Ασθένειες Αρρωστη δεκαοχτουρα

nefelaki

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2014
Μηνύματα
13
Καλησπερα! Απο χθες ερχεται στο μπαλκονι μια δεκαοχτουρα η οποια δειχνει να ειναι πολυ αρρωστη... Καθεται απλα και μας κοιταει ακινητη και δεν ειναι επειδη φοβαται γιατι μας αφηνει να την πλησιασουμε πολυ. Καθεται λοιπον ακινητη προσπαθει να φάει αλλα δεν μπορει. καταπινει μονο κατι κομματακια 2-3 και τα υπολοιπα τα βαζει στο σταμα της ειτε μεγαλα ειτε μικρα και τα φτυνει αμεσως δεν μπορει να τα καταπιει... Πινει νερο παρολαυτα. Επισης εκει που κάθεται ανοιγοκλεινει το στομα της σαν να χασμουριεται δεν ξερω αν οντως χασμουριεται και αυτο το κανει αρκετες φορες. Α! Και όταν καθεται μισοκλεινει τα ματακια της σαν να νυσταζει... Δεν φαινεται να ειναι μικρη ενηλικη θα ειναι. Σημερα την είδα καλύτερα και πρόσεξα ότι στο ραμφος της κρέμεται ένα παχύρευστο κάπως κιτρινο υγρο και αναπνεει με το στομα της μισανοιχτο και μεσα προσεξα ειναι ολο υγρο. Τι λετε να εχει; Ειναι αρρωστη η μήπως έιναι γερικο το πουλακι και είναι στα τελευταία του; το λυπαται η ψυχη μου να το βλεπω ετσι ειναι σε πολυ κακη κατασταση και δεν τρωει δεν μπορει του πεταω μικρα κομματακια απο την ψιχα ενος ψωμιου και δεν γυρναει ουτε να τα κοιταξει... Οποιος ξερει τον παρακαλω να με βοηθησει. Ευχαριστω!
 
Για δες αυτή την ιστοσελίδα αυτό πιστεύω ότι είναι
chevita GmbH - Infectious catarrh
αλλά δεν πιστεύω ότι σε συμφέρει να κάνεις τις θεραπείες που λέει γιατί είναι λίγο ακριβές.
Αν έρχεται στο μπαλκόνι σου και πίνει νερό θα σου έλεγα να πάρεις το Baytril 0.5%.
Κάνε θεραπεία για 5 συνεχόμενες ημέρες, δοσολογία 10ml σε 1 λίτρο νερού.
 
Γεια σου Λαζαρε Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου! το επιασα το πουλακι και το εχω σε ενα καλαθι με μεγαλες τρυπες. Τριχομοναδα εχει και πηγα σημερα και πηρα το flagyl του εδωσα και μετα απο λιγη ωρα αρχισε να τρωει λιγο μονο του και γενικα δειχνει λιγο καλυτερα. Ηταν σε αθλια κατασταση πριν αφου λεγαμε μη μας μεινει στο μπαλκονι. :)
 
Πως κάνατε την διάγνωση; Το φάρμακο του το δίνεις στο στόμα; Τι τροφή του δίνεις; Πρόσεχε να μην έρθουν σ' επαφή μαζί του τα περιστέρια.
Άντε περαστικά του και μπράβο σου!
 
το εψαξα παρα πολυ πριν του παρουμε το φαρμακο ειχε ακριβως τα συμπτωματα τριχομαναδας. το πουλι ηταν σε τοσο ασχημη κατασταση που δεν μπορουσε να φαει καθολου. Να φανταστεις του πετουσαμε μικρα πολυ μικρα κομματακια και τα μασουσε λιγο και τα εφτυνε. το φαρμακο του το δινω απο το στομα με συρριγα 0,3ml σημερα ξεκινησα. μετα το φαρμακο τωρα το απογευμα εφαγε λιγο μονο του. ειναι καλυτερα τωρα. επειδη ειναι κυριακη του εδωσα βρασμενο ρυζι σκετο και αυριο θα του δωσω αυγοτροφη. το εχω μονο του στο αλλο μπαλκονι με ενα καλαθι πανω του με τρυπες μεγαλες και ενα βαρακι απο πανω. Θα γινει καλα το πουλακι φαινεται 😉
 
Μπράβο σου! Δεν έχω να πω κάτι άλλο! Περαστικά σας και να μας ενημερώνεις!
 
Ευχαριστω πολυ να σαι καλα! Ναι θα σας ενημερωνω καλο βραδυ!
 
Αν και το flagyl είναι για ανθρώπινες τριχομονάδες (trichomonas vaginalis).
Γαληνός - Φάρμακο - FLAGYL
το κύριο συστατικό του (μετρονιδαζόλη) κάνει και για της τριχομονάδες των περιστεριών (Trichomonas gallinae).
Αλλά σε τι ποσότητα;
Για πόσες μέρες;
Καλό είναι να αγοράζουμε φάρμακα που έχουν δοκιμαστεί πάνω σε περιστέρια και ξέρουμε τι δοσολογίες χρειάζονται.

Άλλες δοσολογίες χρειάζονται για έναν άνθρωπο και αρρώστια του ουροποιογεννητικού συστήματος και άλλες ένα περιστέρι και αρρώστια του αναπνευστικού συστήματος.


 
το ξερω καλα το φαρμακο. Συμφωνα με το φυλλαδιο που ειχε μεσα λεει οτι η μικροτερη ποσοτητα που μπορει να χορηγηθει ειναι 0.5ml εγω του δινω 0.3ml. Επισης λεει οτι για τριχομοναδα να γινεται ληψη του φαρμακου για 10 μερες. Δεν ξερω αν το πουλακι θα την παιρνει δεκαμερες οπως το βλεπω ισως θα χρειαστουν λιγοτερες καπου στις 5μερες. Ρωτησα και την φαρμακοποιο μου και μου ειπε πως ειναι οκ να το δωσω στο πουλι το εδινε και αυτη στο γατακι της οπως μου ειπε. Επισης το συγκεκριμενο φαρμακο χορηγηται στουν ανθρωπους στα μωρα ακομα και στα ζωα σκυλια γατια και πουλια ξερω σιγουρα, τωρα αν το δινουν και σε καποιο αλλο δεν ξερω... Θα ηταν ασυνειδητο απο μερους μου να του δωσω καποιο τυχαιο φαρμακο ετσι απλα. Να το βοηθησω θελω οχι να το σκωτωσω μια ωρα αρχιτερα. Ο λογος που ανεβασα αυτο το post ειναι για να βοηθηθουν και αλλοι ανθρωποι αν τυχει να αντιμετωπισουν κατι αναλογο. Και αν τυχει καποιος να αντιμετωπισει κατι αναλογο δεν λεμε να δινει τις ιδιες ποσοτητες κ. Α. απλα λεμε τα συμπτωματα δινω την ονομασια και οταν παει στο φαρμακειο να το ζητησει το φαρμακο καλο ειναι να ρωτησει και εκει και θα του πουν οπως μου ειπαν και εμενα.
 
καλημερα κατερινα! Δεν πιστευω να το φαει το σιταρι ακομα δυσκολευεται καπως με τις μπουκιτσες. Δεν της ςχω δωσει καθουλου ψωμι. Προτειμαει τον τραχανα εχω σπιτι μια σακουλα απο το χωριο και ειναι μικρα μπαλακια και εχει φαει πολυ! σημερα την δοκιμασα με λιγο βρασμενο ρυζι και καταπιε με δυσκολια. μολις γινει λιγο καλυτερα θα της παρω σιταρι. :)
 
τότε δώσε πίτουρο. Ο τραχανάς θα δογκοθή στό στομάχι της. Γενικά μην δίνεις τίποτα που πρώτα χρειάζετε βράσιμο.συγνώμη τώρα διάβασα ότι έβρασες το ρύζι μπράβο βρασμένο και σε λίγη ποσότητα να μήν τρώει πολλή τής πρώτες μέρες.
 
Back
Top