Ασθένειες Αρρωστο κοκατιλ

Αλεξανδρος 21

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Γιαννιτσά
Παιδια εχω ενα κοκατιλ ειναι πειρπου 5 μηνων και χθες εβρεχε και το ειχα στο δωματιο με ανοιχτο παραθυρο αι νομιζω πως το πειραξε ο αερας και αρρωστησε καθεται στον πατο του κλουβιου του πολλες φορες και ουτε καν κουνιεται. Κλεινει συνεχεια τα ματια του και κανει διαρεια τινακανω;υπαρχει κινδυνος να παθει κατι;
 
Πηγαινε το σε κανεναν πτηνιατρο γιατι φαινεται ασχημα αρρωστο απο την περιγραφη
 
Παιδια εχω ενα κοκατιλ ειναι πειρπου 5 μηνων και χθες εβρεχε και το ειχα στο δωματιο με ανοιχτο παραθυρο αι νομιζω πως το πειραξε ο αερας και αρρωστησε καθεται στον πατο του κλουβιου του πολλες φορες και ουτε καν κουνιεται. Κλεινει συνεχεια τα ματια του και κανει διαρεια τινακανω;υπαρχει κινδυνος να παθει κατι;
Τι περισσότερο να πάθει...
Σχεδόν ετοιμοθάνατο το παρουσιάζεις..
Λόγω της κρισιμότητας της κατάστασής του... καλύτερα να το δει κάποιος γιατρός.
 
Ευχαριστω πολυ παιδια το πηγα σε κτηνιατρο η οποια μου εδωσε αντιβιωση και καθε μέρα του την δινω μεσα στο νερο του και με σύριγγα και εχει αρχισει και γινεται μερα με την μερα ολο και καλύτερα τωρα πια εχει ορεξη να φαει δεν καθεται στον πατο του κλουβιου παιζει μαζι μου και δεν κανει αλλο πια διάρροια.🙂
 
Μπράβο Αλέξανδρε, εύχομαι σύντομα να είναι εντελώς καλά!
Αν θέλεις μας λες δυο λόγια για τον γιατρό, αν τον ήξερες ή πως τον βρήκες, αν τον είδες ενημερωμένο για πουλιά και επίσης τι αγωγή ακριβώς του έδωσε και κυρίως τι σου είπε ότι είχε το πουλάκι.
 
Η γιατρος ειναι πολυ εξυπηρετική και αγαπαει τα ζωα! Την ηξερα γτ την ειχα επισκευτει για τα σκυλακια μου και ηταν αριστη στην δουλεια της. Ξερει καποια πραγματα και για τα πτηνα αλλα δεν ειναι ειδικευμένη στην περιοχη που ζω δεν υπαρχει κανενας πτηνιατρος απο οτι ξέρω. Της εξηγησα τι ειχε και μου ειπε πως ηταν ενα κρυομα και οτι μπορουσε να με βοηθήσει

Μου εδωσε μια αντιβίωση και μου ειπε να ριχνω 7 σταγονες σε 100ml στην ποτιστρα του αλλα επειδη δεν επινε νερο ουτε ετρωγε του την εδινα με την σύριγγα και τωρα αρχιζει να επανέρχεται και να παιρνει τα πανω του ο Ρικο μας!
 
Η γιατρος ειναι πολυ εξυπηρετική και αγαπαει τα ζωα! Την ηξερα γτ την ειχα επισκευτει για τα σκυλακια μου και ηταν αριστη στην δουλεια της. Ξερει καποια πραγματα και για τα πτηνα αλλα δεν ειναι ειδικευμένη στην περιοχη που ζω δεν υπαρχει κανενας πτηνιατρος απο οτι ξέρω. Της εξηγησα τι ειχε και μου ειπε πως ηταν ενα κρυομα και οτι μπορουσε να με βοηθήσει

Μου εδωσε μια αντιβίωση και μου ειπε να ριχνω 7 σταγονες σε 100ml στην ποτιστρα του αλλα επειδη δεν επινε νερο ουτε ετρωγε του την εδινα με την σύριγγα και τωρα αρχιζει να επανέρχεται και να παιρνει τα πανω του ο Ρικο μας!
Τέλειααα! Μπράβο μπράβο! Αν θες πρόσθεσε το όνομα της κτηνιάτρου εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ για να πάνε στο μέλλον και άλλοι παπαγαλο/καναρινομπαμπάδες/μαμάδες εκεί! 😉
 
Παιδια μαλλον κατι πηγε στραβα δεν ξερω τι γινεται αλλα ο Ρικο μου δεν μπορει να σταθει στα ποδια του και φαινεται οτι ποναει. Ρπισης εχει συνεχεια το κεφαλι ψηλα βοηθειαα πείτε μου ειναι καποια συγκεκριμένη αρρωστεια;υπαρχει περίπτωσηνα το πείραξε η αντιβιωση;
 
Παιδια μαλλον κατι πηγε στραβα δεν ξερω τι γινεται αλλα ο Ρικο μου δεν μπορει να σταθει στα ποδια του και φαινεται οτι ποναει. Ρπισης εχει συνεχεια το κεφαλι ψηλα βοηθειαα πείτε μου ειναι καποια συγκεκριμένη αρρωστεια;υπαρχει περίπτωσηνα το πείραξε η αντιβιωση;
Αλέξανδρε δεν μπορείς να κάνεις πολλά τώρα.. Δυστυχώς! Να το έχεις σε ζεστό και ήσυχο μέρος.. Δεν θα έπρεπε να κοιμάται τώρα; Σίγουρα έδωσες τη σωστή δοσολογία φαρμάκου; Γιατί αν έβαλες κατά λάθος παραπάνω μπορεί να έχει και τέτοιες συνέπειες στο πουλάκι.. ☹
 
Μου ειπε να του την δινω καθε μιδη μια ωρα δεν μου ειπε κατι πιο συγκεκριμένο. Δεν εβαλε το κεφαλι του πισω για να κοιμηθει και παραξενευτηκα και το εβγαλα και το βρηκα ετσι

Θα πεθάνει δλδ;

Παει να κοιμηθει και πεφτει το κεφαλι του πισω τρ το βολεψα αλλα δεν το βλεπω καθολου καλα
 
Δεν μπορώ να ξέρω αν θα πεθάνει ή όχι.. ☹ Έχε τ σε ζεστό μέρος και δώστου λίγο ζάχαρη με νερό να του δώσεις δυνάμεις! Εύχομαι να τα καταφέρει μέχρι το πρωί και να πάτε στην πτηνίατρο ξανά ή να την πάρεις τηλ τουλάχιστον!
 
Ξενυχτησα πανω απο το κεφαλακι του τα καταφερε μεχρι τωρα περιμενω πως και πως να ανοιξει η κτηνίατρος μακαρι να αντεξει
 
Καλημέρα, πως πάει; Αυτή η δοσολογία, σαν να μην μου φαίνεται σωστή, δεν γίνεται να δίνουμε φάρμακο σε τέτοια συχνότητα. Είσαι σίγουρος πως κατάλαβες καλά; Φοβάμαι μήπως ξεπέρασες την δοσολογία και τοξικώθηκε το πουλάκι. Μπορείς να του φτιάξεις λίγο ριγανότσαγο να πιει; Και πάρε επειγόντως την κτηνίατρο τηλέφωνο. Ζαχαρόνερο του έδωσες;
 
Δεν προλαβα να τουδωσω οταν το ετοιμαζα ξεψυχουσε παει ο Ρικο μου πεθανε... Καλα ειχα καταλαβει ετσι μου ειχε πει και πανω που ημουν χαρουμενος γτ αρχισε να ξεπερναει το κρύωμα... Μολις τώρα πεθανε στα χερια μου...

🙁
 
Αχ βρε Αλέξανδρέ μου, πολύ λυπάμαι, πόσο κρίμα, τι να σου πω, δεν υπάρχουν λόγια, προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις ☹
 
Back
Top