Γενικά Αρσενικο καναρινι ειναι "επιθετικο" προς αλλο αρσενικο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και τι θα κανεις; Ποσο καιρο μπορεις να τα αφησεις και τα αρσενικα μαζι αλλα και με τα θηλυκα;
 
Εγώ Αριάδνη μου σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ ! Θες να είναι σε έναν μεγάλο χώρο και να πετάνε και ταυτόχρονα δεν μπορείς να έχεις 3-4 μεγάλες κλούβες! Πέρα από την κούραση, που θα είναι μεγάλη για σένα, δεν είσαι δα και εκτροφέας! Το χόμπυ σου κάνεις!

Να σου πω λοιπόν και εγώ μια ιστορία... Είχα πάρει ένα καναρίνι από πετ σοπ για θηλυκό. Άρχισε να τραγουδάει και να φουσκώνει στο λαιμό, αλλά πολύ χαμηλόφωνα (μάλλον ήταν μαλίνουα) και μια φορά τον είδα να βατεύει μια θηλυκιά. Εκεί κατάλαβα πως μάλλον είναι αρσενικό. Όταν μπήκε στην κλούβα με τα υπόλοιπα (και θηλυκά και αρσενικά) έδινε φιλάκια με έναν αρσενικό 100% ! Αυτό το πουλάκι ποτέ δεν μου έδωσε μάλλον απογόνους. Και λέω μάλλον γιατί αρχίζω να πιστεύω πως ο Άγγελος ήταν δικό του μικρό. Αλλά δεν το ξέρω...

Εγώ πιστεύω καλά κάνεις και τα έχεις όλα μαζί, γιατί πετάνε, είναι πιο ευτυχισμένα κατά τη γνώμη μου και πιο "ελεύθερα" από το να είναι σε ένα κλουβάκι 10Χ20. Αν αυτό που γίνεται μεταξύ των δύο αρσενικών δεν είναι βίαιο και επιθετικό, δλδ αν απλά του τραγουδάει προσπαθεί να το καβαλήσει και το άλλο φεύγει, σιγά δεν έγινε και τίποτα. Πιστεύω πως σε λίγες μέρες θα βρουν τις ισορροπίες τους και θα ηρεμήσουν τα πράγματα. Άστα και παρακολούθα! 😉 Αν τώρα γίνεται επιθετικός τότε πρέπει να βγάλεις κάποιο. Εγώ πάντα βγάζω τον ταραξία για τιμωρία! 😛
 
χωρισε τα.
κατα την αποψη μου φτες γιατι εβαλες σε περιοσμενο χωρο 2 αρσενικα. (ποτε 2 ωριμα αρσενικα μαζι)


Παραβιαζεται τους φυσικους κανονες για να κανετε το χομπι/πλακα σας και μετα μιλατε για κονστιτα και αλλες μπουρδες
 
Μη μας λες αναισθητους ντε! Απλα εγω οσες κλουβες μεγαλες με ανακατα πουλια εχω δει, μονο ΜΙΑ ειχε αρμονικη συνυπαρξη μεταξυ των κατοικων της και μαλιστα και σε αναπαραγωγη. Σε ολες τις αλλες γινοταν σφαγη.
 
Μη μας λες αναισθητους ντε! Απλα εγω οσες κλουβες μεγαλες με ανακατα πουλια εχω δει, μονο ΜΙΑ ειχε αρμονικη συνυπαρξη μεταξυ των κατοικων της και μαλιστα και σε αναπαραγωγη. Σε ολες τις αλλες γινοταν σφαγη.

Δεν ειπα εσας αναισθητους. Απλα εμεις ειμαστε λιγο πιο ευαισθητες.. :). Προσπαθω συνεχως να τους κανω καλυτερη την ζωη τους. Φτιαχνω κλουβια, ρωταω στο φορουμ ακομη και το πιο χαζο, ρωταω αλλους ανθρωπους που ειναι γνωστες, μαθαινω απο τα λαθη μου, φτιαξαμε τωρα και ενα δωματιο-κλουβι και προστατευονται απο γατες, αρπακτικα κ. Α.
Απλα πιστευω, πιστευα πως σε ενα μεγαλο κλουβι θα ειναι ευτυχισμενα τα καναρινια απο το να πηγαινοερχονται σε 2 κλαδακια ή σε ζευγαρωστρα να πηγαινοερχονται σε 4 κλαδακια. Αλλο να τα βλεπεις να πετανε, οτι εχουν ζωη πανω τους, οτι ειναι ευτυχισμενα κι αλλο να τα βλεπεις μια δεξια μια αριστερα.
Λογικο να μαλωνουν, δεν λεω το αντιθετο. Αλλα οτα βλεπω οτι ειναι πιο εντονοι απλα απομακρυνω τον πιο επιθετικο. Που αναγκαστικα θα μπει στην ζευγαρωστρα.
 
Δεν ειπα εσας αναισθητους. Απλα εμεις ειμαστε λιγο πιο ευαισθητες.. :). Προσπαθω συνεχως να τους κανω καλυτερη την ζωη τους. Φτιαχνω κλουβια, ρωταω στο φορουμ ακομη και το πιο χαζο, ρωταω αλλους ανθρωπους που ειναι γνωστες, μαθαινω απο τα λαθη μου, φτιαξαμε τωρα και ενα δωματιο-κλουβι και προστατευονται απο γατες, αρπακτικα κ. Α.
Απλα πιστευω, πιστευα πως σε ενα μεγαλο κλουβι θα ειναι ευτυχισμενα τα καναρινια απο το να πηγαινοερχονται σε 2 κλαδακια ή σε ζευγαρωστρα να πηγαινοερχονται σε 4 κλαδακια. Αλλο να τα βλεπεις να πετανε, οτι εχουν ζωη πανω τους, οτι ειναι ευτυχισμενα κι αλλο να τα βλεπεις μια δεξια μια αριστερα.
Λογικο να μαλωνουν, δεν λεω το αντιθετο. Αλλα οτα βλεπω οτι ειναι πιο εντονοι απλα απομακρυνω τον πιο επιθετικο. Που αναγκαστικα θα μπει στην ζευγαρωστρα.
Αν τα καναρίνια σκέφτονταν όπως εμείς τότε ναι... Θα είχες απόλυτο δίκιο.
Πως μπορεί όμως να αισθάνεται ένα αρσενικό καναρίνι αν συνεχώς του επιτίθεται ένα άλλο... ίσως πιο ρωμαλέο... ή εύρωστο;
Πως μπορεί όμως να αισθάνεται ένα αρσενικό καναρίνι αν συνεχώς μάχεται για το κλαδάκι που θα κουρνιάσει, για το σπόρο που θα φάει ή για το πότε θα κάνει το μπάνιο του;
Ρητορικές οι ερωτήσεις για τους ευαίσθητους και για να υπάρξει εποικοδομητική συζήτηση.
 
χωρισε τα.
κατα την αποψη μου φτες γιατι εβαλες σε περιοσμενο χωρο 2 αρσενικα. (ποτε 2 ωριμα αρσενικα μαζι)


Παραβιαζεται τους φυσικους κανονες για να κανετε το χομπι/πλακα σας και μετα μιλατε για κονστιτα και αλλες μπουρδες
Δεν έχεις άδικο αλλά το σχόλιο για κονστίτα και οι μπούρδες ήταν περιττά φίλε. Μια παρέα είμαστε και δεν χρειάζεται να επιτεθόμεθα λεκτικά ο ένας στον άλλο. Και ούτε για πλάκα πιστεύω το έκανε η κοπέλα.
Φιλικά
 
Βάλτα όλα μέσα και απλά θα προσέξεις να μην έχεις γέννες.. Έτσι κάνω κι εγώ και έχω λύσει πολλά προβλήματα!
 
Πως μπορεί όμως να αισθάνεται ένα αρσενικό καναρίνι αν συνεχώς του επιτίθεται ένα άλλο... ίσως πιο ρωμαλέο... ή εύρωστο;
Πως μπορεί όμως να αισθάνεται ένα αρσενικό καναρίνι αν συνεχώς μάχεται για το κλαδάκι που θα κουρνιάσει, για το σπόρο που θα φάει ή για το πότε θα κάνει το μπάνιο του;
Ρητορικές οι ερωτήσεις για τους ευαίσθητους και για να υπάρξει εποικοδομητική συζήτηση.
Γιάννη μου πίστεψε με αν γινόντουσαν όλα αυτά η @Ariadnh θα είχε ήδη βγάλει ένα από τα δύο. Γι αυτό και στον τίτλο έβαλε το επιθετικό μέσα σε εισαγωγικά. Εγώ απ΄ότι έχω καταλάβει το ένα αρσενικό φλερτάρει το άλλο αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν το αφήνει να φάει ή να κουρνιάσει. Αυτό βέβαια μόνο η Αριάδνη μπορεί να το πει που τα έχει μπροστά της και τα βλέπει!

Παραβιαζεται τους φυσικους κανονες για να κανετε το χομπι/πλακα σας και μετα μιλατε για κονστιτα και αλλες μπουρδες
Δεν τα έχει βάλει σε κλουβάκι η κοπέλα.. σε ολόκληρη κλούβα τα έχει βάλει για να πετάνε πιο πολύ και να τα νιώθει πιο ευτυχισμένα. Όπως όλοι οι οργανισμοί ο καθένας μέσα σε λίγες μέρες θα έχει τον δικό του χώρο και θα ηρεμήσουν. Αν όχι θα τα χωρίσει.. Απόλυτα σεβαστή η άποψη σου, γι αυτό υπάρχουν τα φόρουμς, αλλά θα σε παρακαλούσα να λες την άποψη σου με πιο όμορφο τρόπο για να αποφύγουμε τις παρεξηγήσεις.
 
Λίγη προσοχή και στον αριθμό και την διάταξη στις ταΐστρες & ποτίστρες Αριάδνη για να μην δημιουργούνται από εκεί αιτίες διαφωνιών.
 
Αυτο εξαρταται και απο τα κλουβια που εχω στην διαθεση μου αλλα και απο τον χωρο.. Δεν θελω να βαλω πουλακι σε μικρο κλουβι και να πηγαινο ερχεται τοσους μηνες. Σε ζευγαρωστρες ναι. Αλλα και παλι το θεωρω μικρο χωρο για να ζει ενα πουλι για αρκετο καιρο.
Αριάδνη και η ζευγαρώστρα μικρή είναι σε σχέση με τη φύση, νομίζω είναι καλύτερα χώρια και σε μικρότερο κλουβί παρά μέσα στην κλούβα με το πλήθος, στο τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου τα αρσενικά πρέπει να απομακρύνονται.
 
Παραβιαζεται τους φυσικους κανονες για να κανετε το χομπι/πλακα σας και μετα μιλατε για κονστιτα και αλλες μπουρδες

Δεν καταλαβα το σχολιο σου.. με ηξερες και απο χθες για να δημιουργησεις και εικονα για εμενα; (τωρα ειδα το σχολιο σου).
Ανοιγω θεμα για λυσω αποριες και για να βελτιωσω τις συνθηκες. Αν κανω κατι λαθος να το διορθωσω και οχι να εχω τετοια αντιμετωπιση απο ενα ανθρωπο που δεν εχω ξαναμιλησει. Το αν κανω το χομπι μου για πλακα ή οχι νομιζω το εχω αποδειξει.
Αν τα καναρίνια σκέφτονταν όπως εμείς τότε ναι... Θα είχεις απόλυτο δίκιο.
Πως μπορεί όμως να αισθάνεται ένα αρσενικό καναρίνι αν συνεχώς του επιτίθεται ένα άλλο... ίσως πιο ρωμαλέο... ή εύρωστο;
Πως μπορεί όμως να αισθάνεται ένα αρσενικό καναρίνι αν συνεχώς μάχεται για το κλαδάκι που θα κουρνιάσει, για το σπόρο που θα φάει ή για το πότε θα κάνει το μπάνιο του;
Ρητορικές οι ερωτήσεις για τους ευαίσθητους και για να υπάρξει εποικοδομητική συζήτηση.

Συμφωνω μαζι σου αλλα οπως εχω αναφερει πιο πανω, οποιος εχει επιθετικες στασεις θα απομακρυνεται και θα τον βαζω αναγκαστικα σε ζευγαρωστρα. Θα δω ομως πως θα ειναι τα καναρινια και θα πραξω αναλογα. Ισως ακολουθησω την συμβουλη σας.

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας. Οτι αλλο εχετε να πειτε ειμαι προθυμη να το ακουσω κι γιατι οχι να το υοθετησω;!;!
 
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας. Οτι αλλο εχετε να πειτε ειμαι προθυμη να το ακουσω κι γιατι οχι να το υοθετησω;!;!
Αριάδνη, όλοι εδώ μέσα έχουμε περισσότερα κοινά στοιχεία που μας ενώνουν, όπως η αγάπη μας για τα πτηνά και λιγότερα που μας χωρίζουν.Ας προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε αυτό αλλιώς θα αλληλοτσακωνόμαστε όλοι με όλους😉
Οσο για το θέμα μας, να προσθέσω ένα ακόμη επιχείρημα που με κάνει σκεφτικό:Αν αφήσουμε τα αρσενικά μαζί με τα θηλυκά και τους απογόνους, δε με ανησυχεί τόσο η επιθετικότητα ή αν θα πάθει κάτι το ''αδικημένο '' πουλάκι που είναι θύμα bulling κλπ όσο το γεγονός ότι μπορεί να προκύψουν ανεπιθύμητες γέννες και αναφέρομαι σε περιπτώσεις θνησιμότητας ή δυσμορφίας λόγω αιμομιξίας.
 
Back
Top