και ενώ ήταν πολύ ζωηρό, όπως προείπα, και κελαηδούσε μέχρι και το μεσημέρι που ήμουν σπίτι ξαφνικά τώρα μετά το μπάνιο του έχει μαζευτεί σε μια γωνιά έχει χάσει κι άλλα πούπουλα, αναπνέει γρήγορα και κλείνει τα ματάκια του. Σας παρακαλώ βοηθήστε!
 

Συνημμένα

  • 64782504_1049249498797756_3006184448128450560_n.webp
    64782504_1049249498797756_3006184448128450560_n.webp
    36,1 KB · Προβολές: 67
  • 64659857_481253169278444_6722323026030886912_n.webp
    64659857_481253169278444_6722323026030886912_n.webp
    141,4 KB · Προβολές: 68
Περα απο την προελευση των ιθαγενων που θα την δουμε σε δευτερο χρονο,τα πουλια τα βλεπει ο ηλιος απ'ευθειας;

Καθαριοτητα καθε ποτε γινεται;

Pulmosan στο συστησε καποιος γιατρος ή ηταν δικη σου πρωτοβουλια;
 
1 φορά την εβδομάδα
[automerge]1560710351[/automerge]
Τα πουλάκια επειδή έχουμε μπαλκόνι έξω και τέντες δεν τα βλέπει απ ευθείας ο ήλιος. Και όταν τα βγάζω έξω έχω κατεβασμένες τις τέντες γιατί στην περιοχή μου έχουμε και μεγάλα πουλιά και φοβάμαι
 
1 φορά την εβδομάδα


Με μια φορα την εβδομαδα καθαριοτητα δε νομιζω να εδινε τετοια εικονα και αναφερομαι σε κλουβια και εξοπλισμο, οχι στα πουλια

Αυτο μεσα στην αυγοθηκη που μοιαζει με κιτρινο χυλο-λασπη τι ειναι;
 
Θα γίνει προσπάθεια να βοηθήσουμε τα πουλιά που έχεις και υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή τους παρ' ότι φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι "κλεμμένα" από τη φύση.
Αυτό αντιβαίνει στους όρους χρήσης του petbirds κάτι που ασφαλώς το αγνοείς και το καταλαβαίνω από την αθωότητα της ερώτησής σου.

Επί της ουσίας τώρα..
Εικάζω πως τα πουλιά ζουν σε λάθος συνθήκες και έχουν και διατροφικές ελλείψεις.
Με οποιοδήποτε τρόπο πρέπει να βρεθούν σε περιβάλλον με ήλιο, με πλούσια διατροφή και ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα για τις ανάγκες των πρώτων ημερών.
Βοήθεια από κάποιον ειδικό την Τρίτη, μπορείς να βρεις;
 
Από που προέρχονται αυτά; Είναι πιασμένα; Αγορασμένα κι αν ναι, από που;
Μου τα έφεραν δώρο πέρυσι. Τα είχαν πιασμένα σε μεγάλη εξωτερική κλούβα μαζί με άλλα καναρίνια
[automerge]1560710708[/automerge]
Βοήθεια από κάποιον ειδικό την Τρίτη, μπορείς να βρεις;
Δεν υπάρχει εδώ στην περιοχή μου πτηνίατρος. Δίνω πολυβιταμινούχο και αυγοτροφή.
 
Στο μπάνιο τους βάζω επίσης betadine
Ποιος σου προτεινε κατι τετοιο;


Θα σου προτεινω εγω κατι πολυ απλο.

Πας σε ενα Pet shop παιρνεις ενα νεο κλουβακι με καινουριες ταιστρες, ποτιστρες, πατηθρες και ενα κιλο συσκευασμενη τροφη για καναρινια.
Βαζεις μεσα το καναρινακι και αφηνεις κατα μερους τα sray,το betadine στο μπανιο και τα υπολοιπα.
Του παρεχεις 10-20 λεπτα ηλιο την ημερα και το εχεις σε μερος προφυλαγμενο απο ρευματα αερα.

Στο κλουβι που εχεις τωρα μενουν τα ιθαγενη και με την πρωτη ευκαιρια επικοινωνεις με την ΑΝΙΜΑ για να τους τα παραδωσεις.

Σε περιπτωση που δεν το εχει καταλαβει, τα πουλια τα βασανιζεις.
 
Να τα βγάλεις έξω... αύριο πρωί πρωί.
Φοβάμαι τα μεγάλα πουλια και τις γάτες. Βέβαια κάθε μέρα που τα βγάζω κάθομαι έξω μαζί τους ή μπαινοβγαίνω. Το βράδυ είναι το πρόβλημα που δεν υπάρχει κάποιος να τα δει.
 
Aν το κλουβί είναι αυτό της φωτογραφίας σίγουρα δεν είναι μεγάλο, ειδικά για 3 πουλιά.


@ΙΩΑΝΝΗΣ@ μακαρι το μεγεθος του κλουβιου να ηταν το μονο προβλημα στην εικονα που βλεπουμε...
Καταλαβα ομως πως το λες.
 
Τα πουλάκια ζουν σε άθλιες συνθήκες όχι επειδή το κάνεις επίτηδες αλλά επειδή δεν γνωρίζεις.. όπως δεν γνωρίζαμε πολλοί από εμάς.
Σε πρώτη φάση θα τα χώριζα..Αν έχεις άλλα κλουβιά φυσικά.

Σε δεύτερη φάση με την διαδικασία του επείγοντος πρέπει να τα δει πτηνιατρος. Δεν μου αρέσει αυτό που διαβάζω και αυτο που βλεπω..

Σε τρίτη φάση επικοινωνείς με την ΑΝΙΜΑ για την απελευθέρωση τους. Κρατάς μόνο το καναρίνι.
 
Φοβάμαι τα μεγάλα πουλια και τις γάτες.
Αυτό που βλέπουμε όμως δείχνει κακές συνθήκες σε όλο το φάσμα τους.
Μόνιμα έξω λοιπόν με προστασία για τα αρπακτικά... Πλούσια διατροφή με σπόρους και κυρίως λαχανικά της εποχής...
Αυγό μια δυο φορές τη βδομάδα για πρωτεΐνη και μετά από μια βδομάδα επανεκτιμούμε την κατάσταση.
Σκέφτεσαι να τα απελευθερώσεις στη συνέχεια;
 
Ωραία... χαίρομαι που σκέφτηκες σωστά.
Αύριο το πρωί να βγάλεις το κλουβί αυτό έξω...
Να βάλεις όλα τα ασφαλιστικά που χρειάζονται για τις γάτες...
Τα πουλιά (γερακοειδή) που κυνηγούν τα πουλιά στα κλουβιά δεν βρίσκονται στην Ελλάδα.. αλλά καλού κακού βάλε μια σίτα και για αυτά που έχουν παραμείνει εδώ.
 
Δεν υπάρχει εδώ στην περιοχή μου πτηνίατρος
ποιά είναι η περιοχή σου;
Ναι αφού έτσι πρέπει θα τα αφήσω. Ας γίνουν καλά όμως..
Το καλύτερο θα είναι να επικοινωνήσεις με την ΑΝΙΜΑ όπως πρότεινε ο @Tony Forpus και να τα παραδώσεις σε αυτούς για να τα φροντίσουν και να τα επανεντάξουν στην φύση με ασφάλεια.
Να γνωρίζεις ότι για να γίνουν καλά θα χρειαστεί αρκετός χρόνος.
 
Back
Top