Γενικά Αρσενικός Σενεγάλης δεν έχει φτερά στο πίσω μέρος του κεφαλιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pepito
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pepito

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2008
Μηνύματα
62
Πόλη
Αθήνα
Απο τοτε που αγορασα τα σενεγαλακια μου το αρσενικο δεν εχει καθόλου φτερα στο πισω μερος του κεφαλιου του Προσπαθησα με πολυβιταμινες κατι πηγε να γινει αλλα οταν τις σταματησα ξανα τα ιδια Εχετε κατι υποψιν σας για το τι μπορει να φταιει και να μη βγαζει φτερακια; 😕
[x]
 
Λες απο απο τοτε που το αγορασες, ποτε το αγορασες; Μηπως του τα πειραζει το θηλυκο; Επισης τι εννοεις κατι πηγε να γινει, βγηκανε τα φτερα και τα ξαναεχασε; Βλεπεις φτερα κατω στο πατωμα του κλουβιου;

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια να το δουμε;
 
Τα εχω ενα χρονο περιπου και με τις βιταμινες γεμιζει λιγο με πουπουλακια αλλα μετα τα χανει. Να φανταστεις φαινεται το δερμα του Φωτο δεν μπορω να βαλω γιατι προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα😕
 
Τα εχω ενα χρονο περιπου και με τις βιταμινες γεμιζει λιγο με πουπουλακια αλλα μετα τα χανει. Να φανταστεις φαινεται το δερμα του Φωτο δεν μπορω να βαλω γιατι προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα😕

Μηπως τα τραβαει και τα βγαζει μονος του; 😕 Η μηπως κανει αυτη τη δουλεια το θηλυκο; Το ραμφος του σε τι κατασταση βρισκεται;
 
Μηπως τα τραβαει και τα βγαζει μονος του; 😕 Η μηπως κανει αυτη τη δουλεια το θηλυκο; Το ραμφος του σε τι κατασταση βρισκεται;
Δε νομιζω να τα τραβαει μονος του ή το θηλυκο αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρη γιατι οταν παω να τα κοιταξω και μονο 😱αναστατωνονται οποτε δεν ξερω τι γινεται οταν ειναι μονα τους. Το ραμφος του ειναι, κατα την αποψη μου, φυσιολογικο.
 
Μηπως τα τραβαει και τα βγαζει μονος του; 😕 Η μηπως κανει αυτη τη δουλεια το θηλυκο; Το ραμφος του σε τι κατασταση βρισκεται;
Δε νομιζω να τα τραβαει μονος του ή το θηλυκο αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρη γιατι οταν παω να τα κοιταξω και μονο 😱αναστατωνονται οποτε δεν ξερω τι γινεται οταν ειναι μονα τους. Το ραμφος του ειναι, κατα την αποψη μου, φυσιολογικο.
 
.https://community.petbirds.gr/threads/Δημιουργία-ενός-Νέου-Θέματος-και-Απάντηση-σε-ένα-Μήνυμα.5087/ Διαβασε εδω και ιδως το ποστ #4 γα το πως θα ανεβασεις μια φωτο για να εχουμε μια ιδεα το πως ειναι η κατασταση. :)
 
ειναι το πουλακι στον τοιχο[x]
 

Συνημμένα

  • oxi 007.webp
    oxi 007.webp
    42 KB · Προβολές: 59
Οντως φαινεται δερμα! Ετσι τον αγορασες η εγινε ετσι μετα απο λιγο;

Το εχει εξετασει ποτε γιατρος; Εαν οχι καλυτερα να το δει για να σου δωσει ακριβως τη θεραπεια.
 
Ποσο καιρο ειναι ετσι; Μηπως ειναι απο στρες; Εμενα τα Lovebirds μου περασαν μια αναπαραγωγη και το αρσενικο καλη ωρα οπως κι εσενα εχασε παρα πολλα φτερα στο στηθος, σε σημειο να φαινεται το δερμα... Μηπως εχεις αλλαξει κατι. Αλλαξαν κλουβι; Με την θηλυκια παντα μαζι ηταν;
 
Οντως φαινεται δερμα! Ετσι τον αγορασες η εγινε ετσι μετα απο λιγο;

Το εχει εξετασει ποτε γιατρος; Εαν οχι καλυτερα να το δει για να σου δωσει ακριβως τη θεραπεια.
Ηταν ετσι απο τοτε που τον αγορασα δεν εχει συνελθει απο τοτε.
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον, εχω καποι γιατρο υποψη μου αλλα μηπως εχεις καποιον ειδηκο για πουλια γιατι δεν ξερουν ολοι.
 
Ποσο καιρο ειναι ετσι; Μηπως ειναι απο στρες; Εμενα τα Lovebirds μου περασαν μια αναπαραγωγη και το αρσενικο καλη ωρα οπως κι εσενα εχασε παρα πολλα φτερα στο στηθος, σε σημειο να φαινεται το δερμα... Μηπως εχεις αλλαξει κατι. Αλλαξαν κλουβι; Με την θηλυκια παντα μαζι ηταν;
Εδω και 1 χρονο περιπου ειναι σε αυτη τη κατασταση, κλουβι απο τοτε που τα πηραμε δεν τους αλλαξαμε αλλα ειναι γεγονος οτι αυτος φοβατε παρα πολυ. Απο οσο ξερουμε ητανε μαζι αλλα ζει σε μια μονιμη κατασταση τρομου προς εμας.:D
 
Ηταν ετσι απο τοτε που τον αγορασα δεν εχει συνελθει απο τοτε.
Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον, εχω καποι γιατρο υποψη μου αλλα μηπως εχεις καποιον ειδηκο για πουλια γιατι δεν ξερουν ολοι.
Κοιταξε εδω
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Back
Top