Γενικά Αρσενικο καναρινι ειναι "επιθετικο" προς αλλο αρσενικο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπερα. Δεν ηξερα πως να διατυπωσω τον τιτλο μου. Ειχα αγορασει ενα καναρινι απο εκτροφεα ο οποιος μου ειχε πει πως ειναι θηλυκο. Ειχα παρατηρησει ομως πως κελαηδουσε και γενικα η κατω περιοχη δεν μου εμοιαζε και τοσο για θηλυκο καναρινι. Τον εχω βαλει φετος με δυο θηλυκες και εχω βγαλει 7 καναρινακια. Αυτον ως πατερα :). Οταν οι θηλυκες εφευγαν απο την φωλια για να φανε πηγαινε αυτος και καθοταν. Αυτο μου εκανε τρομερη εντυπωση γιατι δεν το ειχε ξανα κανει αλλο αρσενικο.
Σημερα λοιπον τον εβαλα στο μεγαλο κλουβι (που θα ειναι τα καναρινια απο εδω και περα) και ενα αλλο αρσενικο καναρινι του κελαηδα συνεχως και βγαινει απο πανω του σαν και το βατευει. Δεν ειναι επιθετικος απεναντι του. Κελαηδα με τον ιδιο τροπο σαν και κελαηδα σε ενα θηλυκο. Βγαινει απο πανω του και κανει οτι κανει σε ενα θηλυκο.

Ειναι φυσιολογικο; Τι συμβαινει;!?
 
Αριάδνη δεν πρέπει να συνυπάρχουν δυο κυρίαρχα (ώριμα αναπαραγωγικά) αρσενικά στον ίδιο χώρο.
Ούτε καν με τα υπόλοιπα πουλιά.
Κανονικά θα πρέπει να μπουν σε ατομικά κλουβιά.
 
Ειναι μεγαλο κλουβι. Τα λυπαμαι να ειναι σε ενα κλουβακι και να πεταγονται απο το ενα κλαδακι στο αλλο.. ενω σε αυτο πετανε..
 
Ειναι μεγαλο κλουβι. Τα λυπαμαι να ειναι σε ενα κλουβακι και να πεταγονται απο το ενα κλαδακι στο αλλο.. ενω σε αυτο πετανε..
Πετάνε και ενίοτε συνουσιάζονται... φυσιολογικό είναι. Έχουν ''ορμές'' και όποιος είναι πιο παθητικός, παίζει το ρόλο του θηλυκού.
Αν είναι σε μεγάλο κλουβί, ρίξε και δυο θηλυκές μέσα να έρθουν στα ίσια τους.
 
Θα σου έλεγα να τον βάλεις σε ζευγαρώστρα για να μπορεί να πετάει λίγο. Η κλούβα θέλει προσοχή διότι μπορεί να έχεις καυγάδες με δυσάρεστα αποτελέσματα.
 
Πετάνε και ενίοτε συνουσιάζονται... φυσιολογικό είναι. Έχουν ''ορμές'' και όποιος είναι πιο παθητικός, παίζει το ρόλο του θηλυκού.
Αν είναι σε μεγάλο κλουβί, ρίξε και δυο θηλυκές μέσα να έρθουν στα ίσια τους.

Μεσα εχω και τα πουλια που εβγαλα φετος. Εχω και ενα θηλυκο δυο χρονων αλλα δεν την πλησιαζουν. Ειναι λιγο ασχημουλα :). Σε λιγες μερες θα βαλω και τα υπολοιπα. Τα περισσοτερα θηλυκα.. Απλα δεν περιμενα να δω κατι τετοιο... και να μην αντιδρα κι ολας.
 
Αριάδνη δεν παίζει θέμα ηθικής με τα ζώα, είναι κυρίαρχο αρσενικό το άλλο και τα υπόλοιπα αρσενικά υποτάσσονται. Είναι κι αυτό μια επίδειξη της κυριαρχίας του ισχυρού. Μην σοκάρεσαι και κοίτα μην έχεις τσακωμούς γιατί δεν είναι όλα υποχωρητικά, μερικά μπορεί να έχουν αρχηγικές τάσεις και να τσακώνονται σοβαρά.
 
Τα παρακολουθω. Μα ειναι κριμα.. μηπως να φυγω αυτον που κανει τον "μαγκα" ή θα εμφανιστει καποιος αλλος να παρει την θεση του;
 
Καλύτερο θα ήταν αν έχεις χώρο τα φετινά μικρά σε κλούβα μόνα τους, τα θηλυκά ( φετινές μανες ) σε άλλη κλούβα και τα αρσενικά σε ζευγαρώστρες.
 
Ναι αλλα η ψυχολογια του; δεν τα εχω μονο για να μου κανουν πουλακια..

Μπορει η ερωτηση μου να ειναι ηλιθια αλλα ετσι νιωθω.

Καλύτερο θα ήταν αν έχεις χώρο τα φετινά μικρά σε κλούβα μόνα τους, τα θηλυκά σε άλλη κλούβα και τα αρσενικά σε ζευγαρώστρες.

Το ιδιο ειχα κανει και την προηγουμενη χρονια. Χωρις προβληματα. Ελεγχα καθημερινα και οτι δεν μου αρεσε το απομακρυνα. Πχ αρρωστο καναρινι, επιθετικο.

Μαλλον βγαλε τον...υποτακτικο.
Θα δω και την αυριανη μερα. Αν δω και συνεχιζεται θα τον φυγω. Αλλιως θα περιμενω ακομη λιγες μερες που θα βαλω τα θηλυκα μου μεσα..
 
Το ιδιο ειχα κανει και την προηγουμενη χρονια. Χωρις προβληματα.
Με βρίσκει αντίθετο κάθε τέτοια πρόταση, δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης ούτε "μπούσουλας" οδηγιών...
Είναι λάθος Αριάδνη να βάλουμε τα αρσενικά σε κλούβα μαζί με τα θηλυκά.
Αυτή είναι η γνώμη μου...
Εσύ κάνε όπως νομίζεις...
 
Με βρίσκει αντίθετο κάθε τέτοια πρόταση, δεν αποτελεί μέτρο σύγκρισης ούτε "μπούσουλας" οδηγιών...
Είναι λάθος Αριάδνη να βάλουμε τα αρσενικά σε κλούβα μαζί με τα θηλυκά.
Αυτή είναι η γνώμη μου...
Εσύ κάνε όπως νομίζεις...

Ξερω τι εννοεις και συμφωνω μαζι σου..
 
Το ιδιο ειχα κανει και την προηγουμενη χρονια. Χωρις προβληματα. Ελεγχα καθημερινα και οτι δεν μου αρεσε το απομακρυνα. Πχ αρρωστο καναρινι, επιθετικο.

Είναι λάθος και μπορούσε να έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα στα καναρίνια σου. Όπως σου είπε και ο Γιάννης μπορείς, να κάνεις ότι νομίζεις σωστό.


Μαλλον βγαλε τον...υποτακτικο.

Δεν σε κατάλαβα Μιράντα. Εσένα ποια είναι η γνώμη σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να βγαλει την κοντσιτα, οχι τον αφεντη. Οπως και να χει καλο ειναι να μη συνυπαρχουν αρσενικα μεταξυ τους. Οποτε να βγαλει και τους δυο 😉
 
Να βγαλει την κοντσιτα, οχι τον αφεντη. Οπως και να χει καλο ειναι να μη συνυπαρχουν αρσενικα μεταξυ τους. Οποτε να βγαλει και τους δυο 😉
Αυτο εξαρταται και απο τα κλουβια που εχω στην διαθεση μου αλλα και απο τον χωρο.. Δεν θελω να βαλω πουλακι σε μικρο κλουβι και να πηγαινο ερχεται τοσους μηνες. Σε ζευγαρωστρες ναι. Αλλα και παλι το θεωρω μικρο χωρο για να ζει ενα πουλι για αρκετο καιρο.
 
Back
Top