Ασθένειες Αρρώστιες παπαγάλων και οι ανίδεοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης User23658
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
U

User23658

Guest
Με αφορμή ένα περιστατικό πρόσφατο ανοίγω το θέμα. Βρίσκω κάποιον γνωστό τυχαία με ρωτάει πως είναι τα ζωάκια μου και του δείχνω κ τον μαγκιτη κοκη! Ααα λέει έχουν αρρώστιες. Και το πιο σημαντικό είναι ότι φέρνουν στειρωση σε παιδιά (αγόρια)..συν τη γρουσουζιά.. Ενώ πριν ας πούμε ζούσαμε μες την τύχη! 😂 του εξήγησα αυτά που γνωρίζω και επέμενε και δε σταματούσε κιόλας. Απαπα! 😈 Ένα έχω να σας πω μη δίνεται σημασία σε κανέναν! Ο καθένας θα πει ότι έχει ακούσει η έχει διαβάσει σε σάιτ μη αξιοπιστα! Εγώ που τα έχω όλα αγκαλιά έπρεπε να πάω στη Σπιναλόγκα εσωκλειστη!
 
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. Εγώ τους λέω ναι έχετε δίκιο εφόσον δεν παίρνουν από λόγια και δεν μπλέκω σε διαμάχη για αυτά τα θέματα πλέον. Ας ζει στην σφαίρα της φαντασίας του ο κάθε ισχυρογνώμονας.
 
Υπάρχουν δεκάδες αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ. Είναι μάστιγα αυτοί οι άνθρωποι! 🙂

User23658 είπε:
του εξήγησα αυτά που γνωρίζω και επέμενε και δε σταματούσε κιόλας
Μου αρέσει που μπήκες και στη διαδικασία του διαλόγου. Σε αυτές τις περιπτώσεις λες απλά, φοράω ματόχαντρο.
 
Υπάρχουν δεκάδες αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ. Είναι μάστιγα αυτοί οι άνθρωποι! 🙂


Μου αρέσει που μπήκες και στη διαδικασία του διαλόγου. Σε αυτές τις περιπτώσεις λες απλά, φοράω ματόχαντρο.
Πάντα προσπαθώ να εξηγήσω (Δυστυχώς για μένα πάντα) μιας κ είπες ματοχαντρο έκανα ένα από φελιζολ τεράστιο το εβαψα κ το κρεμασα έξω απ τη φαρμα! Δεν μπορούν να κατανοήσουν πολλά πράγματα Και ότι το πιο πιθανό είναι να κολλήσουμε εμείς κάτι στα ζώα παρά αυτά! Δε βαριέσαι. Εσύ Κάνε το καλό... Που λένε και οι παλιοί!
[automerge]1580991264[/automerge]
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. Εγώ τους λέω ναι έχετε δίκιο εφόσον δεν παίρνουν από λόγια και δεν μπλέκω σε διαμάχη για αυτά τα θέματα πλέον. Ας ζει στην σφαίρα της φαντασίας του ο κάθε ισχυρογνώμονας.
Σωστά τα λες αλλά αυτό μου τη σπάει.. Κ εγώ δεν τα ξέρω όλα αλλά σε μια συζήτηση θα πω Ναι ίσως να έχεις δίκιο ασχολείσαι με αυτα κατι θα ξέρεις. Όχι μου κάνεις κ τον αστυνόμο σαινι..
 
Μπορεί οι παπαγάλοι να προκαλούν στειρότητα στα αγόρια, αλλά να ξέρετε πως οι καρδερίνες και τα καναρίνια επιβαρύνουν την κατάσταση του θυρεοειδούς μας ανεξαρτήτως φύλου (δικού μας) και όσοι έχουμε ήδη προβλήματα με αυτόν, δε κάνει να έχουμε τέτοια στο σπίτι.
Έτσι μου είπε γειτόνισσα, τονίζοντας πως αυτή έδωσε τα καναρίνια της όταν το έμαθε, γιατί πάνω απ όλα η υγεία μας και πως καλά θα κάνω να δώσω κι εγώ το δικό μου.
 
user20443 είπε:
Μπορεί οι παπαγάλοι να προκαλούν στειρότητα στα αγόρια, αλλά να ξέρετε πως οι καρδερίνες και τα καναρίνια επιβαρύνουν την κατάσταση του θυρεοειδούς μας ανεξαρτήτως φύλου (δικού μας) και όσοι έχουμε ήδη προβλήματα με αυτόν, δε κάνει να έχουμε τέτοια στο σπίτι.
Έτσι μου είπε γειτόνισσα, τονίζοντας πως αυτή έδωσε τα καναρίνια της όταν το έμαθε, γιατί πάνω απ όλα η υγεία μας και πως καλά θα κάνω να δώσω κι εγώ το δικό μου.
Σου είπε ποιος της το είπε; Η απλά το άκουσε κ αυτή; γιατρός δεν είμαι αλλά μιλώντας με την παιδίατρο μου το μόνο που ίσως επιβαρύνει το παιδί είναι η πούδρα (λόγω ευαισθησίας αναπνευστικού ) αλλά 1.5 χρόνο τώρα δεν άλλαξε τίποτα μια χαρά είμαστε όλοι και εμείς κ το πουλάκι! Αν γνωρίζει κάποιος "ειδικός" ας μας πει κάτι παραπάνω .. @Φοίβος εσύ τα ξέρεις! 😉
 
@User23658 δε τη ρώτησα από που το έμαθε, είχε ένα ύφος σα να είναι ευρέως γνωστό και εγώ χαζή που δε το ήξερα... Της είπα οτι φροντίζω να είναι καθαρό του κλουβί του και πάντα πλένω τα χέρια μου όταν το πιάνω ή μετά την καθαριότητα, αλλά δεν εννούσε αυτό... Εννοούσε γενικά την παρουσία που πουλιού στο σπίτι...
Αυτό που λες για ευαισθησία στο αναπνευστικό ισχύει, κάποιους μπορεί να τους πειράζει η πούδρα (που εδώ έμαθα) των παπαγάλων ή η σκόνη που μπορεί να υπάρχει σε ένα βρώμικο κλουβί, όπως άλλους πειράζουν τα αρώματα ή η γύρη κλπ...
Τα τελευταία σχεδόν 20 χρόνια έχω μιλήσει με πάρα πολλούς ενδοκρινολόγους, κανείς δεν ανέφερε ποτέ οτι πρέπει να προσέχω οτιδήποτε σχετικά με κατοικίδια...
 
Εννοείται αυτό... Το έβαλα στη λίστα που έχω και τα υπόλοιπα αντιστοίχως επιστημονικά τεκμηριωμένα, όπως το "διώξε τη μαύρη γάτα απ το σπίτι, όλοι ξέρουν οτι είναι γρουσούζικες".
 
@User23658 δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό σε καμία περίπτωση. Είναι γνωστό πως πούδρα βγάζουν οι γκρίζοι και η οικογένεια των κοκατού συμπεριλαμβανομένων των κοκατίλ. Η καλή καθαριότητα των κλουβιών, του χώρου και το μπάνιο των πουλιών βοηθούν στο μειωθεί το "πρόβλημα". Αν κάποιος έχει ήδη κάποιο θέμα όπως άσθμα ή δεν ξέρω τι άλλο θα ήταν καλό ίσως να το σκεφτεί πριν αποκτήσει κάποιο απο αυτά τα είδη.
 
@User23658 δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό σε καμία περίπτωση. Είναι γνωστό πως πούδρα βγάζουν οι γκρίζοι και η οικογένεια των κοκατού συμπεριλαμβανομένων των κοκατίλ. Η καλή καθαριότητα των κλουβιών, του χώρου και το μπάνιο των πουλιών βοηθούν στο μειωθεί το "πρόβλημα". Αν κάποιος έχει ήδη κάποιο θέμα όπως άσθμα ή δεν ξέρω τι άλλο θα ήταν καλό ίσως να το σκεφτεί πριν αποκτήσει κάποιο απο αυτά τα είδη.
Με τόσα που άκουσες και είδες εδώ μέσα την ειδικότητα την πήρες. 😆 ωστόσο ευχαριστούμε για την άμεση απάντηση! Η Lena k βέβαια μίλησε και για τα καναρινακια.. Πέραν όμως όλων αυτών είτε ευαισθητος είτε όχι καλό είναι να σκεφτόμαστε πριν αποκτήσουμε το οποιοδήποτε κατοικίδιο.
 
Tα καναρίνια δεν έχουν πούδρα. Μεγάλωσα με καναρίνια στο σπίτι. Πούδρα λέγεται αυτό που κάνει την μαύρη μου μπλούζα άσπρη επειδή κάθεται πάνω το κοκατου. 😀
 
Tα καναρίνια δεν έχουν πούδρα. Μεγάλωσα με καναρίνια στο σπίτι. Πούδρα λέγεται αυτό που κάνει την μαύρη μου μπλούζα άσπρη επειδή κάθεται πάνω το κοκατου. 😀
Ξερω ξέρω. Και όλα τα έπιπλα και τη μπλούζα και όπου καθησει. Για τα καναρινια αναφέρθηκε ότι δημιουργούν πρόβλημα στο θυρεοειδή αδένα που της το πε η γειτόνισσα. Εμένα σήμερα έβγαζε και Βαμβακακι και κολλησαν στο λοφίο και στο ρουθούνι του 😂
 
Η άγνοια είναι κάτι που συχνά δεν το καταλαβαίνουμε πάντοτε όταν το φέρουμε, και δυστυχώς το φέρουμε λίγο έως πολύ σε διάφορους βαθμούς, καθώς δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε όλα και σε επαρκή βαθμό. Η άγνοια ενίοτε οδηγεί στον φόβο. Κι ο φόβος σε κάποιες περιστάσεις, κι εποχές μπορεί με τη σειρά του να πυροδοτήσει... Κυνήγι μαγισσών.
Επίσης η προσπάθεια κάποιου να εξηγήσει όσα δεν είναι πάντα εύκολο να εξηγηθούν μπορεί να τον κατευθύνει σε διαδρομές παραπλάνησης, να δημιουργηθούν δοξασίες απόλυτα παράλογες ας πούμε.
Από την άλλη πλευρά όλα έχουν μια αφετηρία, συγκυριακή ενδεχομένως, διαβολικές συμπτώσεις επινοούνται ενίοτε και στη συνέχεια όλο αυτό καταλήγει σε έναν... χείμαρρο "παντογνωσίας".
Κάποιοι παπαγάλοι παράγουν πούδρα. Η πούδρα αυτή, όπως ειπώθηκε, μπορεί σε κάποιες συνθήκες να εντείνει ένα αναπνευστικό πρόβλημα. Κάποιοι άνθρωποι είναι έντονα αλλεργικοί στις γάτες, ενώ κάποιες γάτες φαίνεται να προκαλούν αλλεργία ακόμα και σε ιδιοκτήτες άλλων γατών. Τα παιδιά, έως κάποια ηλικία τουλάχιστον, θα πρέπει να αποφεύγουν (κατά κάποιους παιδίατρους) να παίζουν με γάτες και ιδιαίτερα γατάκια, καθώς υπάρχει αυξημένη πιθανότητα να κολλήσουν την ασθένεια Cats - Scratch disease, για την οποία η διάγνωση είναι συχνά δύσκολη, οι λεμφαδένες πρήζονται, ο νους των γιατρών πάει αλλού και χρειάζονται επίπονες παρακεντήσεις κλπ https://en.wikipedia.org/wiki/Cat-scratch_disease. Μετά υπάρχει ο μελιταίος πυρετός, o εχινόκοκκος (γνωρίζω ας πούμε άτομο - case report παγκοσμίως - που δυστυχώς έχει εχινόκοκκο στο ηβικό οστό).
Μ' αυτά και μ' αυτά θέλω να σχολιάσω ότι στην κυριολεξία από τη μια κουβέντα στην άλλη, δαιμονοποιούμε ζώα, καταστάσεις, ιδέες κλπ, και απλά παραλογιζόμαστε.
Τον Γιωσαφάτ να ρωτήσεις.
Αυτός δεν είναι ένα πασίγνωστος ψυχίατρος που ό,τι και να γίνει, ό,τι κι αν κάνει κανείς, ό,τι και να αισθανθεί, καταλήγει στο ότι κάτι στο παρελθόν συνέβη με τη μητέρα του;
 
Αυτός δεν είναι ένα πασίγνωστος ψυχίατρος που ό,τι και να γίνει, ό,τι κι αν κάνει κανείς, ό,τι και να αισθανθεί, καταλήγει στο ότι κάτι στο παρελθόν συνέβη με τη μητέρα του;
Αυτός είναι. Και ανάλογα την περίπτωση φταίει που μητέρα δούλευε και ήταν ανεξάρτητη ή η μητέρα δε δούλευε και ήταν εξαρτημένη οπότε είχε πολλά κόμπλεξ.
 
Αυτός δεν είναι ένα πασίγνωστος ψυχίατρος που ό,τι και να γίνει, ό,τι κι αν κάνει κανείς, ό,τι και να αισθανθεί, καταλήγει στο ότι κάτι στο παρελθόν συνέβη με τη μητέρα του;
Ακριβώς!
 
Back
Top