Ασθένειες Αρρωστο ή δεν εχει συνηθισει το περιβαλον του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scarface
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Πως καταλαβενουμε αν ενα πουλι δεν εχει συνηθισει το περιβαλον του ακομα και νιωθει μοναξια;Βλεπω οτι το δικο μου που το εχω 4 μερες την περισσοτερη ωρα την περναει πανω στο κλαδακι του και δεν το βλεπω να τρωει πολυ. Χθες μονο το ειδα να τρωει και μετα απο το φαγητο αρχισε να κανει κατι σα να φτερνιζεται. Εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες παιρνει βαθια αναπνοη φουσκανει τα φτερα του και μετα ξεφυσαει λες και εχει αγχος. Και κελαδαει μονο μεσημερι οταν ερθει κανενα σπουργιτι στο μπαλκονι και σφυριξει. Εχω μπερδευτει, δεν ξερω αν ειναι λογο της αλλαγης του περιβαλλοντος ολα αυτα η εχει καποια αρρωστια.Λετε να εχει ακαρεα και για αυτο φτερνιζεται και δε τρωει; 😕
 
Κι ο δικος μου ο παπαγαλοις φτερνιζεται και δεν ειναι αρρωστος. Γενικα και τα αλλα τα παπαγαλοειδη που ειχα ολα φτερνιζονταν. Τι εννοεις φτερνισμα; Το πιανει σπαστικο και δε σταματαει; Η μυτη του τρεχει μυξουλες; Αυτο που φουσκωνει τα φτερα του και τιναζεται το κανουνε ολοι οι παπαγαλοι για να αερισουν, να τιναξουν τη σκονη και να στρωσουν απο τα φτερα τους. Τα αρρωστα πουλια κοιμουνται πολυ με τα φτερα φουσκωμενα. Παιχνιδια του εχεις παρει; Με τι να ασχοληθει αν δεν εχει τιποτα μεσα στο κλουβι του;
 
Οχι δε φτερνιζεται συνεχεια. Μονο χθες μετα το φαγητο του φτερνιζοταν. Για παιχνιδι του εχω κουνια που δεν την πλησιαζει και ενα καθρεφτακι που εχει μαζι χαντρες πανω που και παλι δεν το πλησιαζει.😕
 
Οχι δε φτερνιζεται συνεχεια. Μονο χθες μετα το φαγητο του φτερνιζοταν. Για παιχνιδι του εχω κουνια που δεν την πλησιαζει και ενα καθρεφτακι που εχει μαζι χαντρες πανω που και παλι δεν το πλησιαζει.😕

Παρατηρησε το μερικες ημερες ακομη ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι προσαρμοστηκε στο περιβαλλον του. Το καθρεφτακι θα σου προτεινα να το βγαλεις καθως μπορει να προκαλεσει προβληματα στο πουλι, διοτι θα δεθει με ενα ανυπαρκτο πουλι με αλλα συνεπακολουθα... υπαρχουνε αλλα παρα πολλα παιχνιδια για παπαγαλακια που θα ξετρελαθει να παιζει... 😉
 
Σε ευχαριστω Ανεστη. Θα παω σημερα κιολας να του παρω καινουργια παιχνιδια...
 
αντι για παιχνιδια δεν παιρνεις αλλο ενα ναχει και ταιρι και παρεα; Ειναι η καλυτερη λυση!
 
Δικά μου Budgies kai Lovebird δεν παιζουν με τα παιγνίδια τους. Ειδικά το ζευγαράκι μωρά (ειναι 2 μηνών τώρα) αν και είχαν απο την αρχή παιχνίδια, δεν ασχολούνται καθόλου. Να φανταστείτε πως τους δινω διάφορα φρούτα και λαχανικά κάθε μέρα και μόλις προχθες τα είδα να ασχολούνται με το μαρούλι! (μιλώ για τα μωρά πάντα) Το Lovebird (σήμερα μάλλον θα του πάρω σύντροφιά) δεν ανεβάινει κάν σε μια σκινένια σκάλα που του έβαλα, αν και έχουν περάσει περίπου 15 μέρες που το πήρα. Ούτε μαρούλι τρώει.
 
Δικά μου Budgies kai Lovebird δεν παιζουν με τα παιγνίδια τους. Ειδικά το ζευγαράκι μωρά (ειναι 2 μηνών τώρα) αν και είχαν απο την αρχή παιχνίδια, δεν ασχολούνται καθόλου. Να φανταστείτε πως τους δινω διάφορα φρούτα και λαχανικά κάθε μέρα και μόλις προχθες τα είδα να ασχολούνται με το μαρούλι! (μιλώ για τα μωρά πάντα) Το Lovebird (σήμερα μάλλον θα του πάρω σύντροφιά) δεν ανεβάινει κάν σε μια σκινένια σκάλα που του έβαλα, αν και έχουν περάσει περίπου 15 μέρες που το πήρα. Ούτε μαρούλι τρώει.


καποια πουλια Χριστιαννα ειναι πιο δυσκολο απο αλλα στην αρχη να μαθουνε καινουρια τροφες και να εξοικειωθουνε με καινουρια αντικειμενα, παρολα αυτα ολα θελουν το χρονο τους, διαφορετικο το καθε πουλι. Ειδες οτι μετα απο επιμονη δοκιμασε το μαρουλι; Ετσι θα γινει και με τα αλλα! 😉
 
Του πηρα καινουργια παιχνιδια και εβγαλα το καθρεφτακι. Θα το αφησω λιγες μερες ακομα και αν συνεχισει ετσι θα κανω αυτο που ειπε ο nasos θα του παρω ενα θυληκο να ειναι και ζευγαρι. Σημερα παντως εφαγε απο το χερι μου την τροφη του και καροτο που του εδωσα.Αυτο που δεν του αρεσει μαλλον ειναι το μηλο γιατι ουτε που το ακουμπησε.:)
 
μπορει πολυ απλα να μην το ξερει γιαυτο να μην το ακουμπισε, αμα το δοκιμασει θα του αρεσει.υπομονή και επιμονή θέλει.
 
Το οτι τρώει από το χέρι σου είναι πολύ θετικό! Να συνεχίσεις να το ταΐζεις όποτε μπορείς, για να έρθετε πιο κοντά. Ένας σύντροφος νομίζω πως είναι απαραίτητος ειδικά όταν δεν ασχολείσαι πολλές ώρες μαζί του. Και εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ακόμα ένα.
 
Του πηρα καινουργια παιχνιδια και εβγαλα το καθρεφτακι. Θα το αφησω λιγες μερες ακομα και αν συνεχισει ετσι θα κανω αυτο που ειπε ο nasos θα του παρω ενα θυληκο να ειναι και ζευγαρι. Σημερα παντως εφαγε απο το χερι μου την τροφη του και καροτο που του εδωσα.Αυτο που δεν του αρεσει μαλλον ειναι το μηλο γιατι ουτε που το ακουμπησε.:)


Ειναι πολυ θετικο το οτι εφαγε απο το χερι σου! Και το καροτο ειναι πολυ καλη τροφη. Να του δινεις φρεσκα φρουτα και λαχανικα καθε μερα. Μπορεις να τα ψιλοκοβεις σε μια αυγοθηκη και να τα ανακατευεις. 😉 Τωρα με τη ζεστη ομως μετα απο 3-4 ωρες να τα πετας γιατι θα ξινιζουνε και δεν κανει να τρωει χαλασμενα το πουλι διοτι μπορει να αρρωστησει.
Ζευγαρι θα του επαιρνες ουτως η αλλως; Σκεφτεσαι την αναπαραγωγη; Να ξερεις πως θα ειναι πιο δυσκολο να εξημερωσεις 2 πουλια που μενουνε στο ιδιο κλουβι παρα 1.
 
Ναι το ξερω οτι ειναι πιο δυσκολο και για αυτο δεν πηρα απο την αρχη ζευγαρι. Σκεφτομουν να παρω αργοτερα αφου το εξημερωσω πρωτα. Αλλα αν δω οτι χρειαζεται παρεα θα του παρω τωρα και μαλλον θα χρειαστει περισσοτερος καιρος μεχρι να εξημερωσω καποιο. Ναι θυληκο θα του επαιρνα, θελω για να ζευγαρωσουν αν τα καταφερω.:)
 
Back
Top