Αναπαραγωγή Αρσενικο καναρινι καθεται συνεχεια στη φωλια. Είναι αρσενικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης stzark
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

stzark

PB Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2007
Μηνύματα
183
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα στους παλιους του φορουμ αλλα βεβαια και στα πιο νεα μελη που δεν εχουμε γνωριστει ακομα.
Λοιπον εχω ενα θεμα...
Εχω σε μια κλουβα ενα θυληκο καναρινι μαζι μ ενα αρσενικο (για αρσενικο μου το δωσανε τουλαχιστον) και εδω και 3 μερες εχουμε και τα πρωτα αυγα (ενα καθε μερα). Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ο αρσενικος καθεται συνεχεια στη φωλια και εχω αρχισει να αμφιβαλλω για το φυλο του.
Σας παραθετω 2 φωτογραφιες που εβγαλα...

IMG_0002.jpg


IMG_0005.jpg
 
Εδώ σ' αυτές τις φωτό δεν φαίνεται, αρσενικό αναπαραγωγικό όργανο.
Μόνο αν πρόκειται για κάποιο ανώριμο αρσενικό.
Αν μπορείς, βάλε ποιό καθαρές φωτό και υπο άλλη γωνία(προφίλ).
 
εγω θα ελεγα οτι ειναι θηλυκο αλλα οχι με σιγουρια γιατι φαινετε οτι το οργανο ειναι προς τα κατω. Νομιζω πως μερικες καλυτερες φωτο θα βοηθουσαν.
 
Βρε καλώς τον 🙂
stzark είπε:
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ο αρσενικος καθεται συνεχεια στη φωλια και εχω αρχισει να αμφιβαλλω για το φυλο του.
Δεν το έχεις ακούσει ποτέ να κελαηδάει;
 
Βασικα δεν ειναι δικο μου το πουλι, δεν το χω ακουσει να τα λεει οποτε το βλεπω, μονο κατι τσουρ τσουρ αλλα και αυτο με επιφυλαξη γιατι δεν εχω και τοσο χρονο μαζι του.
Παντως το πουλακι του δεν ειναι σαν γωμα μολυβιου, ειναι λες κ εχει αυγο ηδη ετοιμο για να το βγαλει (αν ειναι θυληκο), δηλαδη πρησμενο.
Εχω αρχισει ηδη το ψαξιμο αρσενικου για να το διαπιστωσω.
 
Βρηκα ενα καλο αρσενικο και σκεφτομαι να το βαλω μεσα στη κλουβα με τα 2 θυληκα, τι λετε θα χω καλα αποτελεσματα; ή καλυτερα να το βαλω με τη θυληκια που ηδη γεννα ασπορα αυγα;
 
Το κατητερο που εχεις να κανεις γιατι το πουλι στη φωτογραφια ειναι θυληκο
 
Back
Top