Ασθένειες Καρδερίνα χάνει φτέρωμα στο πισω μέρος του κεφαλιού

Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο και να επισημάνω ότι οι ασθένειες του πτερώματος είναι πολλές (άκαρι κόκκινο, ψείρες, διατροφικά προβλήματα, μύκητες, αβιταμινώσεις κτλ) με παρόμοια συμπτώματα και δύσκολο να αναγνωριστούν.
Στη περίπτωση του φίλου μάλλον καλύτερα να επισκεφτεί πτηνίατρο που να ΞΕΡΕΙ για να αποφύγει εντάσεις στο σπίτι και να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα.
, Αν μας ενημερώσεις και για το αποτέλεσα...
 
geia sas.exo kai ego mia karderina pou xanei ftera sto prosopo k sto pet shop pou ti pira mou eipan oti exei enterika
 
geia sas.exo kai ego mia karderina pou xanei ftera sto prosopo k sto pet shop pou ti pira mou eipan oti exei enterika
Ναι και; Μας ενημερωνεις ή ζητας βοηθεια;
Αν ειναι το 1ο... Προσωπικα θα γελασω αλλη ωρα!
Αν ειναι το 2ο δεν αναφερεις τιποτα για αυτην(προελευση, διατηρηση, διατροφη κτλ κτλ) οποτε μην περιμενεις καμια (εγκυρη)απαντηση... Εκτος απο το κλασσικο ''πηγαινε την σε πτηνιατρο''.
 
geia sas.exo kai ego mia karderina pou xanei ftera sto prosopo k sto pet shop pou ti pira mou eipan oti exei enterika

Συμπλήρωσε το παρακάτω για να έχουμε μια σαφή εικόνα απο το πουλάκι

Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):


Ηλικία Πουλιού:
Φύλο:
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός):
Θερμοκρασία Χώρου:
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού:
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων:
Διατροφή:
Αξιολόγηση Περιττωμάτων:
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):
Κινητικότητα:
Τρέφεται Κανονικά:
Προηγηθείσα Θεραπεία:
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):
Παρατηρήσεις:
 
geia sas.exo kai ego mia karderina pou xanei ftera sto prosopo k sto pet shop pou ti pira mou eipan oti exei enterika

Gia sou kai ego exo 33 karderines. Ala dika mou den xanoune ftera, giati einai apo ektrofei kai exoune mathenei na trone kala trofi. Kai afou trone tin katalili trofi kai ta katalila syntrofima ( ixnostixia kai bitamines ) den xanoune ftera OUTE exoune entera, giati den exoune problima me to metabolismo.
 
για βάλτες μέσα σε σκοτάδι με θερμοκρασία αυξημένη 23 - 24 βαθμούς τέτοια εποχή και έλα πες μου μετά αν θα έχουν πτερόροια ή όχι... Εγώ λέω ότι θα καραφλιάσουν όλες... Οι συνθήκες διατήρησης των πουλιών είναι το βασικό που παίζει ρόλο και όχι αν είναι εκτροφής ή πιασμένες... Εδώ έχουμε γενικότερα αντίστοιχα φαινόμενα στη φύση και όχι μόνο σε πουλιά. Για παράδειγμα βλέπεις λουλούδια να ανθίζουν γενάρη και φλεβάρη αν κάνει μερικές μέρες με ανεβασμένες θερμοκρασίες επειδή ξεγελιούνται και νομίζουν πως έρχεται η άνοιξη!
 
Δεν ηξερα οτι η πτερορροια ξεκινα με καραφλιασμα του κεφαλιου.. Νομιζα πως πρωτα χανουν φτερα απο ουρα..φτερουγες και μετα απο ολο το σωμα.
Τελικα οσο ζεις μαθαινεις...
 
Δεν ηξερα οτι η πτερορροια ξεκινα με καραφλιασμα του κεφαλιου.. Νομιζα πως πρωτα χανουν φτερα απο ουρα..φτερουγες και μετα απο ολο το σωμα.
Τελικα οσο ζεις μαθαινεις...

Δεν εξετάζουμε το πως αρχίζει και πως ολοκληρώνεται η πτερόρροια! Εγώ είπα πως δε θα μείνει τρίχα πάνω τους
και χρησιμοποίησα τον όρο 'καράφλιασμα'! Έχω συνηθίσει εγώ προσωπικά πλέον την κακόβουλη και ειρωνική συμπεριφορά μερικών μελών του φόρουμ... Το χειρότερο δε για μένα είναι ότι είναι παλιά μέλη και η συμπεριφορά τους δείχνει το ποιόν τους! Καλό θα ήταν εκτός του να αλληλοευχαριστιούνται μεταξύ τους για τις ειρωνικές επεμβάσεις τους να μας προσφέρουν φρονώ κάτι πιο επικοδομητικό!
 
Δεν εξετάζουμε το πως αρχίζει και πως ολοκληρώνεται η πτερόρροια! Εγώ είπα πως δε θα μείνει τρίχα πάνω τους
και χρησιμοποίησα τον όρο 'καράφλιασμα'! Έχω συνηθίσει εγώ προσωπικά πλέον την κακόβουλη και ειρωνική συμπεριφορά μερικών μελών του φόρουμ... Το χειρότερο δε για μένα είναι ότι είναι παλιά μέλη και η συμπεριφορά τους δείχνει το ποιόν τους! Καλό θα ήταν εκτός του να αλληλοευχαριστιούνται μεταξύ τους για τις ειρωνικές επεμβάσεις τους να μας προσφέρουν φρονώ κάτι πιο επικοδομητικό!
1ον Εσυ προσωπικα δεν χρειαζεσαι τετοιου ειδους επικοδομητικες ''επεμβασεις''.. Εισαι γνωστης και εχεις απαντησεις με επιχειρηματα για ολα. Εχεις παγιωμενη αποψη-γνωμη. Καταληγεις σε συμπερασμα με ελαχιστα στοιχεια. Μαλλον θα ειναι κληρονομικο χαρισμα. (Εκθειαζω την συνολικη σου προσφορα στο φορουμ).
2ον Κακοβουλη και ειρωνικη συμπεριφορα;Και το ποιον μας; Χα χα χα... Ναι ναι! Ετσι οπως τα λες ειναι.Φτου μας... Ειδικα αυτος ο Αλεξανδρος απορω τετοιο ποιον ανθρωπου; Τς τς τς..
3ον Αγαπητε Pikena αν πραγματικα ηθελες απαντησεις πιστεψε με θα τις ειχες εφοσον συμμετειχες με τους ορους του φορουμ.

Υσ. Μην στελεις αλλο υβριστικο πμ.. Δεν ιδρωνει το αυτακι μου, ειμαι γρια βαριακουω.:D
Εκτος απο ειρωνικη, σαρκαστικη και κακοβουλη βεβαιως βεβαιως ειμαι και εκτος θεματος. Καλα για το ποιον μου δεν το συζηταω..
Συγνωμη απο τον Σταυρο και τα λοιπα μελη.
 
Υβριστικο πμ?ελπίζω ότι δεν υπονοείς πως σου έστειλα υβριστικό προσωπικό μήνυμα! Εάν όμως υποστηρίζεις ότι έγινε αυτό νομίζω ότι αυτό μπορεί να ελεγχθεί από τον διαχειριστή του φόρουμ! Πάντα λέω την άποψή μου και δεν πτοούμε από ειρωνικές παρεμβάσεις και σχόλια!
δεν ειρωνεύομαι ποτέ κανέναν και απαιτώ ανάλογη συμπεριφορά! Τονίζω ότι στόχος του φόρουμ είναι η ενημέρωση και η ανταλλαγή απόψεων και αυτό
που με ενοχλεί είναι ότι κάποιοι ειρωνεύονται αντί να
τοποθετούνται επί του θέματος!
 
geia sas.exo kai ego mia karderina pou xanei ftera sto prosopo k sto pet shop pou ti pira mou eipan oti exei enterika

Signomi pedia ala se kapia post san afto, pos na apantame ;

1. Xanei to pouli ftera STO PROSOPO. Ti enooi o piitis, giro sta matia, biso sto kefalo, kato apo to ramfos; Aaaaa ... kai exei entera, ala afto kseroume mono giati to elege o Pet-shopas, o idios os fenete den katalabe katholou.

2. Den anoigi kainourgio thema gia dika tou problima, ta xrisiomopei ena post apo kapion alon.

3. Poso xronon einai afti i karderina, katastasi, einai meza i ekso, mono tis i me parea ;

4. Egrapse o Grigoris mia lista na to apantai i PIKENA, na kseroume ligo para pano ... TIPOTA oute KIX.

5. Apantame sto idio stil pou rotise o anthropos, kai mas erthei o XXX-BIRDY-75 kai kserei san o magos, i karderina xanei ta ftera apo to meza-ekso, kai exei karafla.

6. Kai meta emeis den prepei na apantame me ironia. 😀
 
aaaahhhh...

to ksexasa
XXX-Birdy-75 to proto pouli edo sto idio thema, eleges, pali xoris na ides to pouli, itane Akaria kai isele Pulmosan, tora me ta idia symptomata einai apo to meza-ekso...sto epomeno ti tha einai ;

Kai an o PIKENA diabase to thema apo tin arxei, idi ixe oles tis apantises.
 
Αλέξανδρε:για την πρώτη καρδερίνα που
ήταν του asterixniar είπα πως είναι ακάρεα και έκανα αναφορά
για Pulmosan! Εσύ είπες ότι είναι διατροφικό το
θέμα και πως κατά τη γνώμη σου φταίει το
ότι δεν είναι εκτροφής αλλά πιασμένη! Σε αυτό που είπες ήδη έχω απαντήσει! Στη δεύτερη καρδερίνα του pikena απάντησα στο ποστ που ανέφερες περί πλήρους διατροφής ιχνοστοιχείων βιταμινών κλπ περί καρδερίνων εκτροφής και πιασμένες... Τα μέσα έξω τα λες εσύ! Εγω μίλησα για συνθήκες διατήρησης που στα πετ δεν είναι συνήθως κατάλληλες! Σου πρότεινα επίσης να βάλεις τις καρδερίνες εκτροφής σου πειραματικά στις συνθήκες
που προανέφερα για να καταλάβεις πως δεν
είναι μόνο το θέμα διατροφής που παίζει ρόλο!
 
Birdy, den me pirasei ti enoois i oxi, to mono pou mou ekane etiposei itane pou ksereis ti exei to pouli, xoris na rotas to pos kai ti.

Kai an o PIKENA brike boithia apo afto pou egrapses...den exo problima.
 
Και εμένα δεν με ενοχλεί κάτι και μακάρι όλοι να βρίσκουν απαντήσεις μεσω του φόρουμ σκεφτόμενοι πως ουδείς τέλειος! Το μόνο που με ενοχλεί είναι οι ειρωνείες και οι χλευαστικές παρεμβάσεις!
 
Back
Top