Ασθένειες Καναρίνι εμφάνισε καρίνα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όσο μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες, δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα στην περιοχή της κοιλιάς, αν και το σημείο όπου βρίσκεται το συκώτι δεν φαίνεται πολύ καθαρά. Είναι αρκετά αδύνατος πάντως.

Στις κουτσουλιές του φαίνεται μεγάλη ποσότητα ουρικού οξέως. Επίσης, τα πόδια του δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση, κάτι που ίσως να είναι σχετικό.

Τι διατροφή του κάνεις;
 
Όσο μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες, δεν διακρίνω κάποιο πρόβλημα στην περιοχή της κοιλιάς, αν και το σημείο όπου βρίσκεται το συκώτι δεν φαίνεται πολύ καθαρά. Είναι αρκετά αδύνατος πάντως.

Η κοιλιτσα οντως δεν εχει κατι... Δηλαδη ειναι ολη ροζ.. Δεν εχει καποιο μελανο σημειο...

Στις κουτσουλιές του φαίνεται μεγάλη ποσότητα ουρικού οξέως. Επίσης, τα πόδια του δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση, κάτι που ίσως να είναι σχετικό.

Οσο για τα ποδια του ειναι ετσι απο οσο το θυμαμαι... ☹ Πριν 2 χρονια του εβαχα καθε μερα για ενα μηνα μια κρεμα για τα ποδια αλλα δεν εγινε τιποτα και δε συνεχισα.

Τι διατροφή του κάνεις;

Τροφη Premium της Verse-laga, και μια φορα την εβδομαδα αυγοτροφη δικια μου, δηλαδη ενα σφοχτοβρασμενο αυγο, καροτο, 2 κουταλιες σουπας φρυγανιας, ενα κουταλακι ριγανι και ενα δυοσμος, μελι διαλυμενη σε λιγο νερο, λιγο ελαιολαδο, ενα κουταλι σουσαμι, ενα καροτο, μερικες φορες αμυγδαλα, και απο κει και περα προσθετω οτι εχω εχω, μηλο, αχλαδι, αγγουρι, μποκολο, κουνουπιδι κτλ κτλ. Αυτο τους το δινω μια φορα την εβδομαδα τωρα που ειναι χειμωνας. Μια φορα την εβδομαδα βιολογικο μυλοξιδο, 2-3 φορες το μηνα βιταμινες στο νερακι. 1-2 φορες την εβδομαδα λαχανικο ή φρουτο (μηλο, αχλαδι, αγγουρι, κουνουπιδι κτλ κτλ) ενω σιγουρα καθε παρασκευη φρσκο μπροκολο... Αυτα!

Σημερα του εχω βαλει ηλεκτρολυτες στο νερο... Τι αλλο χρειαζεται να κάνω;
 
Βάλε το πουλάκι σε καραντίνα για τουλάχιστον δέκα ημέρες. Δηλαδή, περιόρισε το σε ένα καθαρό ατομικό κλουβί και τοποθέτησε το σε ένα εσωτερικό χωρο που θα μπορείς να τον παρακολουθείς διακριτικά. Φρόντισε μόνο να μην υπάρχει τεχνητός φωτισμός παρά μόνο το φως της ημέρας, αν είναι δυνατόν αρκετό.

Περιόρισε για αυτό το διάστημα τη διαγραφή του μόνο σε σπόρους. Αν θέλεις πρόσθεσε μερικούς ακόμη λιπαρούς. Τίποτε άλλο. Ολο αυτό το διάστημα να παρατηρείς τη συμπεριφορά του. Αν παρατηρήσεις οτιδήποτε ύποπτο, όπως καχεξία, φούσκωμα μεγάλης διάρκειας, ατονία, να το αναφέρεις. Μπορείς να δώσεις τα βότανα που του δίνεις αλλά μόνο σε ξηρή μορφή σε ξεχωριστό δοχείο. Αν διαπιστώσεις ότι δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση σε ένα ή περισσότερα βότανα, να του δίνεις συνέχεια και να δοκιμάζεις καινούργια.

Αν και εφόσον παρατήρησεις οποιαδήποτε αλλαγή στην εικόνα των περιττωμάτων του, ενημέρωσε μας
 
ριξε μια ματια στο στομα του, μην τυχον δεις λευκοκιτρινα σημαδια, εστω και ενα. Μεχρι το βαθος του

οποιος σου πουλαει αυτη την τροφη ως την prestige premium , να του πεις χαιρετισματα. Η premium εχει vam pellets ( κυριλε μπισκοτα τα λεω εγω ... ) και αυτη το συνηθισμενο μπισκοτο. Τα vam εχουν αλλο χρωμα. Οχι οτι νομιζω πως εχουν μεγαλη διαφορα, αλλα η premium δεν ειναι

213g7c0.jpg




δεν ξερω αν ειναι ακαρεα ή ειναι λεπια λογω ηλικιας, αλλα καλα ειναι να κανεις μασαζ με λιγη βαζελινη ή επιθολ λιγες μερες τα ποδαρακια του (οχι ποσοτητα, να μην λαδωθει το φτερωμα)

αν κρινω απο τα μαυρα στρογγυλα σπορακια που βλεπω κατω ... εξυπνο πουλι...
 
Πηγα τωρα παλι να τον δω και ηταν στη γωνια κατω ειχε βαλει κεφαλακι μεσα και κοιμοταν... Αλλα παρατηρω οτι δεν ειναι φουσκωμενος οπως το βραδυ οταν κοιμαται.. Εκει που καθεται βαζει κεφαλακι μεσα και κοιμαται... Υπαρχει περιπτωση να ειναι ο βιοκυκλος του ετσι και απλα να κοιμαται 2 ωρες πριν απο τα αλλα; Το πρωι ηταν τοσο ζωηρος και τωρα που πλησιαζει η νυχτα ειναι πιο βαριεστημενος... Επισης πριν λιγο εκανα κατι σαν να πνιγεται χωρις να βγαλει κανεναν ηχο... ☹ Και καθεται βαριεστημενα στο κλαδακι του χωρις να πλησιαζει το φαγητο... Εχω καταστεναχωρεθει!

Βάλε το πουλάκι σε καραντίνα για τουλάχιστον δέκα ημέρες. Δηλαδή, περιόρισε το σε ένα καθαρό ατομικό κλουβί και τοποθέτησε το σε ένα εσωτερικό χωρο που θα μπορείς να τον παρακολουθείς διακριτικά. Φρόντισε μόνο να μην υπάρχει τεχνητός φωτισμός παρά μόνο το φως της ημέρας, αν είναι δυνατόν αρκετό.

Το εβαλα μεσα σε σημειο που εχει 20 με 23 βαθμους... Δεν εχουμε αλλο σημειο πιο ζεστο... Οταν νυχτωσει θα τον σκεπασω με μια σκουρα πετσετα για να κοιμηθει... Η παρακολουθηση γινετα διακριτικα... Δεν με βλεπει...

Περιόρισε για αυτό το διάστημα τη διαγραφή του μόνο σε σπόρους. Αν θέλεις πρόσθεσε μερικούς ακόμη λιπαρούς. Τίποτε άλλο. Ολο αυτό το διάστημα να παρατηρείς τη συμπεριφορά του. Αν παρατηρήσεις οτιδήποτε ύποπτο, όπως καχεξία, φούσκωμα μεγάλης διάρκειας, ατονία, να το αναφέρεις. Μπορείς να δώσεις τα βότανα που του δίνεις αλλά μόνο σε ξηρή μορφή σε ξεχωριστό δοχείο. Αν διαπιστώσεις ότι δείχνει ιδιαίτερη προτίμηση σε ένα ή περισσότερα βότανα, να του δίνεις συνέχεια και να δοκιμάζεις καινούργια.

Σημερα λογω του αυγου δεν πλησιασε τους σπορους... μονο το πρωι που δεν ειχε αυγο ανοιξε πολυ λιγους... Θα παρατηρησω και αυριο αν τρωει σπορους... Αλλα αμ δω οτι δεν τρωει θα του βαλω αυγο να φαει... Τι σπορους να παω να παρω; Ποιους να ζητησω; Δε θα μου τους δωσουν χυμα ομως; Οταν λες ξηρη μορφη εννοεις οπως τα βαζουμε στο φαγητο;

Αν και εφόσον παρατήρησεις οποιαδήποτε αλλαγή στην εικόνα των περιττωμάτων του, ενημέρωσε μας
τα περιττωματα μας τωρα
tinypic-no-longer-available.jpg

ριξε μια ματια στο στομα του, μην τυχον δεις λευκοκιτρινα σημαδια, εστω και ενα. Μεχρι το βαθος του
οποιος σου πουλαει αυτη την τροφη ως την prestige premium , να του πεις χαιρετισματα. Η premium εχει vam pellets ( κυριλε μπισκοτα τα λεω εγω ... ) και αυτη το συνηθισμενο μπισκοτο. Τα vam εχουν αλλο χρωμα. Οχι οτι νομιζω πως εχουν μεγαλη διαφορα, αλλα η premium δεν ειναι δεν ξερω αν ειναι ακαρεα ή ειναι λεπια λογω ηλικιας, αλλα καλα ειναι να κανεις μασαζ με λιγη βαζελινη ή επιθολ λιγες μερες τα ποδαρακια του (οχι ποσοτητα, να μην λαδωθει το φτερωμα)

Προσπαθησα δεν ανηγε το στομα του! Δημητρη την παιρνω συσκευασμενη... Αυτη ειναι η τροφη... Θα του κανω πριν κουρνιασει! Λετε νε εχει ακαρεα στα ποδιά;

αν κρινω απο τα μαυρα στρογγυλα σπορακια που βλεπω κατω ... εξυπνο πουλι...

Το ξερω οτι ειναι σαινι αλλα γιατι το λες αυτο; 😛

Παιδι πριν λιγο πηγα και του μιλουσα και μου τιτιβιζε και πηγε και εφαγε! Σαν να ηθελε την προσοχη μου δε ξερω... Εφαγε αυγο και Τσιμπησε και σπορακια! Αμα ειναι ετσι να ειμαι ολη μερα και να του μιλαω! :D

Σας ευχαριστω πολυ Σταυρο και Δημητρη!
 
Μόλις τώρα γύρισα από τα ιταλικά Κ το βρήκα πεθαμένο... ☹

Τώρα το μόνο που με ενδιαφέρει Είναι να μην έχουν κολλήσει κάτι τα υπόλοιπα... Τι πρέπει να κάνω;
 
Λυπάμαι Αλίκη. Να ελέγχεις συχνά τα υπόλοιπα. Όχι πανικός.
 
Απλα μου κανει τοση εντυπωση... εχω δει πουλια σε πολυ χειροτερη κατασταση τι επιβιωνουν! Και δικο μου πουλακι το καλοκαιρι δεν μπορουσε να στηριχτει και τελικα τωρα ειναι υγιεστατο! Πραγματικα δεν το περιμενα πως θα "φυγει" τοσο γρηγορα.. Ηλπιζα... Και δε θελω να το παινευτω αλλα τα φροντιζω οσο καλυτερα μπορω και παλι εχω απωλειες! Τι αλλο πρεπει να κανω δλδ; Τη διατροφη τους κανω σας την ειπα παραπανω... Τα κλαδια καθαριζονται καθημερια και η σχαρα μια φορα την εβδομαδα... Ρευματα αερα δεν εχουν καθως μεσα στην κλουβα εχω γυρω γυρω πλεξιγκλας...

Οποια γνωμη για να αλλαξω κατι και να τα φριντιζω καλυτερα δεκτη...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων..
 
Αλικη λυπαμαι για το πουλακι σου,τελικα δεν μπορεσαμε να κανουμε τιποτα☹ αρα το πουλακι οτι ειχε το ειχε εδω και πολυ καιρο, απλα τωρα το καταλαβες, προσεχε και τα αλλα και να τα παρατηρεις το πως συμπεριφερονται, τι δικη σου αυγοτροφη ποση ωρα την αφηνεις στην αυγοθηκη αφου τι βαλεις
 
Μπορει Πανο μου... Αλλα το εκρυβε παρα πολυ καλα... Φαντασου το πρωι ηταν τοσο καλα που μεχρι και η μαμα μου μου ειπε καλε αυτο μια χαρα ειναι! Δεν εχει τιποτα! Και γενικοτερα τα παρακολουθω πολυ στενα για να μην χασω καποιο οπως εχασα σημερα... ☹ δεν περιμενα μεσα σε λιγες ωρες αυτο το αποτελεσμα γιατι ηταν ζωηρος και εφαγε αυγο! Τα υπολοιπα κελαιδανε ολα! Θηλυκα αρσενικα! αλλα εννοειται θα στησω καραουλι... Μηπως να τους βαλω καμια πολυβιταμινη για να ενισχυσω τον οργανισμο τους ή δε χρειαζεται; 5-6 ωρες... καπου εκει.. Εχω διαβασει οτι τοσο πρεπει σωστα;

μιας και το φερε η κουβεντα οταν εξω εχει 10 βαθμους αν καποιος αφησει την αυγοτροφη ή το λαχανικο για 10 ωρες... χαλανε;
 
Λυπάμαι πολύ Αλίκη. Κρίμα αλλά όντως πρέπει να ήταν άρρωστο νωρίτερα.
 
οχι, αλλα καλο ειναι να τη βγαζουμε τωρα επανω στο 8ωρο και το καλοκαιρι 4-5 ωρες, γιατα λαχανικα αν ειναι στεγνα αντεχουν και 24 ωρες τωρα, το καλοκαιρι,12 ωρες, περιπου, αλλα να μην τα βλεπει ο Ηλιος, να μην τα δωσεις τιποτα αλλο ειδη τα δινεις πολλα
 
Βασικα για να ειμαι ακριβης του βαζω ακριβως την ποσοτητα που πρεπει... Δηλαδη ενα κουταλακι ανα καναρινι σε καθε ταιστρα (το καθενα πιανει απο διαφορετικη ταιστρα και ετσι δεν μαλωνουν) και μεχρι να περασει το 6ωρο την εχουν εξαφανισει την αυοτροφη!

Ναι Αχιλλεα.. Δε λεω πως δεν ειχε.. Απλα δεν μπορω να καταλαβω ΤΙ; Απο τις φωτο μηπως μπορειτε να κανετε καμμια υποθεση;

Ενταξει Πανο θα συνεχισω να δινω αυτα που δινω...

Σας ευχαριστω πολυ και τους 2..
 
Aλικη λυπαμαι..

οσο εδειχνε η κοιλια του στη φωτο, ηταν καθαρη.Δεν ξερω τι μπορει να ητανε.. Πιστευω αν ηταν επανεργοποιηση της σαλμονελας (προφανως ειναι το πουλακι που ειχες κανει παλια ποστ ) που καποιες φορες εχει χρονια μορφη και επανερχεται,θα ειχες και αλλα εντονα συμπτωματα πριν τον θανατο. Οταν σου ειχα πει πριν για το στομα,υποπτευομουν μυκητες, αλλα δεν σκοτωνουν απο την μια μερα στην αλλη, αφου λες οτι το πουλι πριν ηταν οκ . Στην περιοχη κοντα στο συκωτι, φαινοτανε πιο εντονα κιτρινωπο το δερμα, αν προσεξες, αλλα μαλλον ηταν απλα λιπος.Αν ομως δεις οτι ειναι καποια πιο συμπαγη μαζα (λιπωμα) αν εχεις το πουλακι ακομα, μας το λες

δεν θα το ανεφερα σε τετοια στιγμη, απλα επειδη ταιζεις και στα αλλα πουλακια, η μορφη της versele laga canary prestige premium ειναι αυτη με αλλο χρωμα pellets

εκτος αν τα αλλαξανε...
 
Σ ευχαριστω πολυ Δημητρη!

Αλλο πουλακι μου περασε σαλμωνελλα και τωρα ειναι υγιεστατη φτου φτου! Μπορει να κολλησε και να ειχε αδυναμο ανοσοποιητικο και να μην αντεξε! Τι να πω...

Ακομη το εχω το πουλακι... Αυριο θα το θαψουμε.. ☹ Αλλα φοβαμαι και να το πιασω για να δω... Μπορει να βαλω γαντια..

Να κανω μια ερωτηση; Γινεται να εχει λιπος και καρινα ταυτοχρονα;

Κοιτα αυτην παιρνω εδω και καιρο... Και την ανοιγω εγω.. Δε ξερω.. Παντως μοσχοβολαει ο τοπος! Σ ευχαριστω παντως που ασχολεισαι τοσο πολυ! Οταν πριν ειπες εξυπνο το πουλακι που αφηνει του στρογγυλους σπορους γιατι το ειπες;
 
μεγαλη ιστορια... ψαξε για ερουκικο οξυ, goitrogens , γλυκοζιτες, ελαιοκραμβη rape seed , γογγυλοσπορο rubsen και θα καταλαβεις

οπως και αυτα που μοσχοβολανε ισως ειναι μεγαλη ιστορια, αλλα αφου τα τρωνε τοσα χρονια τα πουλια και... σφηζουν απο υγεια (εννοω ευρυτερα τα μπισκοτοειδη ) εγω περισσευω ...

καπου εδω θα δεις οτι η ελαιοκραμβη δινεται για βιοκαυσιμο 0.25 ευρω το κιλο

http://www.lignite.gr/events/eleftheriadis.pdf

για τα πουλια μας... ερχεται με 8πλασια το λιγοτερο τιμη. Για οσους ρωτουν γιατι να ειναι στα περισσοτερα μιγματα

ας αναπαυθει ομως το πουλακι και ασε να το κοιταξεις αλλη στιγμη με την ησυχια σου αυτο. Να μην το συζηταμε εδω περα. Δεν το ξεχασα τυχαια πριν
 
Αχ βρε Αλικη μου, λυπαμαι πραγματικα για το πουλακι σου! Παμτως εσυ εκαμες οτι μπορουσες για να γινει καλα! Και τελειωσε την ζωη του σε ενα χωρο αγαπης και στοργης! Φιλικα και συμπονετικα!
 
Back
Top