Ασθένειες Απώλεια φτερών στο κεφάλι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ChrisRgs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ChrisRgs

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Φυλή
Καλημέρα σας ! Νέος χρήστης εδώ ,
Ανοίγω παρόμοιο θέμα μιας και υπάρχουν αρκετά εδώ μέσα για την απώλεια φτερών στο κεφάλι , διάβασα αρκετά μιας και το δικό μου έχει αρχίσει και τα χάνει από το Ράμφος και προς τα επάνω και κάθε μέρα όλο και χειρότερα ..
Του δίνω εδώ και 3 βδομάδες αμινοξέα και πολυβιταμίνες στο νερό του , έχει βγάλει πολλά νέα φτερά παντού , ωστόσο του κάνω και μπάνιο με μήλο ξύδο όπου κ διάβασα βοηθάει ...
Υπάρχει περίπτωση αν του ρίχνω παραπάνω μήλο ξύδο στο νερό να του έκαψα το κεφαλάκι του που βουτάει μέσα στην μπανιέρα ;
 
Καλώς ήρθες. Γενικά η χρήση μηλόξυδου καλό θα ήταν να είναι περιορισμένη. Με άλλα λόγια, μια δυο σταγόνες στο νερό της μπανιέρας. Επίσης, αν έχεις τη δυνατότητα ανέβασε μια όσο γίνεται πιο καθαρή φωτό για να δούμε τι εννοείς, και ενημέρωσέ μας για τη διατροφή του (μάρκα τροφής, συμπληρωματικοί σπόροι, αυγό - αυγοτροφή, ύπαρξη κόκκαλου σουπιάς, χορταρικά, φρούτα, βότανα, και συχνότητα με την οποία δίνεις από τα παραπάνω, π.χ. μια φορά την εβδομάδα...) για το φύλο του, για τη φάση του ετήσιου κύκλου στην οποία βρίσκεται (π.χ. 2 μήνες μετά την αναπαραγωγή, πτερόρροια.) και για το αν διαβιώνει σε εξωτερικές ή εσωτερικές συνθήκες.
 
Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας ! Το έχω μόνο 2-3 μήνες μου το έκαναν δώρο , δεν ξέρω και πολλά από πουλιά , ωστόσο ίσως να το παρά εκανα με το μήλο ξύδο γιατί σίγουρα ήταν πολύ πολύ παραπάνω από 2-3 σταγόνες ... :-( θα προσπαθήσω να ανεβάσω κ φωτό ωστόσο φαίνεται σαν να έχει ξηροδερμία εκεί ..
 
Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας ! Το έχω μόνο 2-3 μήνες μου το έκαναν δώρο , δεν ξέρω και πολλά από πουλιά , ωστόσο ίσως να το παρά εκανα με το μήλο ξύδο γιατί σίγουρα ήταν πολύ πολύ παραπάνω από 2-3 σταγόνες ... :-( θα προσπαθήσω να ανεβάσω κ φωτό ωστόσο φαίνεται σαν να έχει ξηροδερμία εκεί ..
Ναι, αλλά σου έκανα και πολλές άλλες ερωτήσεις, τις οποίες αν απαντήσεις, πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να βρούμε (ή να αποκλείσουμε) κάποια αίτια
 
Ναι, αλλά σου έκανα και πολλές άλλες ερωτήσεις, τις οποίες αν απαντήσεις, πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να βρούμε (ή να αποκλείσουμε) κάποια αίτια
Του δίνω μια απλή τροφή από το σούπερ μάρκετ όχι κάτι εξειδικευμένο , του βάζω αυγό περίπου 1 φορά την βδομάδα , και μήλο κάθε μέρα ..το έχω σε εξωτερικό χώρο και του αγόρασα το σκεύασμα nekton biotin για την ενίσχυση του φτερώματος / επίσης εκεί που το έχω τώρα έξω δεν το βλέπει ήλιος ποτέ , είναι στο μπαλκόνι , και από θέμα ηλικίας πρέπει να είναι 4 μηνών περίπου όπως μου είπαν ! Αυτά γνωρίζω μόνο ..
[automerge]1628842649[/automerge]
Μια φωτό εδώ με ζουμ !
 

Συνημμένα

  • 5578CD6F-FB9E-4E76-BD3D-FBE7BCB5CBB7.webp
    5578CD6F-FB9E-4E76-BD3D-FBE7BCB5CBB7.webp
    54,9 KB · Προβολές: 43
Τελευταία επεξεργασία:
Aρχικά αυτό που δείχνει η φωτό είναι μια ραγδαία πτερόρροια (όχι φυσιολογική). Η ξηρότητα του δέρματος που περιγράφεις προέρχεται απο την κυτταρίνη των φτερών που καταρρέουν και συνήθως έχει την μορφή λευκής σκόνης. Η περίοδος της αλλαγής πτερώματος που διανύουμε, επιτείνει το πρόβλημα. Τα αίτια όμως είναι ορμονικά και έχουν σχέση με κάποιου είδους στρές. Ξεκινάς με την αλλαγή μείγματος σπόρων ΑΜΕΣΑ. Πάρε απο e-shop κάποιο καλό σφραγισμένο μείγμα (https://petbirds.gr/product/vadigran-canaries/ Αυτό δεν είναι άσχημο) . Αυγό, απο 1/4 , 3-4 φορές την εβδομάδα. Ενα συμπλήρωμα βιταμινών ,ειδικό για πτερόρροια ( ένα απο αυτά ειναι και το https://petbirds.gr/product/oropharma-muta-vit-versele-laga/) . Μπάνιο καθημερινά κάθε πρωί για μισή ώρα .Ηρεμία και υπομονή .Θα χρειαστει ίσως και μήνας για να επανέλθει
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση ! Ναι να αναφέρω πως βγάζει από παντού αυτή την άσπρη σκόνη σαν πιτυρίδα λες κ έχει ! Όποτε είναι πτεροροια και εγώ νόμιζα πως του έκαψα το κεφάλι από το πολύ μήλοξυδο στην μπανιέρα ..θα δω και τα προϊόντα που μου δείξατε και θα ακολουθήσω τις συμβουλές ..
Επίσης το Nekton biotin δεν θα έπρεπε να έχει λειτουργήσει 3 η βδομάδα τώρα από το να χάνει κ αλλά φτερά ..βγάζει κ νέα αλλά χάνει κ αλλά !
εχω στεναχωρηθεί αυτές τις μέρες που το βλέπω έτσι ..
Αναφέρετε 1 μήνα θα κάνει ε! Πολύς καιρός !
 
Τώρα για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα...μια ερωτηση έχουμε ήδη μπει σε περιοδο πτεροροιας;.ποια είναι ακριβώς τα συμπτώματα; Σταματάει ξαφνικά να κελαηδα και είναι νωχελικο;
 
Σε αυτή τη φάση υπάρχει περίπτωση να πέφτει με τα μούτρα μόνο στο αυγό και να μην τρώει πολύ τους σπόρους; Νομίζω στο άρθρο δεν το λέει αυτο...επίσης η χρήση άγριων σπόρων βοηθά;να μην σας πω ότι δεν τρώει καθόλου σπορους
 
Νομίζω στο άρθρο δεν το λέει αυτο...επίσης η χρήση άγριων σπόρων βοηθά;να μην σας πω ότι δεν τρώει καθόλου σπορους
Αν υπάρχουν ιδιαίτερα θέματα στο δικό σου καναρίνι, θα πρότεινα να ανοίξεις ένα νέο θέμα για να τα συζητήσουμε. Το συγκεκριμένο θέμα αφορά το καναρίνι του ChrisRgs.
 
βγάζει κ νέα αλλά χάνει κ αλλά !
Αυτή είναι η διαδικασία της πτερόρροιας, ακολούθησε τις συμβουλές για την βελτίωση της διατροφής του και σίγουρα θα βελτιωθεί.
επίσης εκεί που το έχω τώρα έξω δεν το βλέπει ήλιος ποτέ ,
Δεν χρειάζεται άμεση επαφή με τον ήλιο, αρκεί η επαφή με το φυσικό φως της ημέρας.
 
Back
Top