Ασθένειες Αρρώστησε το καναρίνι μου

pepe&pipi

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2015
Μηνύματα
84
Πόλη
Πάτρα
Καλημέρα έχω ένα πρόβλημα με το αρσενικό μου καναρίνι. Τον Αύγουστο σταμάτησε να κελαηδά. Με από καιρό άρχισε να παραπατά στο Κλάδι. Τρώει παρά πολύ κ σχεδόν μόνο αυγοτροφη με βιταμίνη. Σπάνια τρωει Κελαϊδινη. Έχω δοκιμασει οπωσ Μου είπαν βιταμίνη στο νερό, στο φαγητό. Κ σταγόνες ντεπόν. Που είναι κ με το μόνο που ας πούμε ότι στέκεται. Λίγο. Τι μπορεί να συμβαίνει. ; Σας στέλνω ενώ βίντεο.
 
Λυπάμαι και περαστικά...
Δεν υπάρχει η δυνατότητα επίσκεψης σε γιατρό και κατά προτίμηση σε εξειδικευμένο πτηνίατρο;

Δεν φαίνεται κάποιο βίντεο...
 
Δεν υπάρχει η δυνατότητα επίσκεψης σε γιατρό και κατά προτίμηση σε εξειδικευμένο πτηνίατρο;
Δυστυχώς δεν έχουμε κάποιον ειδικό. Κ απλός γιατρός μου έδωσε βιταμίνες. Το βίντεο δεν μπορω να το ανεβάσω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυγοτροφη η γνωστή κ βάζω κ βιταμίνη στην μορφή.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυγοτροφη η γνωστή κ βάζω κ βιταμίνη στην μορφή.
Συγγνώμη αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι βαζεις βιταμινη στην μορφη.

Ποια αυγοτροφη εχεις και ποια βιταμίνη;
 
δεν ξέρω τις μάρκες. η βιταμίνη ειναι σαν την αυγοτροφή σε υφή. μου είπαν και έβαζα και στο νερό και τώρα βάζω της ίδιας εταιρίας αλλα στο φαγητό του και ειναι αυτή
[automerge]1544350127[/automerge]
και αυτο ειναι το βιντεο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 

Συνημμένα

  • Εικόνα JPEG_640x480.webp
    Εικόνα JPEG_640x480.webp
    27,4 KB · Προβολές: 22
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Χύμα αλλά έχει επωνυμία που δεν συγκράτησα. Έχει Τόσο μεγάλη σημασία αυτό;
 
Ναι εχει γιατι κατα 99.9% του δινεις σκουπίδια (αθελα σου) και οχι αυγοτροφη.

Τι μειγμα σπορων του παιρνεις;
Χύμα και αυτο;

Βιταμινη Α ποιος σου ειπε να χορηγεις;
Και ποσο συχνά του δινεις;
 
Ο γιατρός σου την εδωσε με ποια αιτιολογια; Τι διεγνωσε;

Ποσο συχνα χορηγεις;

Τι αλλο δινεις στο σιτηρεσιο του;

Αυγοτροφη καθε ποτε βαζεις;

Το βλεπουμε το βίντεο ναι.
 
καθε 4 μέρες 4 σταγόνες στην τροφή. εχει κελαϊδίνη και αυγοτροφή με βιταμίνη πάντα στο κλουβί του. Δεν μου είπε απλα είπε να βάλω βιταμίνες στο νέρο. και αφου δεν άλλαξε κάτι μου έδωσε αυτό. ειναι απο αρχές Νοέμβρη έτσι
 
Θεωρητικα αν ειχε διαγνωσει νευρολογικα θεματα θα σου εδινε βιταμινη Β και οχι Α (αν παρουμε σαν υποθεση εργασιας οτι εχει νευρολογικα θεματα)

Η βιταμινη Α ειναι λιποδιαλυτη και η υπερδοσολογια της προκαλει τοξικοτητα με συνεπεια προβληματα στο ηπαρ και νευρολογικης φυσεως προβληματα.

Αυτο που θα προτεινα εγω,περα απο την επισκεψη σε ειδικο πτηνιατρο που ειναι πρωτη προτεραιοτητα παντα, ειναι να σταματησεις την "αυγοτροφη" γιατι ουτως η αλλως τα πουλια δεν ειναι σε περιοδο καθημερινης ληψης αυγοτροφης τωρα.

Θα του παρεις ενα πλουσιο μειγμα oπως το Manitoba Canary Best Premium και επισης μπορεις να του παρεχεις λαχανικα 1-2 φορες την εβδομαδα καθως επισης καλα βρασμενο αυγο (13-14 λεπτα) 1 φορα ανα 10-15 μερες γι αυτη την περιοδο.

Τωρα σε οτι αναφορα τις βιταμινες, αν το σιτηρεσιο ειναι πληρες δεν υπαρχει αναγκη χορηγησης.
Περισσοτερο για δικη μας ασφαλεια μπορεις (για αυτη την περιοδο) να χορηγεις μια καλη πολυβιταμινη οπως η Oropharma Omni-Vit μαι φορα την εβδομαδα στην ποτιστρα (σε μερα που δεν θα του δινεις λαχανικα)

Νευρολογικα προβληματα (ξαναλαεω αν ως υποθεση εργασιας αποδεχθουμε οτι ειναι κατι τετοιο) μπορει να ειναι ιασιμα αλλα και οχι. Μπορει καποια στιγμη να περασε καποιο εγκεφαλικο και να εμεινε κουσουρι, μπορει να ειναι και κατι αλλο..
 
σε ευχαριστώ πολύ. έβγαλα ήδη την αυγοτροφή. Θα πάω αυριο σε γιατρό που γνωρίζει ποιο πολλά απο άλλα. Να κανω μια τελευταια ερωτηση. Οταν λέμε βάζουμε βιταμίνη στο νερό μια φορά την εβδομάδα, εννοούμε ότι βάζουμε την μία μέρα και την επόμενη που αλλάζουμε το νερό δεν βάζουμε. και η αυγοτροφή κάθε 15 μερές, βάζουμε ενα κουταλάκι ΄κ την αφήνουμε να την ΄φαει. Δεν την πετάω την επόμενη μέρα.
Σας ευχαριστώ και πάλι
 
Ενα 24 ωρο η βιταμινη στο νερο,5-6 ωρες max η αυγοτροφη στην ταιστρα,2-3 ωρες το αυγο.

Αλλα επισημαινω και παλι οτι κατα 99% η αυγοτροφη που εχεις δεν ειναι αυγοτροφη.

Να εισαι καλα και περαστικα.

Σε οτι αναφορα τον γιατρο να πας σε πτηνιατρο και οχι σε κτηνιατρο που απλως "ξερει" και απο πουλια.

Αφου εισαι Πατρα μπορεις να επικοινωνησεις με τους παρακατω

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Σ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ 58 2610439892

ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 151 2610221612

ΝΤΑΒΛΟΥΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΛΟΧ. ΜΕΝΟΥΝΟΥ 8 2610624880
 
Πήγαμε στον Γιατρο. Από χτύπημα έχει μισό παράλυση το ποδαράκι του. Μου έδωσε βιταμίνη b κ συμβουλές για να φτιάξω το κλουβί του πιο άνετο ώστε να μπορέσει να στηρίζετε κ να δυναμώσει
 
Back
Top